Lidovky.cz

Autonehody na dálku či odposlechy přes televizory? Bezpečí Američanů je v ohrožení

Svět

  17:12
WASHINGTON/PRAHA - Bezpečnost Američanů je podle amerických bezpečnostních expertů, Ústřední zpravodajské služby (CIA) i senátorů v ohrožení. Může za to odhalení serveru WikiLeaks, který zveřejnil údajné taktiky CIA narušující soukromí lidí nejen přes telefony, ale i televizory či auta. Přečtěte si pět nejdůležitějších věcí, které se kauzy týkají.
Televize - ilustrační foto.

Televize - ilustrační foto. foto: Shutterstock

1. Co je známo o úniku informací na whisteblowerském serveru WikiLeaks?

Server WikiLeaks zveřejnil soubor dokumentů s názvem „Year Zero“, který odhaluje více než 8 tisíc stran informací o fungování CIA, jejich sledovacích taktikách a schopnostech nabourávat přístroje a systémy všech velkých technologických firem. Americká tajná služba nepotvrdila pravost zveřejněných informací, ani jestli prověřuje únik z jejich databáze.

Informace o ‚slídění‘ CIA pravděpodobně vynesl její vlastní spolupracovník

Podle expertů soubor dokumentů působí věrohodně a únik prý hlavní americkou rozvědkou otřese. Pokud se pravost souborů potvrdí, půjde podle agentury AP o další katastrofální skandál americké zpravodajské komunity.

V dokumentech například není podle serveru Wired vůbec nic, co by spojovalo CIA s prohlášením prezidenta Donalda Trumpa, že ho jeho předchůdce nechal v sídle Trump Tower odposlouchávat. Rovněž na WikiLeaks chybí důkazy, že se CIA záměrně snažila Rusům připsat napadení serverů Demokratické strany USA.

Na veřejnost doposud unikly pouze zlomky z celého širokého materiálu. Většina proto stále čeká na hlubší analýzu. Server WikiLeaks navíc upozornil, že Year Zero je teprve prvním z celé série odhalení. V celé následující sérii pod názvem „Vault 7“ má podle svého šéfa Juliana Assange pokračovat v zveřejňování dalších souborů tajných dokumentů. Assange dokonce připravovaná odhalení označuje za největší únik dat v historii.

2. Jaké jsou reakce CIA, americké vlády a tamních médií?

Podle Bílého domu je prezident Trump „mimořádně znepokojen“ problémy, které má CIA se zabezpečením svých dokumentů. Nová americká vláda hodlá být vůči původcům úniku informací nesmlouvavá, řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer. „Kdokoli pustí na veřejnost utajovanou informaci bude čelit nejpřísnějším zákonům. Po takových lidech půjdeme a budeme je stíhat s plným využitím právních možností,“ řekl Spicer.

Ačkoliv samotná CIA nechtěla komentovat pravost dokumentů, její mluvčí Heather Horniaková řekla serveru Time, že zveřejnění materiálů může ohrozit bezpečnost amerických občanů a dát rivalům USA možnost využít nástroje umožňující narušit národní bezpečnost. „Americká veřejnost by měla být hluboce znepokojena, protože uniklé informace poškozují celou bezpečnostní komunitu a její schopnost bránit Ameriku před teroristy a jinými nepřáteli,“ stojí v jejím prohlášení.

Podle republikánského senátora Johna McCaina bude celá bezpečnostní komunita nucena „přehodnotit vše, co dělá“. Šéf senátní komise pro ozbrojené složky považuje stav za „velmi vážný“ a je potřeba zpřísnit přístup k tak tajným informacím. „Musíme se ptát, kdo se k informacím dostává a následně je schopen je zveřejnit dál,“ řekl podle serveru Politico McCain.

Podle senátora je klíčové, aby se znemožnil přístup k nejtajnějším programům amerických tajných služeb. „Po 11. září se zjistilo, že je příliš mnoho utajených informací. Tak jsme si řekli, že budeme zveřejňovat vše. Tohle je důsledkem. Není ani možné říct, jak moc vážné tohle je,“ dodal McCain.

3. Kdo za únikem stojí?

Spekulace, že je únik dílem nepřátelské mocnosti se nepotvrdily. Americký list New York Times napsal, že viníkem je neloajální pracovník, který měl k informacím přístup.

Podle dvou představitelů bezpečnostní komunity, které cituje agentura Reuters, americké tajné služby o úniku informací věděly už od konce minulého roku. Dodavatelé CIA podle nich vyšetřují všechny své zaměstnance, jestli neměli přístup k uniklým informacím. Snaží se to zjistit z jejich počítačových protokolů, e-mailové i další komunikace. Zdroje Reuters také uvedly, že zveřejněné dokumenty z let 2013 až 2016 jsou pravé.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sdělil, že se chystá vyslechnout všechny lidi, kteří se k citlivým údajům mohli dostat. Těch je minimálně několik stovek, pravděpodobně i více než tisícovka. Jeden z představitelů tajných služeb podle listu The New York Times prohlásil, že dokumenty mohly být získány ze serveru mimo CIA, který spravoval některý ze smluvních partnerů.

Ruská rozvědka není v případě úniku informací ze CIA v centru pozornosti i proto, že zatím nejsou žádné zprávy, že by se ruské tajné služby snažily cokoli z vyzrazeného materiálu zneužít, řekl agentuře Reuters nejmenovaný americký činitel.

4. Čeho všeho je podle dokumentů CIA schopná?

Technologické firmy hledají díry v bezpečnosti po úniku informací o údajných praktikách CIA

Nejdetailněji je ve zveřejněných informacích popsáno, jakým způsobem se zpravodajci jsou schopni nabourat do mobilních telefonů a počítačů. Dokumenty popisují, jak vývojáři systematicky vymýšleli škodlivý software, pomocí něhož zjišťovali soukromé informace ze všech druhů mobilních zařízení.

Pokud je popisovaný rozsah zásahů pravdivý, operační systémy iOS i Android tímto způsobem umožnili na dálku například vypínat a zapínat přístroje a získávat data od pozice člověka přes veškeré konverzace až po poslouchání skrz mikrofon a sledování skrz kameru přístroje.

Také z toho vyplývá, že aplikace sloužící k šifrované komunikaci mezi uživateli nejsou stoprocentně účinné, protože při nabourání celého systému může narušitel vidět zprávy před zašifrováním a odesláním.

Největší rozruch způsobil program nazvaný „Plačící anděl“. Pomocí speciálního softwaru by měl totiž agentům umožňovat přeprogramovat televizní přijímače na odposlouchávací zařízení. Podle dokumentů by tak umožnily odposlouchávání i v době, kdy je vlastníci nepoužívají.

Neuvěřitelně pak vypadají tvrzení, že CIA se snažila vymyslet, jak nabourat software automobilů, aby je bylo možné ovládat na dálku a způsobit například smrtelnou dopravní nehodu nepohodlného člověka, jak informoval britský The Independent.

Nejproblematičtější však podle WikiLeaks je, že CIA slabiny, na které přišla, výrobcům nesdělila. Pokud byla schopna na ně přijít, to stejné mohli činit zahraniční agenti. Tím, že společnosti nemohly zavčas problémy odstranit, byli všichni nejmocnější lidé USA vystaveni možnosti odposlouchávání, varoval whistleblowerský server.

5. Jak se mohou běžní uživatelé bránit před hackerskými útoky?

Deník New York Times zveřejnil sadu rad, jak se mohou uživatelé nejen z USA ujistit, že jejich přístroje nejsou cílem hackerských útoků, jak jsou popsány v materiálech WikiLeaks. Uživatelů zastaralého operačního systému Android, kterých se může sledování dotknout, je po světě alespoň 420 milionů. Základní radou je aktualizovat svůj systém i aplikace co nejdříve to jde. Pro uživatele starších přístrojů to může v praxi mnohdy znamenat nutnost zakoupit nový chytrý telefon.

Trochu lépe jsou na tom uživatelé přístrojů od firmy Apple. Pouze 5 procent všech uživatelů iPhoneů či iPadů má systém, na něž by se zveřejněná nebezpečí mohla vztahovat. Jedná se o zhruba 50 milionů lidí po celém světě.

Nepříliš jasná je situace vlastníků televizorů firmy Samsung. S novými technologiemi umožňujícími televizím, aby byly neustále připojeny k internetu, se zvedla vlna nedůvěry k jejich informační bezpečnosti. Nejlepším řešení proto je zajistit co nejbezpečnější bezdrátové připojení, přes které se televize k internetu připojují. Pokud by však skutečně byli narušitelé schopni odposlouchávat i v době, kde je přístroj vypnutý, nemůže to stačit. „Je to budíček pro výrobce, aby zlepšili svoje bezpečnostní systémy, a pro uživatele, aby zvážili míru připojení své domácnosti k internetovým službám,“ uvedl na adresu nejnovějšího úniku Craig Spiezle, šéf neziskové organizace Online Trust Alliance upozorňující na úskalí internetu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.