Lidovky.cz

USA přiznaly smrt neozbrojených civilistů po úderu v Jemenu. Trump vzdal hold důstojníkovi SEAL

Svět

  8:44aktualizováno  10:45
WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump vyrazil ve středu na neohlášenou návštěvu vojenské základny ve státě Delaware, kde vzdal hold členovi speciálního komanda, který minulý týden zemřel při útoku v Jemenu. Šlo o vůbec první akci, kterou Trump nařídil z pozice vrchního velitele amerických ozbrojených sil, a jejím cílem byla místní odnož teroristické organizace al-Káida. Kritici z armádních řad tvrdí, že zbytečně zemřelo několik lidí, neboť operace nebyla dostatečně připravena.

Při útoku zahynul SEAL William „Ryan“ Owens i Nawar „Nora“ Anwar Al-Awlakiová. foto: US Army / Jemenská média

Trump se na návštěvě základny vojenského letectva v delawarské metropoli Dover setkal s příbuznými Williama Owense, který byl členem komanda Navy SEALs zasahujícího proti místní buňce al-Káidy v Jemenu. Setkání, během něhož byly na základnu dopraveny Owensovy pozůstatky, se odehrálo bez přítomnosti médií.

První Trumpem nařízený úder: ‚Téměř všechno se pokazilo‘. Zahynul SEAL i 8letá Američanka

Kritici z řad armády tvrdí, že operace nařízená Trumpem v neděli byla špatně připravena, což stálo Owense život. Akce byla podle tří armádních zdrojů Reuters nedostatečně zpravodajsky zajištěna, ani neměla odpovídající pozemní podporu. Útočící komando se kvůli tomu prý setkalo s nečekaně silnou obranou a čelilo odstřelovačům či nášlapným minám.

Vedle 14 radikálů navíc podle místních lékařů a svědků zahynula i řada nevinných lidí včetně více než deseti žen a dětí - podle jemenských údajů nalezli v táboře až 59 těl. Byla mezi nimi i dcera radikála Anwara al-Awlakiho, kterého v roce 2011 zabil při náletu americký bezpilotní letoun.

MV-22 před jednou z nočních misí v Iráku v roce 2008
Americké speciální jednotky SEAL ve vrtulníku Blackhawk.

Poprvé to v noci na čtvrtek přiznalo i velení armády - Americké ústřední velení. „Naši vyšetřovatelé bohužel zjistili, že zřejmě došlo k zabitií neozbrojených civilistů,“ citovala agentura Reuters z prohlášení, které za CENTCOM podepsal plukovník John Thomas.

Cíl v Jemenu byl identifikován ještě za Obamovy administrativy, tehdejší prezident však nechtěl podepsat rozkaz k útoku. Pro úder se tak rozhodl až Trump. Zdroj z armády řekl Reuters, že na zemi došlo v neděli k „brutální přestřelce“.

Trumpův mluvčí Sean Spicer se ve středu snažil kritiky z řad armády odvracet chválením výsledků akce. „Zabili jsme zhruba 14 členů al-Káidy a shromáždili jsme neuvěřitelné množství zpravodajských informací, která mohou případně zabránit mrtvým či útokům na americké půdě. Tomuhle většina členů armády rozumí, kvůli tomu narukovala,“ hájil sporný výsledek mluvčí.

„Tenhle útok... je to dobrý příklad toho, jak to nedělat,“ řekla arabistka April Alleyová z International Crisis Group (ICG). „Použití amerických vojáků a vysoký počet civilních obětí je vysoce pobuřující a posílí protiamerické nálady mezi jemenskými politiky, což pouze pomůže al-Káidě,“ vysvětlila odbornice.

Dva roky civilní války v Jemenu podle ní dovolily al-Káidě, aby v zemi „vyrostla“ a její aktivita je zde zřejmě nyní největší. Obamova administrativa úspěšně využívala k úderům drony, pomoci kterých v Jemenu zabila velké množství vysoce postavených členů teroristické organizace. Jenže pouze údery ze vzduchu nemohou podle ICG al-Káidu v oblasti porazit. „Je zatím těžké předvídat, jakou strategii Trump pro Jemen zvolí. Ale útoky z dronů růst al-Káidy nezastavily,“ dodala arabistka.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.