Lidovky.cz

Jsi Putinova loutka, obviňovali se Trump s Clintonovou v závěrečném televizním duelu navzájem

Svět

  6:30aktualizováno  13:05
LAS VEGAS/PRAHA - V posledním debatním duelu mezi americkými prezidentskými kandidáty na sebe znovu republikán Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová útočili. Hodnocen je přesto jako nejvěcnější. Nejvíce pozornosti sklidilo Trumpovo tvrzení, že neví, jestli uzná svou porážku, pokud k ní skutečně dojde. Od protivnice si vysloužil komentář, že se snaží podrývat základy americké demokracie.

Kandidáti na post amerického prezidenta republikán Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová při třetí a poslední televizní debatě předvolební kampaně na Nevadské univerzitě v Las Vegas. foto: Reuters

Debata v Las Vegas byla poslední přímou televizní konfrontací kandidátů před volbami, které se konají v úterý 8. listopadu. Byla tak poslední šancí, jak na svou stranu dostat nerozhodné hlasující v masivním měřítku díky sledovanosti v řádech desítek milionů diváků.

Sledovali jsme on-line: Clintonová s Trumpem se v duelu utkali potřetí a naposled

Pro realitního magnáta Trumpa může hrát každý další volič o to větší roli, že podle průzkumů tahá za kratší konec. Clintonová vede v celonárodních průzkumech o 4 až 11 procentních bodů a zatím si lépe vede i ve státech, kde je nejvíce nerozhodnutých voličů. I proto Trump do debaty vstupoval se snahou zvrátit setrvačnost, se kterou se podle průzkumů vzdaluje prezidentskému postu.

Ve čtvrteční debatě ve světle neúspěchů v průzkumech připustil možnost neuznání výsledku voleb, pokud pro něj dopadnou špatně.

20.října 2016 v 05:57, příspěvek archivován: 20.října 2016 v 06:25

Trump won’t say he’ll accept election results: "I'll look at it at the time" https://t.co/tZ2UlwKHmE #DebateNight #Decision2016 https://t.co/GZW2htP01l

Vysloužil si tím šok exministryně zahraničí Clintonové, která takovou možnost označila za „strašidelnou“ a svého soka obvinila z nerespektování demokratických tradic USA. „Je pro mě naprosto nepochopitelné a omračující, aby kandidát jedné ze dvou největších stran zpochybňoval naši demokracii,“ uvedla Clintonová.

Trump v lidech budí násilí

Důležitým rysem třetího duelu mezi kandidáty bylo, že se mnohem více soustředil na skutečné politické otázky a nenechal tak velký průchod osobním urážkám.

Kandidát republikánů Donald Trump při debatě.
Kandidátka demokratů Hillary Clintonová při debatě.

Ty přesto ale hrály roli. Například v otázce Trumpova sexuálního obtěžování, které bylo i nejdiskutovanějším tématem sociálních sítí. Kandidát republikánů ovšem zahrál téma do outu prohlášením, že příběhy „napadených“ žen zosnoval tým jeho protikandidátky. „Nikdo nerespektuje ženy více než já,“ bránil se realitní magnát.

20.října 2016 v 04:37, příspěvek archivován: 20.října 2016 v 06:34

Top 3 Tweeted Moments of the US presidential #debate: https://t.co/tl7dO9MmDT

„Donald si myslí, že ponižování žen jej povyšuje. Útočí na jejich důstojnost a sebeúctu. Nemyslím si, že existuje žena, která by takové pocity neznala,“ kontrovala Clintonová.

Přípomínala také, že lidi Trump staví proti sobě i svým přístupem k menšinám. „Je to nebezpečná představa země plné nenávisti a násilí, kde se na mítincích lidé strkají a bijí mezi sebou,“ řekla Clintonová s poukazem na to, že se na Trumpových mítincích stali jeho odpůrci několikrát oběťmi fyzického násilí.

Putinova loutka

Mnohem důležitější roli v porovnání s prvními dvěma ve čtvrteční debatě hrála zahraniční politika, která byla samostatným tematickým blokem a kandidáti se k ní navíc několikrát vyjádřili i v souvislosti s jinými tématy.

Nejvíce se hovořilo o situaci na Blízkém východě, kde začala ofenziva proti Mosulu drženému Islámským státem. Debata se stočila i k problému Aleppa a jeho neutěšeného stavu. Sýrie byla startovním bodem pro konfrontaci ohledně role Ruska v zahraniční politice.

Podle Trumpa už Američané jednou Mosul drželi, ale kvůli neschopnosti Clintonové s Obamou jej ztratili. Z nové ofenzivy irácké armády s podporou Kurdů pak z nějakého důvodu usoudil, že v Iráku získává stále větší vliv Írán.

Demokratická kandidátka se snažila získat body na situaci v Aleppu a všeobecné kritice Ruska. Označila proto svého protivníka za „Putinovu loutku“, Trump se na oplátku o Clintonové vyjádřil, že se spolu s úřadujícím prezidentem Barackem Obamou nechali opakovaně ruským prezidentem přechytračit.

Exministryně zahraničí obvinila ruskou stranu z kyberútoků, jichž byla v posledních letech terčem ona a v posledních dnech také šéf jejího politického týmu John Podesta. „Radši bude věřit Putinovi, než našim vojenským a špionážním expertům,“ připojila také kritiku republikánského kandidáta.

20.října 2016 v 05:37, příspěvek archivován: 20.října 2016 v 06:30

Hillary Clinton: Donald Trump would be #Putin's "puppet" https://t.co/92dgTJTKdv #DebateNight https://t.co/q0WzFtxpkI

Trump odmítl jakékoliv spekulace, že má blízko k ruskému prezidentovi. „Řekl o mně sice hezké věci, ale nikdy jsem se s ním neviděl. Důležité je, že opovrhuje Clintonovou i Obamou a to pro nás znamená seriózní problémy,“ otočil věc realitní magnát a připojil, že loutkou je jeho protivnice, protože se nechala několikrát Putinem ovlivnit podle jeho představ.

Clintonova nadace je zločinecká společnost

Kandidátce demokratů se příliš nevedlo vysvětlit otazníky kolem její transparentnosti. Ty se zvedly kvůli již zmíněným uniklým informacím z e-mailů Johna Podesty, které zveřejnil server WikiLeaks.

Vychází z nich totiž najevo, že nadace Clintonovy rodiny dostává velké finanční dary ze Saúdské Arábie nebo Kataru. Trump proto vznesl otázku na potenciální střet zájmů Clintonové a pobídl ji, ať vrátí miliony zpět do blízkovýchodních zemí. „Je to zločinecká společnost,“ označil Clintonovu nadaci republikánský kandidát.

Kandidáti se neshodli ani na otázce Nejvyššího soudu a na tom, jaké kvality by měli splňovat jimi nominovaní soudci. Podle Trumpa by měli být hlavně konzervativní, proti potratům a podporovat právo na držení zbraně. Naopak pro Clintonovou jsou nejdůležitější lidé, kteří se budou zasazovat o lidská práva a práva LGBT komunity.

Diskutovaným bodem se stal i vývoj v podávání rukou. V první debatě si kandidáti potřásli rukama na začátku i na konci, ve druhém klání pouze jednou na konci, tentokrát si nepodali ruce vůbec.

Průzkum: debatu vyhrála Clintonová

Třetí a poslední debatu kandidátů vyhrála Clintonová. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov, ve kterém 49 procent respondentů označilo za vítězku někdejší první dámu. Trump získal podporu 39 procent oslovených a zbývajících 12 procent považuje klání za remízu.

Komentátoři se rovněž shodují, že republikán Donald Trump byl spíše v defenzivě a duel, který byl jeho možná poslední šancí na zvrácení nepříznivého vývoje posledních týdnů kampaně, ztratil.

Podle průzkumu agentury YouGov 49 procent lidí označilo za vítězku někdejší první dámu. Trump získal podporu 39 procent oslovených a zbývajících 12 procent považuje klání za remízu.

Podle ankety televize CNN a agentury ORC je o vítězství Clintonové přesvědčeno 52 procent diváků sledujících debatu, zatímco jejímu soupeři přisoudilo výhru 39 procent lidí.

Uznat nebo neuznat?

YouGov se v anketě, které se zúčastnilo 1503 registrovaných voličů, po debatě také ptala, zda by Clintonová s Trumpem měli předem uznat výsledky voleb. Pro takový krok bylo 68 procent dotázaných, 14 procent se vyslovilo proti a 18 procent na otázku nemělo názor.

Trump během debaty řekl, že s uznáním výsledků hlasování počká až do okamžiku, kdy tyto výsledky budou k dispozici. Během kampaně několikrát upozornil na možnost manipulace s hlasy ve prospěch Clintonové.

Právě možné zpochybnění výsledků amerických voleb, které od nepaměti uznávají vítězové i poražení, bylo podle komentátorů největším Trumpovým přehmatem, který předznamenal jeho neúspěch v televizním klání. „Donald Trump učinil největší chybu svého života. Tohle vlastně ani nebyla chyba, ale upřímné vyznání sebevraha,“ poznamenal komentátor listu Politico Glenn Thrush, podle něhož se většina novinářů sledujících debatu shodla, že zpochybnění demokratičnosti amerického politického systému může klidně být rozhodujícím momentem kampaně.

Clintonová však byla i v dalších chvílích lépe připravena a podle některých názorů se dostala Trumpovi pod kůži, takže republikánský kandidát neměl prostor připomenout její aféry. Zatímco v některých médiích se objevily názory, že Clintonová absolvovala nejlepší veřejné vystoupení za mnoho let, část komentátorů tvrdí, že k vítězství nepotřebovala někdejší ministryně zahraničí nijak oslnivý výkon. „Laťka byla nízko. Stačilo jí zůstat v klidu a přednést svou vizi budoucnosti země, aby byla považována za vítězku. A to se jí povedlo,“ napsal sloupkař listu USA Today Raul Reyes.

Trump sice podle některých hodnocení vstoupil do debaty nadějně - a část jemu nakloněných komentátorů jej označila za vítěze - a v první části držel emoce na uzdě, druhá část ho však zastihla ve zcela opačném rozpoložení.

„Prvních 40 minut to vypadalo, že by se mu debata mohla povést. Ale stejně jako v přechozích střetnutích začal ztrácet energii a, což je důležitější, i kontrolu nad svým egem. Divoká obvinění, přerušování (Clintonové), defenziva, vše vyplulo na povrch,“ konstatoval analytik CNN David Gergen, podle něhož Trump svou šanci zastavit vzestup Clintonové promarnil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.