Lidovky.cz

Summit EU odsoudil násilí v Aleppu, žádá Rusko o jeho okamžité zastavení

Svět

  8:07aktualizováno  8:45
BRUSEL - Evropská unie ostře odsuzuje násilí na civilistech, kterého se dopouští režim prezidenta Bašára Asada a jeho ruský spojenec v obleženém syrském městě Aleppo, a žádá jeho okamžité zastavení. Na noční tiskové konferenci po prvním jednacím dni říjnového summitu EU to novinářům řekl předseda unijních schůzek Donald Tusk.

Všudypřítomné sutiny v Aleppu. foto: Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová na vlastním briefingu zdůraznila, že EU si pro případ pokračujícího násilí nechává otevřené všechny možnosti reakce, včetně sankcí. Prioritou je pro unii ale nyní humanitární pomoc trpícím civilistům ve městě.

Rusko přeruší nálety v Aleppu po čtyři dny, vždy na 11 hodin. EU chce stejně nové sankce

Strategickou debatu summitu o vztazích mezi EU a Ruskem plánoval Tusk na říjen už před několika měsíci. Žádali ji například Italové, kteří se zasazovali o změkčení postupu, který unie vůči Moskvě zaujala za ukrajinské krize.

Dění v Aleppu ale náladu v unii změnilo. Jak v noci na pátek připomněla německá kancléřka, bombardování města je podle EU v rozporu s principy lidskosti a je zcela nepřijatelné. Unie proto musí zvažovat všechna dostupná opatření, včetně sankcí, aby jej zastavila, byť tyto úvahy nebyly podle Merkelové v centru čtvrteční debaty prezidentů a premiérů.

Ruskou strategií je oslabení EU

„Soustředili jsme se na otázku, co pro nás válka v Sýrii znamená. A dali jsme jasně najevo, že uděláme, co je třeba, abychom zajistili přístup humanitární pomoci k lidem, kteří jsou v Aleppu izolováni a obklíčeni,“ prohlásila Merkelová.

Předseda unijních schůzek Tusk novinářům řekl, že v dnešní široce pojaté debatě lídři připomněli nejrůznější ruské aktivity - od narušování vzdušného prostoru přes dezinformační kampaně, kyberútoky a zasahování do politického procesu v unijních zemích až po přístup k vyšetřování katastrofy letu MH17 nad Ukrajinou. „Z těchto příkladů je jasné, že ruskou strategií je oslabení EU. Realitu hodnotíme střízlivě a nemáme iluze. Naším cílem není zvyšování napětí s Ruskem, jednoduše reagujeme na kroky, které Rusko činí,“ prohlásil Tusk.

Podle kancléřky chce EU s Ruskem dobré vztahy a otevřené komunikační kanály, přesto ale musí dát své postoje - speciálně právě k Sýrii - jasně najevo. Merkelová své unijní partnery také informovala o středečních rozhovorech s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Berlíně.

Musíme se snažit vést s Ruskem dialog

Šéfové států a vlád zemí Evropské unie v noci na pátek apelovali na Rusko, aby jako země s „klíčovou odpovědností“ přestalo s bombardováním severosyrského Aleppa a umožnilo poskytnout tamnímu civilnímu obyvatelstvu humanitární pomoc. Po prvním dnu jednání summitu Evropské unie, na jehož programu byly mimo jiné právě vztahy osmadvacítky s Moskvou, to řekl český premiér Bohuslav Sobotka.

Asertivní chování a porušení mezinárodních dohod ve vztahu k Ukrajině je podle Sobotky velký problém pro další vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem. „Na druhou stranu není možné Rusko izolovat. Musíme se snažit vést s Ruskem dialog,“ uvedl premiér.

S Moskvou je podle něj třeba hovořit například o boji s terorismem, otázce řešení krize v Sýrii či o plnění klimatických dohod. Důležité ale je, aby Evropská unie v dialogu s Ruskem vystupovala jednotně, „aby si nás Rusko nerozebíralo jednu zemi po druhé“, řekl Sobotka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.