Lidovky.cz

V KLDR začal sjezd vládnoucí strany. Změní totalitní zemi?

Svět

  12:03
PCHJONGJANG - V severokorejské metropoli Pchjongjangu dnes začal sjezd vládnoucí Korejské strany práce, který je první po 36 letech. Předpokládá se, že mladý vůdce země Kim Čong-un této příležitosti využije k upevnění moci, oficiální program ale známý není.

Pchjongjang zaplavily u příležitosti VII. sjezdu stranické vlajky. foto: ČTK

Agentura AP píše, že zhruba stovku pozvaných zahraničních novinářů svezly k dějišti kongresu autobusy, ale dovnitř už žurnalisté vpuštěni nebyli. Podle zpravodaje BBC je Kim uvnitř paláce, pokrytého rudými vlajkami a portréty vůdců.

Reforma, nebo nelítostná čistka? Diktátor Kim jako režisér stranického sjezdu

Nezvyklý ruch panuje podle agentury AP také v ulicích Pchjongjangu. Lidé pokládají květiny na náměstích a ulice jsou lemovány národními vlajkami a transparenty s hesly na podporu režimu. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) se dá očekávat, že sjezd bude doprovázet příslušná pompa, takže se patrně budou konat i vojenské přehlídky.

Program sjezdu, jehož se účastní asi 3000 delegátů, je držen v tajnosti. Experti budou sledovat především případná odvolání některých vysokých činitelů, možné změny vládní politiky a komentáře týkající se nukleárního zbrojního programu KLDR. Objevily se spekulace, že by Severní Korea mohla u příležitosti sjezdu uskutečnit další jaderný nebo raketový test, satelitní snímky to však zatím nepotvrzují.

Překřížené kladivo, štětec a srp - znak Korejské strany práce.
V Pchjongjangu začal napjatě očekávaný VII. sjezd vládní Korejské strany práce....

Zásadní reformy?

Někteří analytici se domnívají, že by Kim Čong-un mohl na sjezdu oznámit zásadní reformy severokorejské ekonomiky a uznat, že jeho země musí v tomto směru následovat Čínu. Mohl by se dokonce odklonit od dosavadní politiky, která staví na první místo armádu, a více se soustředit na občany.

Korejská vládnoucí strana, která loni oslavila 70. výročí založení, uspořádala svůj zatím poslední sjezd v roce 1980, kdy ještě Kim Čong-un nebyl na světě. Severokorejský vůdce a zakladatel KLDR Kim Ir-sen tehdy svolal stranu proto, aby si nechal oficiálně potvrdit jako příštího vůdce svého syna Kim Čong-ila. Jeho nástupcem se pak stal nynější prezident Kim Čong-un.

Lidé, kteří z KLDR utekli, však podle WSJ uváděli, že členství ve straně, dříve jediná možná cesta k relativní prosperitě, už nemá takovou váhu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.