Lidovky.cz

Evropská komise vyhodnotila situaci v Polsku, posílá zprávu do Varšavy

Svět

  12:56aktualizováno  13:27
BRUSEL/VARŠAVA - Evropská komise ve středu poslala do Varšavy své kritické hodnocení stavu právního státu v Polsku. Novinářům to po jednání komise řekl její první místopředseda Frans Timmermans. Dosavadní jednání s polskou stranou se sice podle něj odehrávala v konstruktivním duchu, ke změně neuspokojivé situace ale nevedla. Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro již podle agentury Reuters označil názor komise za jednostranný a překvapující.

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans s polskou premiérkou Beatou Szydlovou. foto: Reuters

Varšava má nyní právo komisi do dvou týdnů odpovědět. Timmermans zdůraznil, že doufá v pokračování dialogu s polskou stranou. „Náš dnešní názor je nástroj, který, jak doufáme, pomůže soustředit dialog s polskou vládou na ty otázky, které podle našeho názoru musí být vyřešeny abychom se v Polsku dostali z krize mezi vládou a ústavním soudem,“ poznamenal místopředseda komise.

Vyšli do ulic. Oponenti viní polského prezidenta Andrzeje Dudua konzervativní...
Nejhlasitější kritiku vyvolaly změny fungování ústavního soudu a...

Timmermans připomněl tři základní problémy, které se komise s polskou vládou snaží od poloviny ledna vyřešit. Týkají se jmenování ústavních soudců, novely zákonů o ústavním soudu a ústavnosti některých nových zákonů, například mediální legislativy.

KLDR prodává Severokorejce i do Polska. V srdci Evropy dřou do úmoru

„Jsem překvapený a zarmoucený prohlášením Evropské komise, která vedla intenzivní rozhovory s polskou vládou,“ řekl ministr Ziobro. „Je to jednostranný názor, který podává překroucený obraz, ačkoli Evropská komise ví, jaká je situace,“ dodal s tím, že komise měla možnost vidět, jak Varšava usilovala o kompromis.

Do další fáze tak nyní evropská exekutiva posunula vůbec poprvé využívaný mechanismus, v jehož závěru mohou teoreticky členské země EU na základě návrhu komise rozhodnout o tom, že Polsko zbaví hlasovacích práv. Takový vývoj je zatím velmi nepravděpodobný, ale například Maďarsko už dalo jasně najevo, že by podobný návrh vetovalo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.