Lidovky.cz

Brána do regionu. Česko chce oživit vazby ke světu portugalštiny

Svět

  10:28aktualizováno  11:15
PRAHA - Černínským palácem, sídlem české diplomacie, se v pondělí nesla portugalština. Ministerstvo zahraničí v jednom ze sálů uspořádalo konferenci „Česká republika a lusofonní svět – minulost, současnost a budoucnost“. Hovořilo se o všech zmíněných časových horizontech. Hlavně však o tom posledním: budoucnosti.

Černínský palác, sídlo české diplomacie. foto: Zdeněk Lukeš

Česko zjara podalo žádost o udělení pozorovatelského statusu ve Společenství portugalsky hovořících zemí (CPLP). Věří, že tak získá nové možnosti rozvoje vztahů se všemi devíti členy sdružení, které je dohromady čtvrtým nejsilnějším producentem ropy a jehož počet obyvatel žijících na čtyřech kontinentech převyšuje 250 milionů.

„Pro Českou republiku je důležité rozšiřovat kontakty, zejména mimo Evropu, a CPLP jako jedna z velkých regionálních organizací, která je de facto sdružena na základě jazyka, je pro nás jednou z možností, jak navázat obchodní, ekonomické a politické styky, protože portugalština do budoucnosti bude hrát vetší roli,“ řekl LN Ivan Jančárek, zástupce náměstka pro mimoevropskou spolupráci MZV. Dodal, že získáním pozorovatelského statusu lze zvýšit i zájem partnerů o nás.

‚Dohoda s autoritářským Tureckem? Obálku s penězi Ankaře jen tak nedáme‘

Pravda je, že v rámci společenství má Česko diplomatické zastoupení jen v Portugalsku a Brazílii. S některými zbývajícími členy (kromě zmíněných dvou CPLP tvoří Východní Timor, Kapverdy, Guinea Bissau, Mosambik, Rovníková Guinea, Svatý Tomáš a Princův ostrov a Angola) však Praha byla v minulosti provázána řadou investičních projektů, hlavně v energetice a stavebnictví.

K velkým ranám tak před sedmi lety patřilo zrušení české ambasády v Angole, výrazně se rozvíjející ekonomice. Takto se podle MZV může podařit někdejší vztahy oživovat.

Prakticky pozorovatelský status znamená, že se Česko bude moci zúčastňovat akcí lusofonního (portugalsky mluvícího) světa, přičemž společenství, jež letos slaví 20. výročí, může sloužit jako brána k dalším regionálním organizacím. „Společenství funguje na bázi jazyka a sdílení podobných hodnot bývalých portugalských kolonií. Silná je akademická a kulturní spolupráce, ale zaměřujeme se i na ekonomickou, energetickou a zemědělskou spolupráci. Snahou je vytvořit dobré podmínky pro spolupráci, popsal LN výkonný tajemník CPLP Murade Isaac Murargy.

Zleva Joaquim Ramos, ředitel pražského Instituto Camoes, Murade Isaac Murargy, výkonný tajemník CPLP, Marie Manuela Ferreira Macedo Franco, portugalská velvylsankyně v ČR, Ivan Jančárek, zástupce náměstka MZV a Amadeu da Conceição, mozambický velvyslanec.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.