Lidovky.cz

Kiska: Zklamaní Slováci už nevěří státu. Máme co závidět Rumunsku

Evropa

  12:23
BRATISLAVA - Slováci ztratili důvěru ve stát a pokud bude tento vývoj pokračovat, demokratické strany mohou mít v budoucnu problém sestavit vládu. Prohlásil to ve čtvrtek slovenský prezident Andrej Kiska před poslanci sněmovny, kde přednesl zprávu o stavu země. Hlava státu kritizovala neřešení palčivých kauz a opět upozornila na špatný stav ve zdravotnictví a školství.

Slovenský prezident Andrej Kiska. foto: Pavol Funtál.

„Důvěra lidí ve stát spadla na minima. Varuji, že když tento vývoj bude pokračovat, po příštích volbách může být problematické, ne-li nemožné, sestavit vládu z demokratických stran,“ uvedl Kiska, podle kterého stát také musí uplatňovat nulovou toleranci k projevům extremismu a neonacismu.

Prezident připomněl výsledky březnových parlamentních voleb, ve kterých se do sněmovny dostalo až osm seskupení včetně krajní pravice i dalšího hnutí, které získalo protestní hlasy voličů.

Kiska: Ostražitost a strach by se neměly ze sluhů změnit v pány

„Rizika jsou zcela očividná. V parlamentních volbách nezískal žádný politický proud dominantní převahu. Významně posílila nedůvěra k politice a k politikům. Současná vláda (Roberta Fica) by neměla spoléhat na to, že k ní dnes neexistuje reálná alternativa. Ani současná opozice by neměla spoléhat na to, že když vláda nebude úspěšná, tak ji vystřídá,“ řekl Kiska.

Kauzy míří do ztracena

Podle prezidenta se různé kauzy vlečou léta a směřují do ztracena. „Vyvození politické odpovědnosti není řešením žádné kauzy, ale jen obyčejným gestem slušnosti,“ uvedl Kiska, který také nepřímo upozornil na aféru spojenou s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem kvůli jeho obchodním aktivitám s kontroverzním podnikatelem, jehož opozice podezírá z daňových podvodů a jehož podnikání opět prověřují úřady.

„Se závistí se díváme na okolní státy, například na Rumunsko, kde od posledních parlamentních voleb bylo v souvislosti s korupcí dohromady obžalovaných, stíhaných a odsouzených více než 1500 osob včetně předních politiků,“ řekl slovenský prezident.

Během Kiskova projevu bylo v jednacím sálu sněmovny kromě poslanců přítomných i několik ministrů. Chyběl naopak premiér Fico, který má v poledne v Berlíně schůzku s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Kiska také odmítl snahy o zpochybňování členství země v EU, vůči kterému se rezervovaně staví krajně pravicová parlamentní strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. „Naše členství v Evropské unii nemá žádnou rozumnou alternativu. I na Slovensku rostou nálady a podpora politických sil, které chtějí dosáhnout rozpadu Evropské unie,“ řekl prezident. Odmítl teze o „diktátu Bruselu“ a uvedl, že podstatná rozhodnutí nepřijímají bruselští úředníci, ale lidmi zvolení zástupci v unijních institucích.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.