Lidovky.cz

‚Jsme oběti režimu, vymyli nám mozky.‘ Pinochetovi vojáci chtějí odškodné

Svět

  11:09
SANTIAGO DE CHILE - Čtyři stovky chilských branců, kteří sloužili v armádě za diktatury Augusta Pinocheta (1973-1990), požadují odškodné za dobu svého působení v armádě. Považují se totiž za „první oběti“ režimu. Ten způsobil smrt asi 3200 lidí a další tisíce osob věznil a mučil. Oznámila to podle místního tisku organizace bojující za práva bývalých chilských branců.

Chilský diktátor Augusto Pinochet a jemu podřízení důstojníci v Santiagu de Chile (archivní snímek ze září 1988). foto: ČTK

„Rozhodli jsme se zahájit právní kroky a požadovat od státu, aby nás uznal za první oběti diktatury,“ prohlásil předseda národní korporace za práva bývalých branců Marcelo Sanhueza. Tato organizace sdružuje kolem tisíce lidí, z nichž asi čtyři stovky se zatím k žalobě hodlají připojit.

Pinochetův režim: ekonomická stabilita, jíž padly za oběť tisíce lidí

Augusto Pinochet se dostal k moci pučem 11. září 1973, kdy svrhl levicového prezidenta Salvadora Allendeho. Poté rozpustil parlament, zakázal politické strany, zavedl cenzuru a uvěznil tisíce svých politických oponentů.

‚Museli jsme bít lidi na ulici‘

„Bylo velmi obtížné se kontrolovat potom, co se stalo, neboť nám byly vymývány mozky, abychom pak mohli zabíjet a mučit náš vlastní národ,“ prohlásil Jaime Fica, který nastoupil vojenskou službu v roce 1978.

Děsivá Operace Cóndor zahubila 50 000 lidí. Nyní padne verdikt nad viníky

Fernando Mellado, který byl povolán v roce 1973, uvedl, že to, co zažil v té době, ho poznamenalo na celý život. „Museli jsme bít lidi na ulici, protože porušili zákaz vycházení,“ zavzpomínal na začátek diktatury Mellado.

Přes všechny zločiny považují někteří Pinocheta za spasitele země, která v roce 1973 lavírovala na pokraji hospodářského kolapsu, a vyzdvihují jeho lví podíl na „chilském hospodářském zázraku“. Jak ale tvrdil nedávno zesnulý chilský exprezident Patricio Aylwin, obdobné ekonomické reformy by provedla jakákoli demokratická vláda, kdyby ovšem byla u moci.

Pinochetův režim má na svědomí smrt tisíců lidí. Toto jsou někteří z nich
Demonstranti v Santiagu si symbolicky připomínají ty, kteří zmizeli za vlády generála Pinocheta
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.