Lidovky.cz

160 projednaných zákonů za jediný den. Ruští senátoři doháněli resty před volnem

Svět

  18:25
MOSKVA - Takový den ruští zákonodárci asi nepamatují - ve středu se členové horní komory parlamentu sešli k závěrečnému zasedání před sněmovními prázdninami a během několikahodinového jednání přijali na 160 zákonů a jejich novelizací. Mezi nimi i kritizovaný protiteroristický zákon, který například snižuje trestnou odpovědnost za teroristické činy na 14 let.

Předsedkyně Rady federace Matvijenko a mluvčí Státní Dumy Naryškin. foto: Reuters

Zákony, na něž upozornil web Rádia Svobodná Evropa, přitom již dříve prošly dolní komorou parlamentu. Kromě posvěcení prezidenta Vladimira Putina tak chybělo i jejich schválení Radou federace, horní komory parlamentu.

Ruská ústava nadevše. Putin podepsal zákon proti soudu pro lidská práva

Ta se ale rozhodla zákonodárný proces posunout s podivuhodnou rychlostí. „Státní duma ukončila svou práci kvůli nadcházejícím volbám a byla zde potřeba extrémně intenzivní práce, aby byly tyto zákony schváleny - nemůžeme je totiž odložit až do podzimu, naše země a společnost je potřebuje,“ vysvětlila netradičně rychlý proces schvalování předsedkyně horní komory Valentina Matvijenko podle Rádia Svobodná Evropa.

Podle agentury Reuters, která citovala deník Vedomosti, některé zákony poslanci projednávali dvě až tři minuty. Některé pak dokonce jen pár vteřin.

Předsedkyně Rady ale bleskové schvalování hájí. „Těch 160 zákonů pro nás nebylo nových. Známe je,“ uvedla s tím, že senátoři se k nim dostali již před prvním čtením v parlamentu.

Uchovávání údajů o telefonátech a zprávách

Jednou z přijatých novel byl například protiteroristický zákon, který prošel horní komorou parlamentu již 24. června. Ten počítá mimo jiné s až doživotním vězením za mezinárodní terorismus a s tresty za veřejné výzvy k násilnému svržení vlády a k útokům na velvyslanectví, jakož i za neoznámení chystaného teroristického činu. Snižují také věk pro trestní odpovědnost za úmyslné teroristické činy na 14 let.

Parlamentem schválené návrhy normativních aktů rovněž ukládají operátorům, aby po tři roky uchovávali údaje o uskutečněných spojeních a zaslaných textových zprávách a po šest měsíců uchovávali i jejich obsah. V případě poskytovatelů internetového připojení bude lhůta pro uchovávání údajů jeden rok.

„Masový dohled nefunguje. Tento návrh zákona kritizoval o víkendu na svém twitterovém účtu i Edward Snowden. Navržené právní předpisy jsou podle něj nepoužitelné a neospravedlnitelně porušují práva.

Nový soubor zákonů kritizuje také řada ruských obhájců lidských práv, ale i poslanců a kremelských poradců. Michail Fedotov, šéf prezidentské Rady pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva, vyzval Putina, aby kontroverzní zákon nepodepisoval a vrátil ho do dolní parlamentní komory k přepracování.

„Pro reálný boj s terorismem je zapotřebí adekvátní ústavní zákon, a nikoli to, co bylo vyrobeno ve spěchu,“ uvedl Fedotov.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.