Lidovky.cz

Trump na Floridě zahájil novou kampaň. Zmínil neexistující událost ve Švédsku

Svět

  13:51aktualizováno  14:51
PRAHA - „Donald Trump rozhodně neváhá do poslední chvíle,“ píše deník The New York Times. Prezident totiž zahájil kampaň za znovuzvolení v roce 2020 již měsíc po uvedení do úřadu. Podle něj je celý „život i snaha udělat Ameriku opět skvělou jedna kampaň“. Co o jeho floridském vystoupení píší západní média?

Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melanie na setkání na Floridě. V pozadí Air Force One stojící před hangárem, kde se shromáždění konalo. foto: Reuters

„S pouhými 1354 dny do příštích prezidentských voleb se pan Trump vydal na kampaň za svým znovuzvolením,“ píše ironicky deník the New York Times. Článek popisuje víkendové vystoupení amerického prezidenta ve floridském Melbourne. Zde promluvil ke svým příznivůcm v leteckém hangáru před zaparkovaným letounem Air Force One - ve stylu připomínajícím jeho předvolební kampaň.

Lhal Trumpův exporadce FBI? Flynn při výslechu řekl, že s Rusy o sankcích nemluvil

Tu evokovala i hudba, včetně písně You Can’t Always Get What You Want od Rolling Stones, která zazněla po Trumpově volebním Triumfu, a řada rekvizit jako čepice s nápisem Vrátíme Americe její velikost, napsala agentura AP. Samotný Trump to nepopírá. „Život je kampaň,“ řekl na místě novinářům.

„Bez jakéhokoliv demokratického protikandidáta na horizontu, ani nikde poblíž, se prezident Trump zaměřil na jiný svůj oblíbený cíl, zpravodajská média,“ stojí ve článku The New York Times, tedy média, které Trump opakovaně označil jako upadající. Deník upozornil také na prezidentův spor s médii, jež obviňuje z publikování falešných zpráv.

Podle Fox News prezident Trump navázal na svou rétoriku z poslední tiskové konference, na které obviňoval média a reportéry z psaní lživých zpráv. Server zdůraznil prezidentův výrok, že si přeje mluvit s lidmi bez filtrů „smyšlených zpráv.“ Podle Trumpa jsou média „velkou částí problému“, který mu brání ve vybudování skvělé Ameriky.

Televizní stanice podporující myšlenky Republikánské strany připojila prezidentův výrok, že začal kampaň proto, že „si přeje být mezi svými přáteli, svými lidmi.“

Britské servery The Guardian i The Independent se zaměřují primárně na prezidentův boj s médii. Guardian zdůraznil především fakt, že ačkoliv Trump obviňuje média ze lží ohledně jeho vlády, sám několikrát mystifikoval publikum na Floridě.

Prezidentský letoun Air Force One před hangárem, kde se konalo shromáždění.
Americký prezident Donald Trump na setkání na Floridě.

Trump například mluvil o soudcích, kteří zablokovali jeho zákaz vstupu muslimů. Podle the Guardianu „řekl, že soudci byli zvoleni do funkce Obamou, ačkoliv je nominovali Jimmy Carter a George W Bush.“ Podle serveru si prezident také neprávem přivlastnil úspěch za vytvoření tří tisíc pracovních míst v Arizoně. Společnost Intel ale výstavbu továrny, k níž se jeho řeč vztahovala, oznámila již v roce 2011, za vlády Baracka Obamy.

Francouzský deník Le Monde napsal o Trumpovu návratu ke kampaním, že si prezident „znovu oblékl kostým kandidáta.“ Deník poukázal na to, že Trump obviňoval administrativu Baracka Obamy a média, sliboval zeď i zabezpečení hranic, nebo zval obyčejné lidi na pódium, aby o něm řekli něco hezkého. V závěru článku připojila redakce le Monde citát senátora McCaina: „První věc, kterou dělají diktátoři, jsou útoky na tisk.“

Neexistující švédský incident

Na další problematickou pasáž z Trumpova vystoupení na Floridě upozornil server Bussines Insider. „Podívejte se, co se děje v Německu, podívejte se, co se stalo minulou noc ve Švédsku. Švédsku, kdo by tomu věřil?“ řekl americký prezident bez bližšího upřesnění, ale se zřejmou narážkou na problémy s přistěhovalci, během svého téměř hodinového proslovu.

Trump vystoupil na Floridě před stoupenci. ‚Život je kampaň,‘ řekl médiím

Podle serveru však ani Švédové nevěděli, o čem Trump mluvil - žádný zaznamenáníhodný incident totiž v daném čase Švédsku nestal.

„Švédsko? Teroristický útok? Co on to kouří?“ napsal na Twitteru někdejší švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Trumpův odkaz na Švédsko vyvolal pozdvižení nejenom na Twitteru, událost získala i své klíčové slovo #lastnightinSweden (minulounocveŠvédsku). Řada lidí Švédsku ironicky kondolovala s tím, že zatím zjišťují, co se vlastně stalo.

Problematice uplynulé noci se podrobně věnuje například list Aftonbladet, který na svém webu zveřejnil v angličtině výpis všeho, co se v zemi stalo v noci na sobotu.

Nejvážnějším incidentem byl případ muže, který se v pátek odpoledne ve Stockholmu pokusil upálit. Motiv jeho činu nebyl zveřejněn, oznámeno bylo jen to, že tajné služby se do vyšetřování nezapojily. Ve Stockholmu se také odehrála policejní automobilová honička s opilým řidičem, který vůz ukradl.

Nakonec tedy přináší zřejmě nejpravděpodobnější odpověď server Bussines Insider, který upozornil na fakt, že předchozí noc vysílala televize Fox rozhovor s dokumentaristou Ami Horowitzem o násilí ve Švédsku spáchaném uprchlíky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.