Lidovky.cz

Asad je připraven jednat o čemkoli. Po Aleppu jsme na cestě k vítězství, tvrdí

Svět

  9:05aktualizováno  11:22
DAMAŠEK - Syrská vláda je připravena jednat na mírových rozhovorech o čemkoli. Francouzským sdělovacím prostředkům to řekl syrský prezident Bašár Asad. Rozhovory o nastolení míru v Sýrii se mají tento měsíc konat v Kazachstánu, přesné datum zatím nebylo stanoveno. Asad řekl, že zatím není jasné, kdo na nich bude zastupovat opozici.

Syrský prezident Bašár Asad foto: Reuters

Řekl také, že je rozhodnut osvobodit od teroristů „každý centimetr čtvereční území“ Sýrie. „Jsme oprávněni osvobodit jakékoli území, které kontrolují teroristé, ať už si říkají jakkoli. Ať se nazývají Islámský stát, An-Nusra (odnož Al-Káidy), ať říkají, že jsou umírnění, že jsou Bílé přilby (civilní záchranáři), nejde tu o jména,“ řekl Asad.

Od začátku cíleně zabíjeli doktory, říká syrská lékařka, která utekla do Česka

Jeho vláda od počátku řadí k teroristům všechny oponenty, i ty, které některé západní a arabské země označují za umírněné a poskytují jim podporu.

Asad v rozhovoru také prohlásil, že od dobytí města Aleppo je jeho vláda na cestě k vítězství. Velkoměsto bylo dobyto v prosinci po měsících obléhání a leteckých úderů. Smrtící bombardování východní části města ovládané povstalci bylo podle něj ospravedlněné. V opačném případě by totiž civilisté byli ponecháni na pospas „teroristům“, dodal.

Rebelové získali kontrolu nad východem Aleppa již v roce 2012. Asadova vojenská kampaň ve městě, která vedla k tomu, že o střechu nad hlavou přišly desítky tisíc civilistů, mohla být porušením válečného práva, uvedla OSN.

‚Když zabíjíte občany, nemůžete mít podporu lidí‘

Na dotaz, zda je vláda připravena jednat v Kazachstánu také o jeho udržení ve funkci prezidenta, řekl: „Ano, ale moje funkce je dána ústavou. Jestliže chtějí jednat o tom, musejí jednat o ústavě.“ Ústavní záležitosti podle něj musejí být předloženy ke schválení v referendu a o tom, kdo bude prezidentem, rozhodnou prezidentské volby.

Obvinění týkající se válečných zločinů, které jsou režimu připisovány a k nimž patří mučení vězňů, shazování barelových bomb na civilisty a bombardování nemocnic, Asad vyvracel. „Kdybychom takové věci dělali, neměli bychom podporu, já bych nebyl prezidentem, nebyla by už ani vláda. Dokázali jsme odolávat po celou válku, protože jsme měli lidovou podporu. Tu nemůžete mít, jestliže zabíjíte občany. Takže je to celé zkazka,“ řekl.

Obyvatelé Aleppa čekající, až budou moct nastoupit do autobusů a sanitek při...
Civilisté ve východním Aleppu si nabírají vodu z kontejnerů.

Obvinil dále „teroristy, že okupují“ hlavní zdroj vody pro Damašek, a řekl, že armáda musí tuto oblast vybojovat zpět.

Ačkoli v Sýrii od 30. prosince platí příměří, z okolí Damašku jsou hlášeny boje. Jde právě o oblast vodního zdroje pro hlavní město. Strategické údolí Barada se snaží dobýt syrští vojáci za podpory spojenců z radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Ozbrojenci, kteří v oblasti působí, nejsou podle Asada zahrnuti do příměří. Moskva již na konci prosince uvedla, že klid zbraní nezahrnuje skupiny jako je Islámský stát či Fronta dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra) a jejich spojence.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.