Lidovky.cz

Erdogan žádá o mezinárodní sankce pro Nizozemsko. Dostanou lekci, hrozí

Svět

  12:19aktualizováno  17:36
ISTANBUL/AMSTERDAM - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli prohlásil, že Nizozemsko zaplatí za "nestoudné zacházení" s tureckou ministryní, kterou Nizozemci vyhostili ze země. Vyzval rovněž mezinárodní organizace, aby na Nizozemsko uvalily sankce. "Určitě za to zaplatí a také dostanou lekci z diplomacie. Naučíme je mezinárodní diplomacii," prohlásil Erdogan na adresu Nizozemců v projevu, předneseném v Istanbulu.

Na nizozemském konzulátu Turci vyměnili v Istanbulu vlajku Nizozemska za tureckou. foto: Osman OrsalReuters

Ankara hrozí Nizozemcům tvrdou odvetou za to, že o víkendu tureckou ministryni pro záležitosti rodiny eskortovali jako nežádoucí osobu do Německa. Ještě předtím v sobotu nizozemská vláda zakázala přistát v Rotterdamu tureckému ministru zahraničí. V poledne agentura Reuters informovala o tom, že turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu „přijme nutná opatření, pakliže se Nizozemsko neomluví,“ napsala. „Jejich jednání bude mít své důsledky,“ dodal ministr s tím, že „ještě počká, jak na ‚fašistický akt‘ zareaguje Evropa“. K reportérům hovořil ve francouzském městě Metz. Erdogan prohlásil, že Nizozemsko postupuje jako „banánová republika“ a kritizoval rovněž evropské země, že se proti přístupu Nizozemska k členům turecké vlády neohradily.

12.března 2017 v 12:16, příspěvek archivován: 12.března 2017 v 12:20

Watch: Dutch consulate flag in Istanbul replaced by Turkish. Allahu Akbar shouts the man https://t.co/y3vSivhmn9 #turkey #netherlands

Demonstranti v Istanbulu pak v neděli strhli z nizozemského konzulátu nizozemskou vlajku a nahradili ji tureckou. O protestní akci vyvolané odmítavým postojem Amsterdamu ke snahám tureckých politiků oslovit tureckou menšinu v Nizozemsku informovala agentura AFP. Protestanti se podle agentury AP sešli i před konzulátem ve městě Ankara a na protest mávali svými tureckými vlajkami.

Protesty před nizozemským konzulátem v Istanbulu.
Protesty před nizozemským konzulátem v Istanbulu.

Klíčovým bodem této diplomatické rozepře je všelidové hlasování o ústavní novele, které by mohlo zavést v Turecku prezidentský systém. Odehrát by se mělo 16. dubna. Z toho důvodu je v zájmu mnohých tureckých diplomatů navštívit turecké menšiny i za hranicemi jejich vlastního státu. V zemích jako je Nizozemsko nebo Německo je počet turecké menšiny velký, a tak lidí, kteří by se hlasování mohli zúčastnit, není málo. V Německu se počet turecké menšiny odhaduje až na tři miliony lidí. Z toho alespoň polovina by se hlasování mohla zúčastnit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.