Lidovky.cz

Německá CSU přitvrzuje migrační požadavky, spor s Merkelovou trvá

Svět

  9:53aktualizováno  10:54
BERLÍN - Německá vládní strana Křesťanskosociální unie (CSU) zpřísňuje své požadavky na uprchlickou politiku. Zákonně chce stanovit hranici maximálního počtu 200.000 běženců za rok, požaduje přijímání převážně uprchlíků z křesťanského kulturního okruhu nebo zákaz nošení burek. Dosud nejtvrdší požadavky ze strany CSU nejspíš povedou k dalšímu prohloubení sporu s Křesťanskodemokratickou unií kancléřky Angely Merkelové o postup v migrační krizi.

Angela Merkelová. foto: Reuters

Šéfka německé vlády ve středu ve zřejmé narážce na některé politiky CSU hovořila o tom, že není možné nabízet pouze jednoduchá řešení. Server Spiegel Online ve čtvrtek zveřejnil seznam požadavků CSU, který dost možná nejednomu politikovi sesterské CDU taková řešení připomene.

Podle Merkelové je migrační situace v Německu lepší než před rokem

„V budoucnosti musí platit: Přednost pro uprchlíky z našeho křesťanského kulturního okruhu,“ stojí například v návrhu závěrů, který bude v sobotu schvalovat vedení této bavorské strany. „Stát si musí sám vybrat, koho přijme - nerozhodují o tom migranti,“ uvádí také pětistránkový text, který volá po zavedení horní hranice pro přijímání uprchlíků.

Vedle tohoto již opakovaně nadneseného požadavku návrh obsahuje i řadu dalších. „Burka je uniformou islamismu, maximální překážkou v integraci a v naší kultuře neakceptovatelný znak utiskování žen,“ je přesvědčena CSU, podle níž by nošení burek i nikábů na veřejnosti mělo být v co nejširší míře zakázáno. Kdo se nošení těchto obleků nechce vzdát, měl by si podle vládní strany najít jinou zemi.

CSU požaduje také přísnější postup vůči lidem, kteří odmítají kontakt s lékařkami, policistkami nebo učitelkami z důvodu, že jde o ženy. Takové chování není podle strany možné trpět. Bavorští politici jsou dále proti tomu, aby se například v bazénech vyhradila doba, kdy do nich mohou jen muslimové, a nechtějí ani, aby šátky nosili zaměstnanci státní správy a justice.

Německo musí zůstat Německem

Pravicová CSU by také zrušila dvojité občanství, o němž se v posledních týdnech diskutuje zejména ve vztahu k Turkům, a vytvořila tranzitní zóny na hranicích, v nichž by se rozhodovalo, zda uprchlíci mohou zůstat, či nikoliv. U běženců, kteří nemají nárok na azyl, požaduje CSU jejich rychlejší odesílání do zemí původu.

„Německo musí zůstat Německem,“ stojí také v návrhu usnesení, které je proti tomu, aby se spolková republika skrze přistěhovalectví měnila. Přizpůsobit se podle CSU musejí přistěhovalci.

V loňském roce do Německa přišlo téměř 1,1 milionu lidí, většinou po takzvané balkánské stezce z Turecka přes Řecko, balkánské země a Rakousko. Letos Německo očekává 300.000 nově příchozích migrantů.

V Itálii přijala nejvíce běženců Sicílie a Lombardie

Do „nárazníkové“ Itálie přitom přišlo od začátku roku 121.000 migrantů, což je o 5000 více než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z údajů italského ministerstva vnitra.

Většina z běženců, kteří letos dorazili do Itálie, pochází z Nigérie, Eritreje a Súdánu. Asi 70 procent z nich tvořili muži. Od začátku roku přišlo do Itálie také 11.797 nezletilých, většina z nich bez doprovodu dospělých.

Nejvíce běženců přijala v uprchlických zařízeních Lombardie a Sicílie. Právě přes Sicílii většina z migrantů do Itálie připlula, letos jich na tento ostrov dorazilo skoro 83.000. Italské ministerstvo proto naléhá na ostatní regiony, aby přijaly více uprchlíků, tak aby na každou obec připadli tři migranti na tisíc obyvatel.

Itálie se letos stala hlavní branou migrantů do Evropy, která zažívá nejhorší migrační krizi od druhé světové války. Většina těchto běženců se plaví ze severu Afriky na přeplněných vratkých člunech. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 42 migrantů připadá jeden, který přijde o život.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.