Lidovky.cz

Po rocích těžké dřiny favorit na post starosty Londýna. Kdo je Sadiq Khan?

Evropa

  13:00
LONDÝN/PRAHA - Čtvrteční regionální volby zodpoví otázku, kdo nahradí v křesle londýnského starosty populárního Borise Johnsona. Favoritem klání je právník s pákistánskými kořeny Sadiq Khan - může se tak stát vůbec prvním muslimem, který stane v čele některé z evropských metropolí.

Ve volbách londýnského starosty vyhrál kandidát opozičních labouristů Sadiq Khan. foto: Reuters

Vyrůstal se sedmi sourozenci v třípokojovém sociálním bytě, v rodině švadleny a řidiče autobusu.

Nyní je pětačtyřicetiletý Sadiq Khan, právník s pákistánskými kořeny, favoritem v souboji o křeslo londýnského starosty. Kandidát labouristů si drží pode průzkumů společnosti YouGov výrazný náskok až dvaceti procentních bodů před svým soupeřem, 41letým Zakem Goldsmithem, který kandiduje za konzervativce.

Vítězstvím ve čtvrtečním hlasování se Khan může stát vůbec prvním muslimem, který stane v čele některé z evropských metropolí. Pro Londýn, kde se mluví třemi stovkami jazyků a asi osminu obyvatel tvoří muslimové, to ale není až tak překvapivá možnost.

Sadiq Khan s manželkou Saadiyou přicházejí hlasovat ve volbách.

Oba muži, Khan a Goldsmith, za sebou mají odlišnou životní zkušenost. Khan navštěvoval obyčejné státní školy, studium zakončil na University of North London. Pouze vytrvalým úsilím se propracoval do nejvyšších pater politiky, za labouristy zastával pozici ministra dopravy.

„Odmalička jsem sledoval, jak rodiče tvrdě pracují od rána do večera, aby nás uživili, sám jsem při studiích třeba pracoval na stavbách,“ vzpomínal Khan, citovaný listem The Independent, na roky těžké dřiny.

Hlasování o Skotsku? No a co, v Londýně bary zavírají v jedenáct

Když není v práci, věnuje se svým dvěma dcerám, běhá v parku a fandí fotbalovému Liverpoolu.

Jeho soupeř Zac Goldsmith pochází z docela jiného světa. Je z rodiny movitého podnikatele, vystudoval prestižní Eton College, která v minulosti už dala Británii 19 premiérů.

V centru zájmu bydlení a doprava

Obyvatelé britské metropole volí starostu teprve od roku 2000, v křesle dosud usedli pouze dva muži. Nejprve výrazně levicově zaměřený Ken Livingstone, který kandidoval v roce 2000 jako nezávislý a o čtyři roky později za labouristy. Od roku 2008 držel post Boris Johnson, který je mezi konzervativci jednou z nejvýraznějších postav kampaně za odchod z Evropské unie.

Khan i Goldsmith se v předvolebním boji orientovali na podobná témata. „Jejich rivalita to zastínila, hovořili ale v mnoha ohledech podobně,“ soudí londýnská obchodnice Sophia Akramová.

Kandidát konzervativců Zac Goldsmith.
Premiér David Cameron s manželkou Samanthou přicházejí odevzdat svůj hlas v...

Debatou v ulicích rezonovala především diskuse o cenově dostupném bydlení v době, kdy byty ve více než osmimilionové metropoli masově nakupují čínští či blízkovýchodní investoři. Stává se tak, že nájemné v centru Londýna se v některých místech blíží cenám, za které se dá v jiných evropských městech pořídit ubytování v levnějších hotelech. Druhým zásadním tématem potom byla reforma veřejné dopravy. Khan navrhuje mimo jiné zmrazení cen jízdného na čtyři roky a také autobusovou jízdenku s přestupy, jež by byla pro Londýňany příjemnější.

Goldsmith se zase zabýval způsoby, jak omezit nesnesitelné zácpy v dopravních špičkách, stejně jako Khan chce rozšířit příměstskou železnici. Kandidát konzervativců, který stojí v čele respektovaného časopisu The Ecologist, vyhlašuje, že chce z Londýna vytvořit „nejzelenější“ metropoli v Evropě.

Odmítl přitom kritické hlasy, že mu jeho zámožný původ může bránit v tom, aby se vžil do potřeb obyčejných voličů. „Nemusím být invalidní, abych dobře pochopil, jak se má veřejná doprava přizpůsobit vozíčkářům,“ argumentoval Goldsmith.

Kandidát konzervativců Zac Goldsmith.

Žádné rukavičky

Vzdor jisté symbióze obou soupeřů v názorech na to, ve kterých oblastech potřebuje Londýn rázné reformy, předvolební kampaň vůbec neprobíhala v rukavičkách. Postupem času přibývalo nelítostných osobních útoků. Goldsmith upozorňoval, že Khan má blízko k radikálním islamistům, s nimiž se stýkal v době, kdy jako právník sledoval dodržování lidských práv. Goldsmith poukázal také na nedávné antisemitské výroky Kena Livingstona, Khanova stranického kolegy.

Paktoval se s Bin Ládinem, pak se zřekl násilí a teď analyzuje islamisty

Jeho soupeř kontroval obviněním, že kampaň konzervativců je agresivní a snaží se lidi dělit podél etnické a náboženské příslušnosti. „Jsem Londýňan, jsem Evropan, jsem Brit, jsem Angličan s muslimským vyznáním, asijským původem, s pákistánskými předky,“ prohlásil Khan a zdůraznil, že celý život proti islámským radikálům vystupoval.

Podle politologa Tonyho Traverse z London School of Economics emotivní kampaň jen zakrývala fakt, že programy obou soupeřů si byly ve skutečnosti hodně blízké. „Oba se shodují v potřebě zachovat otevřenost Londýna investicím i přistěhovalectví, které táhnou ekonomický růst,“ uvedl Travers v listu The Guardian.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.