Lidovky.cz

Světový tisk hodnotí brexit: Evropa potřebuje novou vizi

Evropa

  9:57aktualizováno  11:50
VÍDEŇ/BERN/PRAHA/BRATISLAVA - Britové ve čtvrtečním referendu vystavili Evropské unii účet za chyby, kterých se dopustila, z nichž se ale jen málo poučila. Píše v sobotu v komentáři k výsledku britského hlasování o vystoupení z EU rakouský list Der Standard. Brexit je vítězstvím těch, které negativně zasáhla globalizace, nad elitami, komentuje list Die Presse. Rakouské i švýcarské noviny se shodují: Evropa potřebuje novou vizi.

Velká Británie rozhodla. Odejde z Evropské unie. foto: Reuters

Odchodem Británie Evropa neztratila jen jednoho ze svých členů, ale i vliv na mezinárodním poli, píše v komentáři Der Standard. Evropské unii Britové v referendu vystavili „účet za chyby a krize, z nichž se vůbec nebo nedostatečně poučila“. EU podle rakouského deníku v uplynulých letech příliš rychle přijímala nové členy, aniž by se starala o svou vlastní kondici, což se projevilo už během krize kolem eurozóny a znovu s plnou silou během migrační krize.

Britští Češi opět hodnotí brexit: Byrokraty z EU čeká zemětřesení

Nedostatek sebereflexe vedl ke ztrátě důvěry občanů v unii, píše dále Der Standard. Nejhorší zprávou pro Evropu podle listu nyní je, že se podle prvních reakcí z Bruselu po referendu zdá, že poučení nepřinese ani brexit. Evropský projekt má přitom budoucnost jen tehdy, pokud se na něm budou podílet i občané. V současném stavu je ale EU „projektem elit, nikoli srdcovou záležitostí jejích občanů“ a to se musí změnit, uzavírá Der Standard.

Také další rakouský list - Die Presse - píše, že EU musí v zájmu sebezáchovy podstoupit reformu, jejímž výsledkem by měla být unie, která bude „směsicí chytré subsidiarity a jasného ne byrokracii a zároveň jednotných pravidel pro několik málo problémů, které přesahují hranice, jako je například uprchlická politika“. Zároveň ale komentář uznává, že takové unie je v současnosti jen velmi těžké dosáhnout.

Die Presse varuje před úvahami o omezení volebního práva, které se v souvislosti s referendem vyrojily. „Pro voliče neexistují příliš komplexní témata, jen příliš málo informací o komplexních tématech,“ uvádí deník. Vítězství brexitu podle něj bylo vítězstvím „outsiderů nad dekadentním establishmentem, vítězství lidí se subjektivním pocitem ztrát způsobených globalizací nad elitou“.

Niedermayer: Kvůli Brexitu může česká ekonomika zpomalit, zásadní propad ale nečekám

„Je načase zahájit otevřenou debatu o účelu a stavu Evropské unie,“ píše švýcarský list Neue Zürcher Zeitung (NZZ). Taková debata je totiž podle něj jedinou šancí, jak získat občany, kteří jsou stále více euroskeptičtí a eurofobní, pro ideu sjednocené Evropy. „Cíle ‚stále těsnější unie‘ je třeba se vzdát. Je třeba nové vize, která by Evropě dala identitu,“ komentuje list. Nejreálnější je vznik unie mnoha integračních kruhů, která by umožňovala členským zemím takovou míru integrace a její rychlosti, jakou si občané přejí, dodává NZZ.

Podle švýcarského listu Tages-Anzeiger by byla rychlá normalizace vztahů EU s Británií možná jen v případě, kdyby předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odstoupil a uvolnil místo někomu mladšímu, kdo by Evropanům dal naději. „Pokud EU dokáže naslouchat lidem a zpochybnit svá dogmata o volném pohybu osob, má mírový projekt dál nejlepší vyhlídky. Jedinou alternativou k tomu je, že se rozpadne, a my se vrátíme do časů nejistoty po druhé světové válce,“ píše Tages-Anzeiger.

Přitíží brexit zbytku EU?

  • Vrásky z výsledků referenda, v němž britští občané rozhodli o vystoupení své země z EU, by si podle komentářů sobotních českých novin měl dělat spíše „zbytek Unie“, ne Britové hlasující pro setrvání. Velké Británii odchod z Evropské unie pomůže, dodá zemi novou energii. Zato Unii čeká chátrání a rozklad, v lepším případě mírumilovný, míní autor komentáře v Mladé frontě Dnes (MfD).
  • Nemusí se dít nic hrozného, podotýkají i Lidové noviny (LN). V tom nejoptimističtějším scénáři skončí Británie jako Norsko, respektive Švýcarsko: propojená s Evropou tisícem a jedním poutem, přesto formálně mimo Unii.
  • To, zda se Unie z tvrdé britské lekce aspoň nějak poučí, nepoznáme z toho, co udělá zítra či pozítří, nýbrž spíše z toho, co (už snad opravdu) dělat nebude, píše deník Právo. Pokud bude Brusel dál pod vlajkou nejušlechtilejších ideálů prosazovat jen úzce soukromé zájmy té či oné skupiny firem či partičky aktivistů - a to na úkor velkých vrstev obyvatelstva - nemá do budoucna šanci udržet si skutečnou podporu. Pak bude moci vládnout jen jako spiknutí politiků, míní autor komentáře.

Britové uštědřili Evropě tvrdou ránu a EU ještě nikdy nečelila takové krizi jako nyní, komentoval v sobotu slovenský tisk rozhodnutí britských voličů, kteří se ve čtvrtečním referendu vyslovili pro vystoupení země z unie. Listy soudí, že politici by neměli propadnout emocím a že odchod Británie z nynější evropské osmadvacítky by měl být rychlý. Takzvaný brexit podle deníků ovlivní i nadcházející předsednictví Slovenska v EU.

„EU stojí na křižovatce, ze které nebude lehké se pohnout,“ napsal list Pravda, který na úvodní stránce otiskl titulky „Brexit“ a „Velký projekt Evropy se hroutí“. Uvedl, že místo prohloubené spolupráce může nastoupit absolutní destrukce unie a že téměř v každém členském státě EU je patrná vlna populismu, frustrace a nedůvěry v elity.

Manipulace a propaganda. Zaznívá, že cizince mohou deportovat, líčí Čech z Británie

Pokud je vůbec nějaká šance na relativně bezbolestný rozchod EU s Británii, tak bude větší, když bude rychlý, než kdyby se zbytečně vlekl, soudí Pravda.

Podle deníku Sme je důležité, aby politici nepropadli emocím a minimalizovali krizi, která hrozí Británii i EU. „Je důležité, aby si v Londýně rychle ujasnili, do jaké pozice - Švýcarsko, Norsko + Island, Kanada (to jsou možnosti) - se chtějí stáhnout, případně vymyslet specifickou pozici pro sebe. Pokud jde o EU, pak tragédií by bylo, pokud by pojala rozvodovou agendu jako mstu či pokus odstrašit případné další adepty na referendum,“ uvedl list.

Píše také, že je zbytečné zlobit se na Brity za výsledek hlasování, protože se nepochybně rozhodovali poctivě a s vědomím odpovědnosti. „Poučení z Londýna je, že s takzvaným snem o Evropě či více Evropy se ani na kontinentu neztotožňují všichni,“ uvedl list Sme, který na titulní stránce otiskl pozměněnou vlajku EU, když hvězdy na modrém podkladu upravil do tvaru otazníku.

Sunderlandští příznivci brexitu oslavují. Zvítězili - a k tomu s velkým...
Pokles akcií pokračuje.

Nejčtenější slovenský list Nový čas napsal, že britský premiér David Camerom se tučnými písmeny zapíše do historie jako muž, který zatloukl první hřebík do rakve Evropské unie. Připomněl, že právě Camerom slíbil vypsání referenda o setrvání Británie v EU.

List Plus Jeden deň uvedl, že po britském plebiscitu čekají historické změny celou Evropu a že výsledky hlasování posílily euroskeptické strany i v dalších státech EU.

Řev hněvu a frustrace

Výsledek britského referenda byl řevem hněvu a frustrace z mocných, bohatých a privilegovaných v Londýně i Bruselu, které v sobě někteří Britové živili více než půl století. Byl také protestem proti globalizaci, uvedl v komentáři k hlasování o vystoupení Británie z EU americký list The New York Times (NYT). Vyjednávání o brexitu budou tvrdá, pokud to ale evropští lídři přeženou, poškodí vlastní hospodářství, myslí si The Wall Street Journal (WSJ). Podle listu The Washington Post (WP) nese značnou část viny na výsledku hlasování premiér David Cameron. Z vývoje v Británii by se měli poučit i Američané, neboť se podobá současné situaci v USA, píše USA Today.

Britové se navzdory varování rozhodli, že hra na „nebezpečnou neznámou“ je lepší než setrvat ve stavu, kdy měli pocit, že ztratili nad věcmi kontrolu, napsal NYT. Zvládnutí nejistoty spojené s brexitem bude složité nejen kvůli politické situaci v Británii, které hrozí odchod Skotska i Severního Irska, ale i kvůli migrační krizi na kontinentu a volebnímu roku v USA. Německo a Francie navíc nebudou chtít být vůči Británii velkorysí, aby nepodpořily euroskeptická hnutí napříč Evropou.

Jednou z hlavních otázek zůstává to, „co se stane s evropskou jednotou tváří v tvář výzvám přicházejících z Ruska a Blízkého východu“, píše NYT. „Politické, hospodářské a bezpečnostní instituce Západu jsou pevné a pružné a časem si na novou realitu zvyknou. Neměli bychom si ale dělat iluze: Bude to zcela jiná realita,“ dodává.

Podle WP vinu na výsledku hlasování z části nese premiér Cameron a tábor zastánců setrvání Británie v EU. Nové podmínky členství, které Cameron před referendem v Bruselu vyjednal, byly podle listu tak špatné, že během kampaně jako argument proč hlasovat proti brexitu téměř nezaznívaly. „Voliči navíc nemají rádi, když se jim tvrdí, že nemají jinou možnost,“ píše list v komentáři.

Jednání o brexitu budou tvrdá, myslí si WSJ. „Vlády na kontinentu budou chtít hrát s Británií tvrdou hru s cílem odradit další země, aby ji následovaly,“ píše list. Pokud bude hra ale příliš tvrdá, ohrozí EU své vlastní ekonomiky, především klíčová odvětví, jakým je například výroba automobilů v Německu.

„Británie - nebo to, co z ní zbude - bude výrazně izolovanější a více na okraji“, což podle listu USA Today není pro Spojené státy v případě strategického partnera dobrá zpráva. Také EU bez Británie bude méně naslouchat přáním USA. Brexit silně zasáhne také britskou ekonomiku a názory, že jí v dlouhodobé perspektivě pomůže „nikdy nedávaly smysl“, píše americký list. „Evropa nebude chtít (při jednáních) Británii vyhovět ze strachu, aby ji na útěku nenásledovaly další země,“ shoduje se USA Today s dalšími americkými médii.

Američané se před nadcházejícími volbami mohou podle USA Today z britského příkladu poučit: stavět zdi proti migraci či volnému obchodu a to doslova i obrazně je špatné. Sám Donald Trump v pátek uvedl, že mezi referendem a svou podporou v USA vidí paralely, upozornily americké listy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.