Lidovky.cz

Vzrušená debata o právech ‚trans‘ Britů. Ne všichni těhotní jsou 'nastávající matky’

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Britská lékařská asociace (BMA) sdružující tamní doktory doporučuje, aby její administrativní pracovníci nepoužívali slovní spojení „nastávající matka“. Mohlo by to urazit transgender občany. Aby se tomu vyhnuli, měli by podle ní používat výraz „těhotný člověk“. Vychází to z interního dokumentu, který členům asociace doporučuje co nejvíce neutrální výrazivo při používání běžných frází.

Těhotenství - ilustrační foto: Shutterstock

Důchodci mají být nazýváni „starší lidé“, výtahy pro invalidy jsou podle směrnice „přístupné výtahy“. Příjmení by nemělo být opisováno jako „rodinné jméno“, jak je tomu v angličtině zvykem.

Británie omilostnila desetitisíce lidí odsouzených za homosexuální styk

BMA popisuje vydaný dokument čistě jako souhrn doporučení, jak komunikovat na pracovišti. Neměly by podle ní být vnímány jako příkazy 156 tisícům britských doktorů, jak jednat s pacienty.

„Genderová nerovnováha odráží tradiční představy o rolích mužů a žen. Ačkoliv se v průběhu času proměnily, předpoklady a stereotypy jsou v těchto představách nadále hluboce zakořeněny,“ stojí podle britského webu The Telegraph ve vydané směrnici. „Většina lidí, kteří jsou těhotní nebo porodili, jsou ženy. Oboupohlavní nebo transsexuální lidi, kteří také mohou otěhotnět, do výčtu zahrneme tím, že budeme říkat ‚těhotní lidé‘ místo ‚nastávající matky‘,“ je možné dále v dokumentu nalézt.

Těhotný muž

The Telegraph dává za příklad Brita Haydena Crosse, který se narodil jako dívka, chce se nechat přeoperovat na muže, ale čeká s tím, aby nejdříve mohl porodit dítě. Cross podstupoval hormonální léčbu a je z právního hlediska mužem, ale pohlaví si ještě nenechal změnit chirurgicky, a nyní je ve čtvrtém měsíci těhotenství.

Kromě výše jmenovaných problémů ještě vydaná směrnice například doporučuje na lékařských dotaznících nezačínat nabídku možných oslovení pacienta maskulinními zkratkami pro slova „profesor“, „doktor“ nebo „pan“, ale vytvořit jiné pořadí. Za urážlivé považuje BMA označení osob s Downovým syndromem za „mongoloidy“, jak je v anglickém jazyce zaužívané.

„Jde o směrnice pro členy a představitele BMA, které má za cíl podporovat inkluzivní pracovní prostředí ve zdravotních střediscích. Nejde o oficiální pokyny, jak se musí zdravotní personál vyjadřovat na pracovišti,“ vysvětlil mluvčí organizace pro The Telegraph.

‚Orwellovské‘ opatření

Podle poslance konzervativců Philipa Daviese jsou doporučení BMA „absolutně směšné“. „Pokud nemůžete těhotnou ženu nazvat nastávající matkou, kam pak náš svět spěje?“ ptal se.

Neměla podpatky, nedostala plat. Teď rebelie Britky proti sexismu mění zákon

„Myslím, že jde o tlačení společnosti nějakým směrem. Bůh nás stvořil muži a ženami. Takováto pravidla budou mást lidi ohledně role matek a otců při vychovávání dětí,“ řekl bývalý biskup z Rochesteru Michael Nazir-Ali. Jeho katolický kolega biskup z Portsmouthu Philip Egan vidí opatření „orwellovsky“. „Jde o další příklad lidí snažících se kontrolovat naše myšlenky a způsob používání jazyka,“ popsal, kde vidí paralely mezi světem, před kterým varoval britský spisovatel George Orwell ve svém románu 1984.

Opačně se k problému staví Heather Ashtonová s neziskové organizace TG Pals podporující transgender komunitu. „Víme, že biologické ženy jsou těmi těhotnými, ale transgender občané jsou také rodiči. Tohle je důležitý krok zabraňující jejich diskriminaci,“ řekla britskému serveru Ashtonová.

Jiný rozměr vidí feministická blogerka Zoe Stavriová. Podle ní ve věci nejde jen o transgender občany. „Je to citlivé i k ženám, které si nechtějí nechat dítě,“ uvedla pro britský server Metro. U nastávající matky se podle ní očekává, že po porodu svou sociální roli skutečně zastane, což se ale stát nemusí, protože to žena nemusí chtít.

30.ledna 2017 v 13:21, příspěvek archivován: 07.února 2017 v 14:59

The term "expectant mother" implies the person is going to (a) give birth to the foetus and (b) keep the baby. Many do not choose this.

Naopak jiná bojovnice za práva žen Laura Perrinsová dokument BMA kritizuje. Podle ní jsou rady asociace „proti vědě, ženám i matkám“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.