Lidovky.cz

Kdo střílel v klubu v Orlandu? Otec tříletého dítěte, kterého mohla vést nenávist

Afghánistán

  21:45
ORLANDO - Policie již identifikovala a potvrdila totožnost střelce, který připravil v gay klubu ve floridském Orlandu o život 50 lidí. Podle dostupných informací jím je devětadvacetiletý Omar Mateen. Jak uvedl jeho otec, k činu ho mohla vést nenávist k párům a projevům lásky osob stejného pohlaví. FBI ale uvedla, že má náznaky o sympatiích střelce k radikálnímu islámu.

Omar Mateen foto: MySpace Reprofoto

Otec Omara Mateena promluvil telefonicky pro televizi NBC. Mir Seddique, který pochází z Afghánistánu, uvedl, že Omarův čin nemá co do činění s náboženstvím.

Útočník ale před střelbou volal na tísňovou linku 911 a vyjádřil věrnost Islámskému státu, uvedla televize NBC.

Omar údajně viděl před několika měsíci dva líbající se muže, což ho rozzuřilo. Právě to mohlo podle otce vést k nedělnímu masakru. „Omlouváme se za celý incident. Nevěděli jsme, k čemu se chystá,“ prohlásil jeho otec. „Jsme v šoku, stejně jako celá země.“

Lidé křičeli a utíkali jako šílení, popsal svědek střelbu v klubu v Orlandu

Podle FBI se ale zatím zjišťuje, zda byla střelba zločinem z nenávisti, teroristickým útokem či násilným činem. „Máme jisté náznaky, že tento člověk mohl mít sympatie k této ideologii (radikálnímu islámu), ale dosud nemůžeme nic potvrdit,“ řekl novinářům zvláštní agent FBI Ron Harper.

Zdroj z amerických tajných služeb sdělil CBS, že islámský terorismus mohl Mateena k činu inspirovat. Nese totiž znaky předešlých útoků v Paříži a Bruselu, uvedl.

Na seznamu možných teroristů ale nicméně nebyl, policie ho ale v současné době vyšetřovala kvůli blíže neupřesněnému zločinu. Muž rovněž absolvoval výcvik ve střelbě, uvedl člen výboru Sněmovny reprezentantů pro vnitřní bezpečnost Peter King.

Obama označil střelbu v Orlandu za teroristický útok.

Omar Mateen
Podle svědků se v průběhu útoku schovávali zranění lidé na toaletách, zatímco...

Omar Mateen byl podle dostupných informací ozbrojen puškou útočného typu a pistolí a měl u sebe nespecifikovanou výbušninu. Jak uvedl server CBS News, narodil se v New Yorku v roce 1986. Pocházel ze St. Port Lucie 173 kilometrů jihovýchodně od Orlanda. Ač byl sám občanem Spojených států, jeho rodiče pocházeli z Afghánistánu.

Muž podezřelý ze zabití nejméně 50 osob v nočním klubu v Orlandu byl násilník a psychicky labilní. Řekla to listu The Washington Post jeho bývalá manželka s tím, že ji v době, kdy byli manželi, opakovaně bil.

Násilnické sklony

Bývalá manželka, která si nepřála být být jmenována, protože se po střelbě bojí o svoji bezpečnost, řekla, že se seznámila s Omarem Mateenem před osmi lety na internetu a rozhodla se přestěhovat se na Floridu a v roce 2009 si ho vzala. Zpočátku bylo manželství normální, později však začal mít její manžel násilné sklony.

Rodina Mateena pochází z Afghánistánu, on se ale narodil v New Yorku. Podle bývalé manželky nebyl zpočátku příliš věřící a chodil často do tělocvičny. Po několika měsících manželství se však dostal pod vliv radikálního islámu. Podle ní vlastnil zbraň malé ráže a pracoval jako hlídač v zařízení pro mladistvé delikventy.

Manželství obou prý trvalo jen několik měsíců, přestože oficiálně se rozvedli až v roce 2011. K ukončení manželství přispěli rodiče ženy, kteří, když se dozvěděli o tom, že ji manžel bije, přijeli a odvezli ji. Od té doby prý s manželem nebyla v kontaktu, přestože se několikrát snažil ji vyhledat.

Muž byl dvakrát vyšetřován

Americká FBI muže vyšetřovala kvůli údajným teroristickým vazbám již v roce 2013 a 2014. Vyslýchala ho, nic podezřelého ale neodhalila a vyšetřování bylo uzavřeno, oznámil dnes Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na brífinku v Orlandu.

Představitelé FBI rovněž potvrdili, že útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a mluvil o radikální organizaci Islámský stát. Potvrdili také předchozí zprávy médií, že střelcem byl devětadvacetiletý Omar Mateen, Američan afghánského původu, který se narodil v New Yorku.

Jak vyšlo najevo, podezřelý byl v minulosti zaměstnancem bezpečnostní firmy. Zbraně, které použil při střelbě, si legálně pořídil asi týden před útokem. Na dotaz, jak je možné, že je mohl získat, když byl v minulosti v hledáčku policie, mluvčí FBI uvedl, že vyšetřování nic nezjistilo a bylo uzavřeno.

Policejní velitel John Mina upřesnil, že v klubu, ve kterém zemřelo 50 lidí, zasahovalo proti útočníkovi 11 policistů. tes ml

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.