Lidovky.cz

Co se v Kazachstánu za 25 let povedlo? Premiér toužil po chvále, dočkal se tabule hanby

Svět

  14:53
ALMATY - Kazachstán již brzy oslaví 25 let výročí své nezávislosti. U této příležitosti premiér Karim Masimov vyzval před týdnem na svém twitterovém účtu ostatní uživatele, ať k hashtagu #25летнезависимости (v překladu 25 let nezávislosti) připojí všechny úspěchy této země. To ale netušil, že se tento krok obrátí proti němu a internet zaplaví satira a rozzuřená kritika státní správy, služeb, bezpečnostních složek i jeho samotného.

talks with Dmitry Medvedev during their meeting in Astan foto: Reuters

Ty příspěvky měly být oslavou Kazachstánu a jeho nezávislosti. Místo toho se ale Twitter během týdne stal spíše tabulí hanby této středoasijské země. Stačilo jediné - aby premiér Karim Masimov rusky i anglicky vyzval ke chvále 25 let staré republiky.

Kritické příspěvky na sebe nenechaly dlouho čekat. „Abyste mohli porodit zdravé dítě, musíte uplatit porodní oddělení, abyste dostali místo ve školce - zase musíte vytáhnout úplatky. A ve škole? Hádejte,“ stěžoval si ještě tentýž den, kdy Masimov k chvalozpěvům zavelel, uživatel Kairat Nyrmugambetov.

K němu se hned připojili další: „ V Kazachstánu vláda vytvořila kumpánský socialismus, jehož zdrojem existence je legalizovaná krádež, ne kolektivní práce.“ „Policie se bojíme víc než zločinců nebo teroristů,“ poukázal pak na špatnou pověst bezpečnostních složek zase uživatel M. Gustav.

Terčem kritiky se přitom stala i nejvyšší politická figura v zemi, prezident. „Nikdy jsme neměli šanci zvolit si vlastního prezidenta,“ postěžoval si na absenci demokratické volby hlavy státu jeden z uživatelů. Tím poukázal na fakt, že od roku 1990 stojí v čele země stále jeden a ten samý prezident - Nursultan Nazarbajev. Právě ten, kdo je za zavírání očí před korupcí a nedemokratický ráz země zodpovědný.

Prezident ale není jediný vysoce postavený státník, kterého twitteroví uživatelé nešetřili. „Za 25 let nezávislosti utekl jeden premiér s penězi do Londýna, druhý šel sedět na 10 let. A třetí přišel se skvělým hashtagem,“ posmívali se například premiérovi.

Ten už dost možná svého kroku lituje. Podle rádia Svobodná Evropa se ale na Twitteru přeci jen objevilo i několik pochvalných tweetů. Mnoho z nich ale nicméně pocházelo z twitterových účtů kazašských ambasád, chválou pak nešetřila ani agentura Kazinform, která je státem kontrolovanou institucí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.