Lidovky.cz

Motivací ruských hackerů byla chudoba. Už jim ale nejde o zisk, chtějí bojovat za Rusko

Svět

  16:00
MOSKVA/PRAHA - Americké volby mohou vyhrát ruští hackeři. Ať už slouží Kremlu, nebo jen sami sobě, jejich hlavním heslem zůstává: „Není na internetu místo, kam se nelze dostat.“ A v posledních týdnech pravdivost svého tvrzení svědomitě dokazují.

Hacker (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

S kriminalitou ve virtuálním prostoru má v Rusku za úkol bojovat speciální oddělení zřízené při ruském ministerstvu vnitra. Jmenuje se Správa „K“. Západní i někteří ruští novináři ovšem tyto údajně skvělé experty na kyberzločiny podezírají, že své geniální hackery kryjí, pokud slouží zájmům ruského státu.

Prototypem ruského hackera je tichý mladý muž s nadprůměrnou inteligencí, mindrákem a chatrnou životní perspektivou. Ruské specializované servery pohybující se na hranici legality popisují případy, kdy čtrnáctiletý mladík dokázal prolomit stránky americké armády, NASA, Goddard Flight Centre (Centrum pro řízení kosmických letů) i řady firem zabývajících se nanotechnologiemi.

Hackeři zveřejnili další dokumenty s „dopingovými“ výjimkami. Včetně záznamu Kvitové

Jestliže hackeři na postsovětském prostranství začínali výhradně jako bankovní lupiči, dnes je jejich činnost mnohem rozmanitější. Poprvé se ve větší míře ve sféře mezinárodní politiky projevili v létě roku 2008, kdy Rusko obsadilo gruzínskou enklávu Jižní Osetii. Tehdy masově zaútočili na gruzínské vládní a vojenské servery. Zda tak ruští kybervojáci činili z vlastní iniciativy, nebo na pokyn vyšších míst, jasné není.

O rok později se Rusové zapsali do historie aférou Climatgate. Pravděpodobně počítačoví mágové z Tomsku ukradli a zveřejnili údaje, které zpochybňovaly vliv člověka na globální oteplování. Významně tak ovlivnili výsledky mezinárodního klimatického summitu v Kodani.

Právě v Tomsku je Univerzita automatizovaných systémů řízení radioelektroniky, kde je katedra ochrany informací. Existuje podezření, že právě ona dala světu pár vynikajících hackerů. V období ruské ekonomické krize si talentovaní IT specialisté vydělají lépe jako kyberzločinci než ochránci elektronické informace.

Připraveni bojovat za Rusko

Špičkových hackerů je v Rusku podle odhadů tamějších novinářů asi sto. Tito lidé dokážou nejen proniknout do všech zákoutí internetu, ale třeba i převzít řízení letiště. Jak anonymně potvrdil BBC jeden z mladých hackerů, většina z nich je připravena na skutečné kyberúdery v případě, že by Rusko bylo napadeno.

Podle redaktora ruského měsíčníku o kyberbezpečnosti Hacker.ru Nikity Kislicyna jsou doby slavných hackerů pryč. Dnes v Rusku existuje skvěle organizovaný černý trh. Zákazník si může objednat informace o vybrané kreditní kartě, ale i tajná data z těžko dostupných serverů, což ho přijde na desítky tisíc dolarů.

Hackeři ukradli poštu bývalého amerického ministra. Trumpa označil za ‚národní ostudu‘

Postsovětský prostor je největší líhní hackerů na světě. Důvod je prý čistě ekonomický. Chudoba. Ke konci komunistického impéria a po rozpadu SSSR se na postsovětském prostranství vytvořila početná vrstva lidí s technickým vzděláním solidní úrovně. Byli to většinou mladí muži, velmi inteligentní, talentovaní, schopní a ctižádostiví. O jejich služby a intelekt ovšem nebyl v 90. letech zájem. Rozvoj technologií, globalizace a internetová revoluce zastihly ruské inženýry ve skvělé kondici, bez práce, chudé, odpočaté, plné odhodlání a také zášti vůči společnosti, která je nedocenila.

Ačkoliv jména těch nejlepších hackerů neznáme – neboť ti se chytit nedali –, zlatým písmem do historie ruského kyberzločinu přece jen několik osobností bude zapsáno. Za otce ruského hackerství je považován Vladimir Levin, který začal s živností v první polovině 90. let minulého století. Dokázal s pomocí svého obyčejného PC 486 vybrat z americké Citibank 12 milionů dolarů. Přitom neuměl jediné slovo anglicky. Zatkli ho v Londýně v roce 1995.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.