Lidovky.cz

Asad se modlil v bývalé baště opozice. Prohlásil, že získá celé území Sýrie zpět

Svět

  12:50
DAMAŠEK - Syrský prezident Bašár Asad se v pondělí přišel u příležitosti muslimského svátku oběti pomodlit do mešity na damašské předměstí Darája, které donedávna ovládala opozice. Darája byla symbolem odporu proti Asadovu režimu a armáda ji čtyři roky obléhala. Povstalci se z ní stáhli začátkem září. Asad pak při obhlídce Daráji řekl, že stát je připraven vybojovat na teroristech zpět celé území Sýrie.

Syrský prezident Bašár Asad se svými věrnými při modlitbě k příležitosti muslimského svátku oběti v mešitě v čerstvě dobytém předměstí Damašku Daráji. foto: Reuters

Fotografové Asada zachytili v prázdném sále, obklopeného dalšími věřícími, mezi nimiž byl i syrský velký muftí. Fotografii přinesla vládní agentura SANA.

Povstalci se z Daráji stáhli i s rodinami do severosyrské provincie Idlib a ztráta tohoto předměstí pro ně byla velkou porážkou, uvedla agentura Reuters. Začátkem září oponenti Asada odešli také z dalšího předměstí hlavního města Muadamíje, opozice dosud drží pásy území východně od Damašku.

Asadův režim použil v Aleppu chlor, tvrdí Syrská organizace pro lidská práva

Asad prohlásil podobně jako v minulosti, že hodlá vybojovat zpět celé území Sýrie. Za protivníky označuje teroristy, k nimž ale řadí i opozici, označovanou některými zeměmi na Západě za legitimní odpůrce Asadova režimu. „Syrský stát je odhodlán získat od teroristů zpět všechny oblasti a obnovit je,“ řekl dnes v Daráji.

Asadova vláda se v sobotu přihlásila k příměří, které dojednali Rusko s USA a jež má začít platit dnes v 18:00 SELČ. Ačkoli je dohoda obecně považovaná za cestu k pomoci civilistům v obléhaných zónách a k přípravě dalších mírových rozhovorů, Asadovi oponenti v pondělí požádali o záruky. Kromě jiného chtějí vědět, jak dohoda definuje terorismus, protože spory kolem tohoto pojmu trvají několik let.

Pro syrský režim jsou teroristé všichni, kdo bojují proti armádě, pro USA jenom radikální skupiny, Rusko jako blízký Asadův spojenec požaduje vytrvale oddělení skupin chráněných USA od radikálů, kteří jsou za teroristy považováni i Washingtonem.

V muslimském světě v pondělí začal několikadenní svátek oběti íd al-adhá, který je připomínkou silné víry v boha proroka Íbráhíma (biblického Abraháma). Jsou při něm porážena obětní zvířata a jejich maso rozdáváno potřebným. V saúdskoarabské Mekce svátkem končí pouť, jíž se letos zúčastnily skoro dva miliony muslimů.

Asad má zřejmě opět pod kontrolou strategické město Darája

Příměří v Sýrii má umožnit distribuci humanitární pomoci do míst bojů, zejména do severosyrského Halabu. Turecko, které je do bojů zapojeno a zasahuje zejména na severu Sýrie, v pondělí oznámilo, že chce do města Aleppo poslat 30 nákladních vozů s jídlem, dětským ošacením a hračkami.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po modlitbách k íd al-adhá řekl, že první 48hodinová fáze příměří by mohla být prodloužena nejprve o týden a pak o další období. Cílem je podle něj dospět „k prvotřídnímu míru“.

„Dnes po západu slunce OSN nebo náš Červený půlměsíc pošlou potraviny, hračky a oblečení lidem hlavně v Halabu a použijí dohodnuté koridory. Náš Červený půlměsíc vyjednává také o přístupu do (měst) Ar-Raj a Džrarábulus ve spolupráci s AFAD (turecká agentura pro řešení krizí),“ řekl Erdogan. Al-Raj a Džarábulus leží u turecké hranice a v jejich blízkosti operovala turecká armáda proti radikálům z Islámského státu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.