Lidovky.cz

'Jako náplast na rakovinu.' Trump odsoudil antisemity. Ale pozdě, stěžují si židé v USA

Svět

  6:44
WASHINGTON/PRAHA - Protižidovské hrozby jsou "strašné" a "bolestné". Tak americký prezident Donald Trump v úterý odsoudil hrozby, kterým čelí některá židovská centra ve Spojených státech. Vůbec poprvé se veřejně vyjádřil k rostoucí vlně antisemitismu, kterou řeší americké úřady. Podle většiny představitelů americké židovské obce ale přišla jeho reakce pozdě a ještě byla nedostatečná.

Americký prezident Donald Trump na setkání na Floridě. foto: Reuters

Slova kritizující antisemitismus pronesl Trump během návštěvy nově otevřeného Národního muzea afroamerické historie a kultury ve Washingtonu. Prezident reagoval na rostoucí počet hrozeb bombových útoků v židovských centrech po celých USA. Jen v pondělí takových výhrůžek centra zaznamenala jedenáct. Ve stejný den také neznámí vandalové poničili 140 náhrobků na židovském hřbitově v University City, předměstí St. Louis, metropole státu Missouri.

Rusko je největší hrozba světu, napsal nový Trumpův poradce už loni v tajné zprávě

„Antisemitické vyhrožování je velmi smutnou připomínkou práce, kterou musíme vykonat, abychom vymýtili nenávist, předsudky a zlo,“ prohlásil s odkazem na expozici připomínající historickou diskriminaci černochů a násilnosti páchané na nich. Do muzea zavítal v doprovodu své dcery Ivanky, která v roce 2009 před svatbou se současným Trumpovým zahraničněpolitickým poradcem Jaredem Kushnerem konvertovala k judaismu. Prezidentova dcera v pondělí na svůj twitterový účet napsala, že je třeba ochraňovat synagogy a náboženská centra.

21.února 2017 v 00:59, příspěvek archivován: 22.února 2017 v 15:49

America is a nation built on the principle of religious tolerance. We must protect our houses of worship & religious centers. #JCC

Právě na Ivančina manžela Kushnera a další osoby z prezidentova bližšího okolí podle amerického listu New York Times (NYT) směřovali lídři hlavních židovských organizací v této věci své osobní stížnosti. Nelíbil se jim zdráhavý postoj Trumpa k veřejnému odsouzení rostoucích protižidovských nálad.

Náplast na rakovinu

Prezident vyvolal v židovských lídrech znepokojení. Vzpomněli si, jak proti sobě během loňské předvolební kampaně popudil některé příslušníky etnických menšin, když verbálně útočil na hispánské přistěhovalce. Upozorňují také na to, že prezidenta tehdy podporovali i příslušníci radikální rasistické a antisemitické organizace Ku Klux Klan a v průběhu kampaně nikdy neodsoudil projevy antisemitismu.

Jednoznačné odsouzení protižidovských projevů podle některých představitelů židovské obce tak přišlo pozdě. „Je to jako by použil náplast k léčení rakoviny,“ komentoval podle agentury Reuters náhlou prezidentovu reakci výkonný ředitel Centra Anny Frankové pro vzájemný respekt Steven Goldstein. Podle něj je potřeba, aby Trump reagoval na antisemitismus aktivně a ne na základě žádostí a tlaku veřejnosti a židovských komunit.

Americký prezident Donald Trump si podává ruku s nově jmenovaným poradcem pro...
Večeře s japonským premiérem v Palm Beach

Někteří jejich představitelé spojují kritiku Trumpových pomalých reakcí proti nenávistným projevům s osobou jeho „hlavního stratéga“ Stephena Bannona, který dříve šéfoval zpravodajskému serveru Breitbart News. Ten je často spojován s hnutím bílých nacionalistů a americké krajní pravice.

„Prezident Trump a Steve Bannon jsou velmi frustrovaní, že je židovské organizace podezřívají z antisemitismu. Je to nepřesné a velmi nefér,“ citoval NYT Mortona Kleina, prezidenta Sionistické organizace Ameriky. Pomalou reakci v uvedeném problému spojuje s touhou Trumpa dělat vlastní rozhodnutí a nebýt tlačen do určité pozice, kterou by měl zaujmout.

‚Administrativa přehlíží domácí terorismus’

Sám Trump se brání nařčení z nedostatku angažovanosti připomínkami o židovské víře své dcery, jejího manžela a vnoučat. Že je Trumpova administrativa vstřícná židovské obci a Izraeli jako takovému, dokazují prezidentovy plány na podporu řešení arabsko-izraelského konfliktu ve prospěch Izraelem podporovaného jednostátního řešení. I samotná funkce Kushnera jako zahraničněpolitického poradce a měsíce plánovaná možnost přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma mohou svědčit o podpoře, které se od Trumpovy administrativy Izraeli dostává.

Šíření protižidovských nálad bylo podle NYT častým předmětem jednání skupin amerických židů v Izraeli. V úterý některé z nich vydaly na účet Trumpa pochvalná prohlášení. „Ceníme si, že prezident Trump promluvil o věci napřímo,“ řekl Nathan Diament, šéf Unie ortodoxních židovských kongregací USA.

Většina z 11 nespecifikovaných hrozeb židovským centrům se ukázaly jako falešné. Zda byly porušením zákona, šetří FBI spolu s ministerstvem spravedlnosti. Nikdo zatím zatčen nebyl. Jen za letošní rok však podobných hrozeb americké úřady zaznamenaly 69 v 54 židovských centrech v 27 amerických státech.

„Antisemitická aktivita je v době po loňských prezidentských volbách opravdu znepokojující,“ řekl pro NYT výzkumník Mark Potok zabývající se sledováním protižidovských projevů. „Problémem je tendence této administrativy přehlížet terorismus a politické násilí domácí radikální pravice,“ dodal Potok.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.