Lidovky.cz

Hrozba radikalizace muslimů je podobná jako u předválečných nacistů, řekl Zeman pro Guardian

Svět

  9:40aktualizováno  10:36
PRAHA/LONDÝN - Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor pro britský deník Guardian a potvrdil svoji schopnost šokovat svými radikálními názory. Rozpovídal se o kouření a migrační krizi přirovnávaje radikalizaci muslimů k radikalizaci nacistů před druhou světovou válkou. Kritizoval Angelu Merkelovou i Evropskou unii.

Miloš Zeman. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Kouříte? Kuřáci jsou bohužel diskriminovanou menšinou ve všech hotelech, restauracích, všude,“ započal rozhovor s připomenutím, že podle jeho názoru není kouření závadné, pokud začnete před 27 lety věku.

Guardian připomněl Zemanovu náklonnost k alkoholu a jeho veřejné eskapády pod jeho vlivem. Vrátil se i k jeho loňskému prohlášení „smrt vegetariánům a abstinentům“. Vysvětlení, že to byl bonmot připomínající Adolfa Hitlera, ale uspokojilo maximálně Zemanovy vesnické voliče.

Chceme unii v rámci unie, shodli se Zeman a populista Hofer

Ačkoliv většina Zemanových názorů může vyvolat na tváři posluchače úsměv, mrazivěji vyznívá přirovnání radikalizace muslimů k radikalizaci německých nacistů v meziválečném období. „Ještě na začátku třicátých let byla většina Němců slušnými lidmi, národem Goetheho a Schillera. Ale v průběhu několika let se z nich stali fanatičtí nacisté. A radikalizace dosud umírněných muslimů v Evropě může nabrat stejný směr,“ cituje Guardian českého prezidenta s tím, že radikalizace muslimů může být ještě snazší než nacistická, protože islám je radikální ideologie vycházející z náboženství.

I takoví zapřisáhlí odpůrci imigrantů jako jsou maďarský premiér Orbán a jeho slovenský kolega Fico tak podle tvůrce rozhovoru vyznívají umírněně v porovnání k Zemanovi a jeho slovech o potenciálním muslimském „super-holokaustu“.

Německá kancléřka Angela Merkelová v Praze na setkání s Milošem Zemanem
Prezident republiky Miloš Zeman zahájil 1. září na Základní škole Jaroslava...

Český prezident také nabídl příběh související s nedávnou návštěvou německé kancléřky Merkelové. „Moje první věta při našem setkání byla: ‚Pokud někoho pozvete k sobě domů, nepošlete ho přece hned na oběd ke svým sousedům.‘ Velmi zdvořilé vyjádření, není-liž,“ řekl Zeman. Merkelová prý reagovala jen úsměvem.

Poukaz na podobnost s americkým prezidentským kandidátem Donaldem Trumpem kvůli jeho populistickým a radikálním řečem odpálkoval citací Churchilla. „Winston Churchill byl vždycky populista a měl pravdu. Všichni, kdo jej kritizovali, byli mimo. Co to je populista? Slogan, nálepka, nic víc,“ uvedl Zeman.

Prezident také poukázal na důvody, které drží Česko v Evropské unii, ačkoliv už dříve volal po referendu o odstoupení z NATO i EU. „Peníze, peníze, peníze. Nejsme v evropském rozpočtu čistými plátci. Dostáváme obrovské dotace. To ale není případ britského národa,“ řekl Zeman s tím, že chápe brexit. Myslí si také, že EU po odchodu Británie nevydrží, pokud neumožní odchod dalších států, nebo nepodstoupí radikální reformu a změny na vedoucích postech.

Rozhovor měl Zeman zakončit zvoláním: „Ať žije Velká Británie. I když jsem zvědav, jestli v ní zůstane Skotsko. Nepřeji vám vaši ‚splendid isolation‘. Jak říkal Keynes, ‚izolace je skvělá dlouhodobě, ale z dlouhodobého hlediska také budeme všichni mrtví.‘ Bye, bye,“ rozloučil se s reportérem Guardianu.

„Zemitá lidovost“, která je Zemanovi v rozhovoru přisuzována, podle Britů může znamenat důsledky pro celou Evropu. Zeman totiž není jediným proponentem podobných názorů. Ty rezonují i v okolních státech, Slovensku, Maďarsku a Polsku patřících do Visegrádské čtyřky, a mohou ovlivnit i jednání na pátečním summitu sedmadvaceti států Evropské unie v Bratislavě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.