Lidovky.cz

Český boj proti ruské propagandě a fake news zaujal i CNN a BBC

Svět

  7:02
WASHINGTON/PRAHA - Česká republika se po dlouhé době dostala do hlavních světových médií. Americká televize CNN totiž odvysílala reportáž o českém boji s falešnými zprávami a Centru proti terorismu a hybridním hrozbám. Stejné téma zaujalo i BBC.

Jako příklad konkrétní dezinformace uvedla BBC loňské video, na kterém útočníci napadli šestnáctiletou dívku přímo před pražským policejním prezidiem. Motivem byly peníze a drogy. Britská prestižní televize poukázala na to, že tato událost byla na internetu hojně sdílená, mimo jiné i na facebookové stránce Never Again Canada s titulkem: ‚Islámští imigranti někde v Evropě chytili dívku a pokusili se jí znásilnit‘.

„Nestalo se to nikde v Evropě, ale v Praze,“ řekl BBC David Chovanec z Ministerstva vnitra. „A také se nejednalo o žádné islámské migranty, ale o české občany zapletené do drogové aféry,“ dodal. Jedna z mnoha dezinformací, které šíří na internetu, se tak ihned dostala do hledáčku nově vytvořeného Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.

Vznik Centra proti terorismu a hybridním hrozbám

Ministr vnitra Milan Chovanec projekt boje proti desinformacím představil na jaře roku 2016. Odbor, který se specializuje na odhalování dezinformací z otevřených zdrojů (včetně sociálních sítí) a jejich vyvracení, je součástí Centra boje proti terorismu, které vzniklo v reakci na teroristické útoky v Evropě.

BBC popsala i způsob, jakým falešné zprávy tento útvar rozklíčovává. Centrum posuzuje
dezinformaci na základě tří otázek: „Jedná se o jasnou dezinformaci? Existují zveřejněné a dostupné informace, které by ji vyvrátili? Znamená hrozbu pro vnitřní bezpečnost země?“ „Pakliže je odpověď na všechny otázky pozitivní, příběh je co nejrychleji publikován na webových stránkách centra, popřípadě na twitterovém účtu k tomu vytvořeném,“ vysvětlil praktiky centra Chovanec.

Zpravodajský web britské televize hovořil i s Jakubem Jandou, autorem seznamu proruských serverů. „Existují alespoň čtyři desítky webů v českém jazyce, které svým čtenářům přinášejí falešné či přehnané zprávy. Stopy mnohých z nich vedou právě do Ruska,“ řekl pro BBC Janda. „Největším problémem je, že nikdo neví, kdo za těmito ‚alternativními weby‘ s diváctvem 25 % Čechů, vlastně stojí,“ dodal.

17.ledna 2017 v 17:19, příspěvek archivován: 05.února 2017 v 15:58

Is it disinformation? Does it seriously affect internal security? Are publishable facts available? How @CTHH_MV evaluates #disinformation. https://t.co/T29D4u0YST

BBC pak jmenovalo několik jasně prokremelských stránek, jako jsou Sputnik News, AC24 nebo Aeronet. „

Hrozba ‚alternativních webů‘

Také reportáž CNN se zaměřila především na Rusko a prokremleské weby, které popsala jako hlavní hrozbu při infiltraci do českých médií. „Ty šíří „anti-NATO, antiamerické a antievropské pomluvy,“ zaznělo v reportáži televize CNN, která do Prahy dokonce poslala svůj tým.

V reportáži vystoupil i Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády České republiky. „Jejich hlavním cílem je zatáhnout nás zpět do éry ruského vlivu. Chtějí oslabit Evropu,“ řekl na adresu takových webů.

V reportáži se objevila i obava z možného ovlivnění nadcházejících říjnových voleb proruskými weby. „Na Ministerstvu vnitra se poprvé sešla pracovní skupina na ochranu voleb. Jejím cílem je mj. prověřit všechny možnosti útoku na jejich řádný průběh,“ uvedlo před několika dny centrum, vytvořené pod křídly Ministerstva vnitra, na svém twitterovém účtu.

01.února 2017 v 14:12, příspěvek archivován: 05.února 2017 v 16:00

Na MV se dnes poprvé sešla pracovní skupina na ochranu voleb. Jejím cílem je mj. prověřit všechny možnosti útoku na jejich řádný průběh.

Tým CNN vyrazil i na Gymnázium prof. Jana Patočky, kde je zaujalo, jak se boj s dezinformacemi přesunul i do školních lavic. Místní profesoři učí o propagandě a síle médií. Snaží se také budoucí voliče naučit, jak rozpoznat proruské weby a informace. „Média a sociální sítě ovlivňují výsledky voleb,“ řekla profesorka gymnázia v reportáži.

Prezident zásadně proti

Reportáž také nezapomněla zmínit otevřenou nevraživost prezidenta Miloše Zemana vůči nově vzniklému útvaru.

„Vím, že v souvislosti s mezinárodním napětím se občas objevují pokusy cenzurovat internet. Jsem zásadně proti. (...) Kdo zabraňuje druhým, aby vyslovovali svoje argumenty jenom dokazuje, že sám dostatek argumentů nemá. A proto bych si nepřál, aby naše Ministerstvo vnitra bylo jakýmsi novodobým Koniášem,“ řekl ve svém vánočním projevu prezident Zeman. „Cenzuru nepotřebujeme,“ dodal.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček nazval útvar zkratkou ČÚTI (Český úřad pro tisk a informace z dob komunistické cenzury).

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.