Lidovky.cz

‚V ráji čekají ženy a paláce, bratře.‘ Novinář infiltroval buňku džihádistů

Svět

  13:44
PAŘÍŽ - Pochopit, co se odehrává v hlavě džihádisty - a podat o tom svědectví. To byl cíl francouzského žurnalisty, jemuž se podařilo proniknout do islamistické buňky. Skrytou kamerou natočený dokument Alláhovi vojáci zachycuje nejen výzvy ke smrtícímu teroristickému útoku, ale také sugestivní lákání mladých rekrutů do ráje plného žen, paláců a drahokamů.

„Pojď, bratře, půjdeme spolu do ráje.“ foto: Soldats d’Allah / TwitterReprofoto

Autorem odvážného reportážního snímku z nitra džihádistické buňky, který v pondělí večer odvysílala stanice Canal +, je mladý novinář vystupující pod pseudonymem Said Ramzi. I on je muslim, podle svých vlastních slov ze stejné generace jako teroristé, kteří v listopadu v Paříži zmařili 130 lidských životů.

Od vášně k vulgárním výhrůžkám. Novinářka navázala vztah s nebezpečným velitelem Islámského státu

„Mým cílem bylo pochopit, co se jim odehrává v hlavě,“ vysvětlil své pohnutky agentuře AFP. První kontakt navázal jako „Abu Hamza“ na sociálních sítích, jejichž prostřednictvím se nakonec propracoval k osobní schůzce s vůdcem nepočetné skupiny islámských radikálů.

Setkání se samozvaným „emírem“, mladíkem francouzsko-tureckého původu jménem Oussama (Usáma), se odehrálo v Chateauroux, městě asi 300 kilometrů jižně od Paříže. Žurnalistu, jehož považoval za nadějnou čerstvou krev, přivítal Oussama v opuštěném sportovním areálu.

Ženy a služební andělé

Hned na místě mu pak v živých barvách vykreslil zářnou budoucnost, kterou svým věrným slibuje džihád. „Do ráje vede právě tahle cesta,“ líčil „Abu Hamzovi“ s úsměvem na tváři. „Pojď, bratře, půjdeme spolu do ráje. Čekají tam na nás naše ženy, s anděly jako služebníky. Budeš mít palác, okřídleného koně ze zlata a rubínů.“

Oussama nicméně neopomněl zdůraznit, že věčné blaho nečeká po smrti na každého: vyslouží si ho jen ten, kdo se bude řídit jeho pokyny a zasadí nepříteli pravověrných drtivý úder. Dokument tak zachycuje otevřené výzvy k teroristickému útoku na území Francie.

Během jedné z dalších schůzek, která se konala na pařížském předměstí Stains nedaleko letiště Le Bourget, ukazuje člen Oussamovy buňky k nebi na blížící se letadlo: „Stačí malý raketomet, a máte ho... uděláš něco takového ve jménu (Islámského) státu, a traumatizuješ Francii na století.“

Guru džihádu, 69 let. Francie polapila ‚Bílého emíra‘, šedou eminenci teroru

Ke smrtícím útokům na strategické body nabádá své věrné také Oussama, a to i poté, co byl při pokusu odjet do Sýrie zadržen tureckou policií a předán do rukou francouzské justice. Ta mladého radikála poslala do vězení, tím ho však neodradila. Po propuštění hojně využíval džihádisty oblíbenou mobilní aplikaci Telegram, jejímž prostřednictvím vybízel své učedníky k činu.

„Musíme udeřit na vojenskou základnu. Když jedí, všichni v řadě... ta-ta-ta-ta (napodobený zvuk samopalu - pozn. red.). Nebo novináře, BFM, iTele (populární televizní stanice - pozn. red.), vedou válku proti islámu,“ prohlašoval. „Jak to udělali v Charlie. Musíte je zasáhnout přímo do srdce. Zaskočit je. Nejsou dobře chránění. Francouzi musí umřít po tisícovkách.“


Soldats d'Allah - Spécial investigation... by Telerama_BA

Pokyny k teroru

Nebezpečné natáčení vzalo pro mladého žurnalistu rychlý obrat, když se ze syrské Rakky vrátil jistý Abu Suleiman a vyzval domnělého Abu Hamzu ke schůzce na vlakovém nádraží. Když novinář na určené místo dorazil, místo Abu Suleimana se objevila žena zahalená v nikábu, která mu předala dopis.

Vzkaz načrtával plán teroristického útoku: cílit na noční klub, střílet „až do smrti“, vyčkat příchodu bezpečnostních jednotek a odpálit výbušnou vestu. Krátce poté byla Oussamova buňka rozprášena policií. Riskantní infiltrace tím skončila, ale Said Ramzi si přesto neoddechl - ti z členů skupiny, kterým se podařilo vyhnout zatčení, mu nyní vyhrožují.

Frustrované Romy láká džihád. Šíří se Islámský stát v bulharských ghettech?

Svého cíle však aspoň částečně dosáhl, domnívá se. „Nespatřil jsem v tom celém žádný islám. Žádnou vůli zlepšit svět. Jen ztracené, frustrované, snadno manipulovatelné mladé lidi. Nešťastnou shodou okolností se narodili do doby, v níž existuje Islámský stát. Je to nesmírně smutné. Jsou to děcka, která jen něco hledají - a tohle je to, co nacházejí.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.