Lidovky.cz

Evropský parlament vyzval k osvobození tureckých novinářů, jsou vězněni od pokusu o převrat

Svět

  13:47
ŠTRASBURK - Evropský parlament ve čtvrtek vyzval Ankaru k osvobození všech novinářů, uvězněných bez důkazů o účasti na nepovedeném červencovém pokusu o vojenský převrat. Ten podle přijaté rezoluce nemůže turecká vláda používat jako omluvu pro potlačování pokojné opozice a k umlčování médií.

Erdogan burcuje své příznivce během manifestace na jeho podporu v Istanbulu. foto: Reuters

Známý turecký novinář Can Dündar ve středu ve Štrasburku upozornil, že situace médií se po puči ještě zhoršila: úřady zatkly asi 130 novinářů a zavřely na 150 médií, čímž 2500 lidí přišlo o práci. Vláda ovládla hlavní média a ovzduší strachu brání se ozvat, vylíčil žurnalista a zdůraznil, že v Turecku je ve vězeních více novinářů, než v Rusku, Íránu či Číně. „To nejsou čísla, ale lidé,“ řekl a vyzval Evropskou unii, aby přestala mlčet. Unie podle něj zavírá oči nad represemi, jen aby turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nepustil příval migrantů do Evropy.

Turecko prodloužilo výjimečný stav o tři měsíce. V zemi trvá od července

Česká europoslankyně Michaela Šojdrová ve středeční rozpravě přirovnala situaci v Turecku k 50. letům v bývalém Československu, kdy byla svoboda slova umlčována a vyvolána atmosféra strachu. „Někteří novináři jsou tam i mučeni, bojí se psát, ti, co jsou v novinách, se raději nevyjadřují,“ uvedla.

„Právní stát, svoboda tisku a svoboda projevu jsou základními hodnotami. Proto vyzýváme turecké orgány, aby propustily všechny novináře zadržované na základě nepodložených obvinění. Neúspěšný pokus o puč nemůže sloužit jako záminka, aby turecká vláda bránila novinářům a médiím ve výkonu práva na svobodu slova,“ zdůraznil místopředseda EP Alexander Lambsdorff, který patřil k iniciátorům usnesení.

V Turecku zatkli další novináře, kteří se měli údajně podílet na převratu

Rezoluce vyzývá tureckou vládu také k tomu, aby přestala omezovat svobodu slova a obnovila nezávislost médií.

Nejen rezoluce, ale i Dündarova nominace na prestižní Sacharovovu cenu Evropského parlamentu má představovat signál Ankaře.

Sám Dündar jako bývalý šéfredaktor opozičního listu Cumhuriyet strávil tři měsíce za mřížemi kvůli odhalení dodávek tureckých zbraní povstalcům v Sýrii, což Ankara popírá. Nyní žije v exilu v Německu. Ve vlasti byl v nepřítomnosti odsouzen za „vyzrazení státního tajemství“ k pěti letům vězení a ještě mu hrozí další, desetiletý trest „za podporu terorismu“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.