Lidovky.cz

‚Bangla-DAESH‘. Asijští džihádisté rozsévají teror sérií brutálních vražd

USA

  10:00
DHÁKA/PRAHA - Radikálové z al-Káidy a Islámského státu nebezpečně zapouští kořeny v Bangladéši. Na svědomí mají již řadu útoků v zemi. Varovalo před tím nyní také ministerstvo zahraničí USA.

Příbuzná zavražděné manželky policejního velitele utěšuje osiřelé děti. foto: European Pressphoto Agency / Twitter

Mimořádně chudá země, rozprostírající se mimo ohnisko pozornosti západních mocností, která se navrch přes čtvrt století zmítá v rivalitě dvou stran střídajících se u moci. Ze 160 milionů tamních obyvatel tvoří muslimové přes 90 procent. V drtivé většině jde o sunnity.

Proti lumpenproletariátu. Indonésie bojuje za tolerantní islám, říká expert

Tak zní popis takřka ideálního loviště pro verbíře z těch nejobávanějších radikálních islamistických organizací.

Anebo taky Bangladéše. Jihoasijské země, která se v tichosti v posledním roce stala terčem celé řady teroristických útoků.

Al-Káida i Islámský stát

Kupříkladu na sklonku tohoto víkendu. V největším bangladéšském přístavu Čattagrám na jihovýchodě země zastřelili v neděli neznámí útočníci manželku vysoce postaveného bangladéšského policisty Babula Aktara, který měl na starost operace proti náboženským ozbrojeným skupinám.

Policistova žena podle stanice al-Džazíra zrovna vyprovodila syna na školní autobus (Bangladéš má jako většinově muslimská země víkend v pátek a v sobotu), když ji trojice útočníků jedoucích na motocyklu napadla. Nejprve ji pobodali a pak střelili do hlavy.

Policie případ nyní vyšetřuje. Panuje podezření, že jde o další ze série útoků islamistů, vůči nimž manžel zavražděné ženy v posledních měsících vedl několik operací.

Další vražda

  • Bangladéšská policie v úterý spustila operaci proti islamistům, během níž tři radikálové zahynuli. V ten samý den islamisté usmrtili dalšího člověka - hinduistického kněze, kterému útočníci podřízli krk. Duchovního zabili tři útočníci jedoucí na motocyklu, když šel do svého chrámu, asi 160 kilometrů západně od Dháky. "Podřízli mu krk, takže na místě zemřel," uvedla policie.
  • Policisté provedli razie na řadě míst v zemi. Při akci v metropoli Dháce zabili dva představitele radikální islámské skupiny Džumatul Mudžáhidín (Shromáždění svatých bojovníků) a dalšího jejího příslušníka připravili o život na severozápadě země. Skupina Džumatul Mudžáhidín je v Bangladéši zakázaná od roku 2005, kdy provedla řadu smrtelných atentátů.
- ČTK -

V tentýž den byl na severozápadě země také brutálním způsobem mačetami zavražděn pětašedesátiletý křesťanský zelinář. Přímo v sousedství kostela. A podobných útoků se v Bangladéši odehrála už celá řada. Oběťmi byli policisté, sekulárně orientovaní aktivisté, blogeři nebo příslušníci náboženských menšin, včetně muslimských nesunnitských proudů. A rovněž cizinci. Naposledy Ital pracující pro neziskovou organizaci, jeho japonský kolega nebo italský misionář.

Jak vyplývá z minulý týden zveřejněné zprávy amerického ministerstva zahraničí věnované problematice terorismu ve světě, Bangladéš v minulém roce zažil výrazný nárůst podobných teroristických útoků oproti předchozímu roku. A je tu také jeden další nebezpečný trend.

„Poprvé se k odpovědnosti za tyto útoky přihlásily nadnárodní skupiny. Zejména se k útokům v roce 2015 přihlásila jak al-Káida na indickém subkontinentě (AQIS), tak Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL nebo též IS), zatímco v předcházejících letech byly násilné aktivity extremistů spojené s místními skupinami,“ stojí ve zprávě ministerstva.

Bangla-DAESH?

Mezinárodní teroristické organizace podle ní využívají v Bangladéši k šíření svých radikálních ideologií a verbování stoupenců velmi umně sociálních sítí a propagandistických médií. Zpráva zmiňuje třeba článek s titulkem „Oživení džihádu v Bengálsku“ s odkazem na historickou oblast na území dnešního Bangladéše a východní Indie, který se objevil v listopadu 2015 v propagandistickém magazínu IS Dabiq. Skupina v něm načrtla plán svých aktivit a budoucích útoků.

Podle analýzy amerického ministerstva se regionální odnož al-Káidy loni přihlásila k pěti útokům v Bangladéši. Radikálové z IS deklarovali odpovědnost za devět útoků, včetně vražd tří cizinců a několika dalších útoků bez obětí, ale zato s řadou raněných.

Frustrované Romy láká džihád. Šíří se Islámský stát v bulharských ghettech?

Některá zahraniční média kvůli eskalující situaci v zemi v anglickojazyčných textech nadneseně překřtila ve slovní hříčce Bangladéš (Bangladesh) na budoucí Bangla-daesh, odkazující na arabský akronym pro IS (DAESH).

Na opačném pólu co do otázky vzestupu radikálních skupin nicméně stojí samotná bangladéšská vláda. Ta situaci veřejně značně marginalizuje a útoky v prohlášeních zásadně nadále připisuje domácí politické opozici a místním skupinám. Odmítá přitom, že by v zemi působily zahraniční teroristické organizace.

Ministr vnitra nicméně v úterý naznačil, že v sérii vražd figuruje izraelská stopa. Prohlásil, že jistý opoziční politik se sešel s agentem izraelských tajných služeb a existuje důkaz o „mezinárodním spiknutí“ proti Bangladéši. Jak ovšem píše BBC, žádný takový důkaz nepřinesl. Izrael jeho tvrzení označil za nesmysl.

Jisté rozpaky budí i některé reakce vlády v Dháce. Kvůli smrti manželky policejního velitele třeba v pondělí vydala nařízení zakazující jízdu na motocyklu více než jedné osobě. Trojice útočníků totiž přijela na jednom stroji.

81 milionů z centrální banky

Zprávou, jež ve světle množících se útoků vzbuzuje rovněž obavy, je i nedávný hackerský útok na bangladéšskou centrální banku. Neznámí útočníci se zkraje února pokoušeli vymámit přes americký Fed (centrální bankovní systém USA), kde byly peníze z Bangladéše uložené, celkem miliardu dolarů na různé účty v Asii.

Většinu podezřelých transakcí sice Fed včas zachytil, ale i tak si hackeři při jednom z vůbec největších útoků přišli na 81 milionů dolarů, které se jim podařilo převést na Filipíny. V jakých rukou skončily, nikdo netuší.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.