Lidovky.cz

Svět

Jsou ochotni zabíjet, aby mohli jíst, říká k súdánské katastrofě diplomat

Ilustrační snímek foto: Reuters

JUBA/PRAHA - Konflikt v Jižním Súdánu je stálý a někdy více, někdy méně vyplyne na povrch. K současné vlně násilností přispěla i hospodářská krize, s níž se jedna z nejchudších zemí světa nachází. ČTK to v pondělí řekl vedoucí oddělení rozvojové spolupráce v rámci delegace Evropské unie v Jižním Súdánu Karel Lizerot. Eskalace konfliktu je podle něj velmi vážná a zatím se nezdá, že by i spojená vůle prezidenta Salvy Kiira a viceprezidenta Rieka Machara mohla násilnosti zastavit.
  13:12

V srpnu 2015 byla uzavřena mírová dohoda, která měla zajistit ukončení rok a půl trvající občanské války v Jižním Súdánu. Podle Lizerota se však podařilo realizovat jen velmi málo bodů z této dohody: „Mír byl hezký politicky, ale ve skutečnosti vše dál bublalo a vřelo.“

Ozbrojené jednotky v ulicích hlavního města Juba.
Viceprezident Riek Machar.

Etnické napětí

Podle Lizerota v zemi panuje dlouhodobé napětí mezi kmeny Dinků a Nuerů. „Všechny staré rány byly dál podníceny čím dál horší hospodářskou krizí, obrovskou inflací, tím, že lidé nejsou placeni.“ Plat již několik měsíců nedostává téměř nikdo, nemají ho dokonce ani vojáci. „Polovina země je ve stavu akutního hladomoru. Lidé jsou ochotni zabíjet proto, aby mohli jíst,“ dodal diplomat.

V Jižním Súdánu opět teče krev. OSN žádá o pomoc, zemřely stovky lidí

Současné boje podle něj na rozdíl od předchozí války nevyvolali Kiir a Machar, kteří jsou předáky Dinků a Nuerů, ale spíš některý z nižších velitelů. „To ale nemusí mít žádný konkrétní vliv. Když začnou boje, je asi jedno, jestli je vyvolal prezident nebo nějaký jeho velitel,“ řekl.

Konflikt podle něj v posledních dnech nabral novou dimenzi. „Konkrétní situace vypadá tak, že začali dokonce shazovat bomby z helikoptér na město. To je velmi nová situace, dosud byly boje pouze pozemní,“ řekl Lizerot. Podle něj nelze předpovědět další vývoj ani to, zda se boje omezí pouze na hlavní město, nebo se rozšíří do celé země. „Zatím ta eskalace je velmi vážná a nemůžeme říct, že politická vůle prezidenta a jeho viceprezidenta, byť společně, by to nějak mohla zastavit,“ uvedl.

Evakuace

Delegace EU byla v neděli z Juby evakuována do Keni. „Ve čtvrtek začala být bezpečnostní situace značně nepřehledná, začaly přestřelky a menší pouliční boje. Proto jsme v pátek došli k závěru společně s kolegy z velvyslanectví členských zemí (EU) a také některých dalších mezinárodních organizací, že je nutné evakuovat mezinárodní personál,“ řekl Lizerot.

V pátek evakuace nebyla možná, podařila se až v neděli, kdy cizince dopravil na letiště v Jubě obrněný transportér jihosúdánské armády. „Naše místní zaměstnance jsme tam bohužel museli nechat, protože jako jihosúdánští občané nemají právo na evakuaci. Ti jsou v ohrožení života,“ řekl Lizerot. Zdůraznil však, že evropská mise v Jižním Súdánu nekončí. „Jakmile bude možné se tam vrátit - a samozřejmě nejsme nerozvážní -, tak bude postupný návrat. Uvidíme podle situace. Ale rozhodně evakuace neznamená zavření delegace,“ uvedl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.