Lidovky.cz

Slzný plyn a ultralevice. Na italské hranici roste další uprchlická ‚Džungle‘

Svět

  17:00
VENTIMIGLIA/PRAHA - Neutuchající příliv běženců a obnovení kontrol na hranici s Francií zapříčinily, že se v italské Ventimiglii začaly hromadit stovky běženců. Někteří se pokoušejí do Francie doplavat či jinak hranici prorazit. Stejně jako ve francouzském Calais nebo řeckém Idomeni přitom i zde stojí v pozadí ultralevicové hnutí No Borders.

Stejně jako ve francouzském Calais nebo řeckém Idomeni přitom i zde stojí v pozadí ultralevicové hnutí No Borders. foto: Reuters

Další Džungle. Tak se začíná mluvit o improvizovaném uprchlickém táboře v italské Ventimiglii, těsně při hranicích s Francií.

Francie začala vyklízet Džungli u Calais, uprchlickou kolonii střeží policisté

Stejně jako ještě nedávno v nechvalně proslulém táboře ve francouzském Calais, jemuž se takto začalo přezdívat, se i zde v posledních měsících a týdnech koncentrují běženci. Vyčkávají na vhodnou chvíli k překročení hranic. Někteří doufají v jejich otevření úřady, jiní berou věc do vlastních rukou a o přechod se pokoušejí nelegálně.

Stovky uprchlíků převážně z afrických zemí se ve Ventimiglii nahromadily poté, co před časem francouzské úřady obnovily kontroly a zabránily jim pokračovat dál. Francouzská strana trvá na tom, že do EU vstoupili přes Itálii, a ta je proto zodpovědná za projednání jejich žádostí o azyl. Většina z nich uvádí, že chce zamířit do Británie či Německa.

Nocují i na kamenech

Asi 500 migrantů je aktuálně ubytováno v dočasném přijímacím centru na okraji Ventimiglie. Další stovky však přespávají, kde se dá. Někteří už i několik měsíců. Část nocuje v zařízeních charit a neziskových organizací, které na místě působí. Někteří přímo na kamenech u pobřežního korza.

Minulý pátek se přitom hromadně vrhlo do moře na 300 běženců, kteří se pokoušeli hranici obeplavat a dostat se do Francie. Zasahujícím policistům se většinu z nich nepodařilo zastavit, přestože proti nim použili i slzný plyn. Na dvě stovky uprchlíků ale francouzské úřady vrátily do Itálie hned další den.

Přímo u hranice s Francií se také již několik měsíců opakují demonstrace za její znovuotevření. V pozadí těchto protestů přitom stojí stoupenci ultralevicového hnutí No Borders Network. Mezinárodní síť anarchistů a dalších sympatizantů ultralevice, která není evropským bezpečnostním složkám nikterak neznámá.

No Borders!

Koncem ledna, ještě než francouzské úřady začaly likvidovat tábor v Calais, vyburcovali stoupenci No Borders Network tamní běžence a spolu s nimi vtrhli na jeden z trajektů. Ještě předtím stihli také posprejovat ve městě sochu někdejšího francouzského prezidenta Charlese de Gaulla.

Uprchlický tým: 10 bojovníků z Ria. Konžské sportovce zavírali do klecí a krmili chlebem a kávou

Podobně pak na tytéž kruhy padl stín podezření z burcování migrantů k hromadnému nelegálnímu přechodu hranice i v severořeckém táboře Idomeni. V dubnu u hranic s Makedonií kdosi opakovaně rozdal uprchlíkům letáky v arabštině, vyzývající je, aby hromadně vzali makedonskou hranici ztečí. Kdo tehdy letáky rozdával, se jednoznačně neprokázalo.

Italská policie ve Ventimiglii v uplynulých dnech levicovým aktivistům zabavila nože, sekery a další předměty použitelné jako zbraně. Šest z nich – pět Francouzů a jednoho Itala – zadržela.

Nápor běženců hlásí Itálie i od hranic se Švýcarskem

Od začátku letošního roku připlulo k italským břehům hlavně z Libye a v menší míře také z Egypta už na 94 tisíc uprchlíků. Tedy takřka stejně jako loni touto dobou. Podle údajů organizace Save the Children však oproti loňsku přibylo nezletilých uprchlíků. Jde spíše o mladé Afričany mezi 15 a 17 lety než o malé děti doprovázející rodiče.

Italské úřady nyní varovaly, že tábořiště ve Ventimiglii hodlají nechat rozpustit a běžence přesunout do oficiálních center.

„Naše hranice s Francií se nestane dalším Calais,“ prohlásil italský ministr vnitra Angelino Alfano pro list La Repubblica.

Ventimiglia ovšem není jediným místem, kde se uprchlíci hromadí. Podobně táboří asi na 500 migrantů u severoitalského města Como u hranic se Švýcarskem. Švýcarské úřady je zadržely a vrátily, když se většina z nich chtěla dostat vlakem do Německa.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.