Lidovky.cz

Syrský režim přestane o půlnoci bojovat s povstalci, Rusko stáhne část vojáků

Svět

  17:44
MOSKVA - Syrský režim a rebelové podepsali dohodu o příměří, které má platit od čtvrteční půlnoci místního času (23:00 SEČ). Na klid zbraní budou jako garanti dohlížet Rusko s Tureckem. Ujednání podpořily největší syrské opoziční skupiny. Součástí příměří ale nebudou teroristická hnutí, jako jsou například Islámský stát (IS) či Fronta dobytí Sýrie (dříve známá jako An-Nusra), ani kurdské milice YPG. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura nicméně chystané zastavení bojů ocenil jako příležitost pro mírové rozhovory v kazašské metropoli, které se budou konat zřejmě v lednu, a také pro připravované únorové vnitrosyrské jednání pod záštitou OSN.

Syrští povstalci (ilustrační foto) foto: ČTK

Dočasné příměří v Sýrii. Začne evakuace tisíců lidí z východního Aleppa

Uzavření dohody o klidu zbraní následně potvrdila i syrská armáda, napsala agentura AFP. Jak uvedla, bojové operace v zemi ukončí ve čtvrtek o půlnoci místního času (23:00 SEČ). Příměří se netýká Islámského státu, bývalé fronty An-Nusra a jejich spojenců.

Zástupci exilové opozice příměří podpořili. Podle zástupce syrských rebelů ze skupiny Fastakim, která bojovala v Halabu (Aleppu), s klidem zbraní souhlasí i povstalecké skupiny.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura přivítal chystané příměří přivítal. De Mistura podle agentury Reuters věří, že klid zbraní ochrání civilisty, otevře cesty pro humanitární pomoc a povede k plodným mírovým rozhovorům v kazašské Astaně. „Takový vývoj by mohl přispět k všezahrnujícím a produktivním vnitrosyrským vyjednáváním, které se pod záštitou OSN budou konat 8. února,“ uvedl v prohlášení de Mistura.

Klid zbraní budou podle Putina provázet mírové rozhovory mezi vládou syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí. Obě strany konfliktu se rovněž setkají u jednacího stolu během rozhovorů, které se uskuteční v kazašské metropoli Astaně. Kdy se tato jednání uskuteční, již ruský prezident neuvedl.

Ruský prezident Vladimir Putin, ministr zahraničí Sergey Lavrov (vlevo) a ministr obrany Sergei Shoigu při zasedání v Moskvě.

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua bude příměří zahrnovat 62 000 opozičních bojovníků po celé Sýrii. Ruská armáda spolu s Turky budou prý dodržování klidu zbraní monitorovat. Obě strany podepsaly celkem tři dokumenty.

Zatímco Rusko patří k hlavním spojencům syrského režimu, Turecko vždy podporovalo umírněnou protivládní opozici.

Syrská národní rada (SNC), hlavní syrská exilová opozice, vyhlášení příměří podpořila, uvedl její mluvčí Ahmad Ramadán. „Národní rada podporuje dohodu a vyzývá všechny strany, aby se jí řídily,“ dodal.

Stvrzení partnerství. Vladimir Putin potřásá rukou Bašáru Asadovi.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) společně s Vladimirem Putinem...

Zástupce syrských rebelů ze skupiny Fastakim Zacharíja Malahifdží agentuře Reuters následně řekl, že klid zbraní podpořily i povstalecké skupiny v zemi. Skupina Fastakim bojovala v Halabu a je napojená na Svobodnou syrskou armádu (FSA). Podle Malahifdžího se příměří netýká oblastí pod kontrolou teroristů z IS. Předchozí informace přitom uváděly, že se příměří netýká ani radikální Fronty dobytí Sýrie, dříve zvané Fronta An-Nusra.

Mluvčí SNC dodal, že příměří zahrnuje zastavení leteckých úderů a ostřelování. Členové Svobodné syrské armády, ke které patří umírněné povstalecké skupiny, se dohodou budou řídit, vyhrazují si ale právo reagovat na jakékoli porušení klidu zbraní, dodal Ramadán.

Prezident Putin zároveň oznámil, že ruská armáda sníží počet svých vojáků působících v Sýrii. Kolik přesně mužů či zbraní má být z boje staženo, ale neupřesnil. Řekl však, že Rusko bude pokračovat „v boji s mezinárodním terorismem v Sýrii“ a v podpoře Asadovy armády.

V Dagestánu zatkli sedm lidí. Měli plánovat novoroční atentáty v Moskvě

Jak poznamenala agentura Reuters, Spojené státy zůstaly stranou nejnovějších jednání a neočekává se, že se zúčastní jednání o Sýrii v Astaně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně uvedl, že se Spojené státy k mírovému procesu mohou připojit, až se funkce na konci ledna ujme nový prezident Donald Trump.

O příměří jednali telefonicky prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin ve čtvrtek Sýrii, které začne platit o půlnoci místního času (23:00 SEČ). V tiskovém prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters, to oznámila Erdoganova kancelář. Za garanty klidu zbraní se prohlásily Ankara a Moskva.

Tématem telefonického jednání byly i nadcházející mírové rozhovory o Sýrii, které bude hostit kazašská metropole Astana. Rusko navrhuje, aby se schůzka o mírovém urovnání konfliktu v této blízkovýchodní zemi konala v lednu.

Kurdské milice nebudou podle syrské opozice součástí příměří

Součástí příměří v Sýrii nebudou kurdské milice YPG. Podle agentury Reuters to v Ankaře oznámila opoziční Svobodná syrská armáda (FSA) s tím, že zástupci kurdské Strany demokratické unie (PYD), která je politickým křídlem YPG, rovněž nebudou pozváni na mírové rozhovory o Sýrii svolané do kazašské metropole Astany.

„Dohoda o zastavení palby v Sýrii je mezi režimem a opozicí, nezahrnuje proto kurdské milice YPG nebo (teroristické hnutí) Islámský stát,“ citoval Reuters prohlášení FSA.

FSA také uvedla, že se příměří podřídí a že se také zúčastní rozhovorů v Astaně. Zároveň ale sdělila, že během nynějších jednání o příměří se nesetkala s žádným zástupcem syrské vlády.

„Rozhovory o politickém řešení budou ve shodě s ženevským procesem,“ dodala FSA s tím, že autoritářský syrský prezident Bašár Asad nebude mít v budoucí Sýrii žádné místo. FSA tak odkázala na dřívější ujednání, která předpokládají, že mírový politický proces vyústí v novou ústavu a volby.

O zapojení FSA do příměří již dříve informovala Syrská národní rada (SNC), která je hlavní syrskou exilovou politickou silou.

Rusko zveřejnilo seznam syrských opozičních sil v příměří

Ruské ministerstvo obrany na svém webu zveřejnilo seznam opozičních skupin, které se připojily k ohlášenému příměří. Největší silou je hnutí Ahrár aš-Šám, které má asi 16 000 bojovníků. Ze zveřejněného ruského dokumentu vyplývá, že opoziční skupiny zapojené do příměří mají dohromady více než 51 000 bojovníků.

Ministerstvo obrany rovněž uvedlo, že celkem byly před nadcházejícím příměří, které má platit od čtvrteční půlnoci místního času (23:00 SEČ), podepsány tři dokumenty. „První o zastavení bojů na území Syrská arabské republiky podepsala syrská vláda a ozbrojená opozice. Druhý dokument je balíčkem opatření, která se týkají sledování příměří, a třetí je prohlášení o připravenosti začít mírové rozhovory o urovnání poměrů v Sýrii,“ citovala agentura TASS prohlášení ministerstva.

Součástí výčtu opozičních skupin jsou vedle Ahrár aš-Šám hnutí Fajlak aš-Šám (Legie Šám) s více než 4000 ozbrojenci, Džajš al-Islám, což je skupina podporovaná Saúdskou Arábií (12.000 bojovníků), Suvár aš-Šam (2500 bojovníků), Džajš Idlib (přes 6000 bojovníků), Džabhat Šamíja (3000 ozbrojenců) a Armáda mudžáhidů (8000 bojovníků).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.