Lidovky.cz

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Mlčení a alibismus. Otřese masový protest Ficovou vládou?

Slovensko

  19:00
BRATISLAVA - Veřejnost se ozvala. A to v pondělí podvečer přímo pod okny premiéra Roberta Fica. Náměstí před komplexem Bonaparte bylo plné lidí, kteří žádali hlavu ministra vnitra Roberta Kaliňáka kvůli kauze Bašternák. Slovenské HN připravily pět otázek a odpovědí o tom, jak protest míchá kartami na slovenské politické scéně.

Za odvolání ministra vnitra Kaliňáka (na snímku) skandovalo kolem 5000 lidí, vládní strany však trvají na svém. foto: ČTK

Za odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka skandovalo kolem pěti tisíc lidí, slovenské vládní strany však trvají na svém.

Jak na protesty reagovali premiér a ministr vnitra?

Krize u sousedů:

Rezort vnitra, stejně jako tiskové oddělení (Ficovy) strany Smer se k protestu vyjádřit odmítly. Premiér však v úterním statusu na sociální síti uvedl, že odmítá, aby si lidé, kteří v minulosti prokazatelně porušovali zákon, hráli na morální autority. „Ani my nemáme problém nahnat někam 5000 lidí, ale proč bych to dělal?“ reagoval Fico na protest.

Ovlivní tlak veřejnosti koaliční partnery Smeru?

Podle politologa Tomáše Koziaka koaliční strany zaujaly alibistický postoj a nechaly celou kauzu na ramenou Smeru, ale mají páky na to, aby na Smer zatlačily. „Nesou za to zodpovědnost i ony, nemohou se vyvinit, protože jsou součástí vlády, která má tuto kauzu na krku,“ řekl Kozák.

Zatím to však na změnu rétoriky nevypadá. Podle mluvčí (strany) Sieť Karmen Németové je pro ně Bašternák stejně nedůvěryhodný jako pro většinu občanů, respektují však rozdělení rezortů. „Politickou zodpovědnost za ministerstvo vnitra má strana Smer,“ dodala. Mluvčí strany Most-Híd András Nagy vzkázal jen tolik, že právem lidí je protestovat, a právem opozice je protesty organizovat.

Robert Fico na tiskové konferenci v Berlíně.
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Zatímco krátce po začátku Kaliňákovy...

Proč Andrej Danko stále mlčí?

SNS (Slovenská národná strana) se k protestu vyjádřit nechtěla, což pro předsedu Andreje Danka v souvislosti s kauzou Bašternák není nové chování.

Podle politologa Jozefa Lenče získává SNS oslabováním strany Smer jisté výhody. „Například získáváním důležitých postů v rámci bezpečnostních složek a silových rezortů v rámci exekutivy, ale i co se týče nárůstu preferencí,“ uvedl Lenč. Vyjadřováním k dané kauze by si Danko mohl pokazit i dobře našlápnutou politickou kariéru.

Jak protest hodnotí opozice?

„Byl to pokojný protest plný lidí odhodlaných bojovat za spravedlnost,“ prohlásil lídr strany OľaNO (OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti) Igor Matovič, pro kterého prý vysoká účast byla důležitou zpětnou vazbou. „Nic není pro premiéra Fica nepříjemnější, než když o podvodech členů ministrů jeho vlády hovoří tisíce lidí přímo pod jeho okny,“ uvedl Matovič s tím, že taková masa lidí se nedá ignorovat.

Protesty budou prý organizovány i nadále, dokud nedosáhnou svého cíle. Koziak však upozorňuje na to, že pokud opozice překročí hranici a z občanského protestu se stane protest politický, nebude to mít takovou váhu a nebude to dostatečným tlakem veřejnosti.

Kdo tím získá a kdo tím tratí?

Popularita Ficovy strany padá na minimum. Je nejnižší za jedenáct let

Pozice Smeru se podle Lenče pravděpodobně oslabí; získat může jen SNS, ale pouze dokud půjde o kauzu jedné strany, nikoli celé vlády. Z krátkodobého hlediska budou profitovat OľaNO a Sulíkova SaS (Strana a Solidarita). Z dlouhodobého hlediska však podle Lenče hrozí nárůst extremismu. „Kotlebova strana na této situaci doslova parazituje, což však není není v rozporu s pravidly,“ konstatoval Lenč.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.