Lidovky.cz

Mayová odstartovala brexit s termínem do jara 2019. Už teď nám chybíte, reagoval Tusk

Svět

  7:34aktualizováno  16:49
BRUSEL - Velká Británie ve středu odpoledne Evropské unii formálně oznámila, že hodlá z tohoto seskupení odejít. Mayová v britském parlamentu uvedla, že má plán na nové zvláštní partnerství s Evropskou unií. Chce nový, speciální a hluboký vztah s Bruselem.

Řidič taxi slaví konečné výsledky referenda. Ulicemi Londýna projíždí s vlajkou. foto: Reuters

Více než devět měsíců po referendu, které o ukončení členství Británie v EU rozhodlo, se tak otevírá cesta ke složitým vyjednáváním o konkrétní podobě brexitu. Pokud vše půjde podle dosavadních představ, měla by být Británie - člen od roku 1973 - mimo EU na jaře roku 2019.

O očekávaném kroku na Twitteru informoval také předseda Evropské rady Donald Tusk. „Co můžu dodat? Už teď nám chybíte,“ napsal.

29.března 2017 v 14:40, příspěvek archivován: 29.března 2017 v 15:30

What can I add to this? We already miss you. https://t.co/iI0FvpKmoz https://t.co/VnaDr1YLXN

Dopis britské premiérky Theresy Mayové přinesl Tuskovi britský velvyslanec při EU Tim Barrow devět měsíců poté, co o britském konci v EU rozhodli občané země v referendu. Podle unijních smluv tak nyní začíná dvouleté vyjednávání o podobě a podmínkách brexitu.

‚Nevrátíme se k hranicím z minulosti.‘ Irsko hrozí bojkotem dohody o brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová zprávu potvrdila v britském parlamentu. Dodala, že má plán na nové zvláštní partnerství s unií. S Bruselem chce mít „nový, speciální a hluboký vztah“. Londýn podle ní rovněž hodlá co nejdříve zaručit práva občanů EU v Británii.

„Až budu v příštích měsících sedět u jednacího stolu, budu zastupovat každého jednotlivce v celém Spojeném království,“ řekla Mayová s tím, že bude reprezentovat také „občany (členských států) EU, jimž se tato země stala domovem“. S formálním spuštěním brexitu podle ní nastala doba, kdy by měli obyvatelé Británie držet při sobě.

Tusk, jehož prohlášení pro média se očekává v nejbližší době, chce brzy předložit ostatním 27 zemím unie návrh politických mantinelů pro vyjednávání o brexitu. Potvrdit by je měl mimořádný summit za měsíc.

Pochod proti brexitu v Londýně.
Před Downing Street 10 slaví příznivci odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Na jejich základě pak Evropská komise navrhne konkrétní mandát pro jednání, který po schválení členskými zeměmi bude z unijní strany do praxe uvádět tým vedený někdejším eurokomisařem Michelem Barnierem.

Komplikované a bezprecedentní rozhovory tak fakticky začnou zřejmě až koncem května či v červnu. Podle Barnierových představ by měly skončit někdy v říjnu 2018 tak, aby se Británie mohla zcela mimo EU ocitnout na jaře roku 2019.

Sobotka chce co nejmenší příkop

Česko bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v jednáních o brexitu chránit práva Čechů v Británii, export a pracovní místa. Příkop mezi Brity a EU by měl být co nejmenší.

Spuštění brexitu pro Česko znamená ztrátu spojence i ztrátu peněz v evropských fondech soudržnosti, uvedl vicepremiér a šéf KDU-ČSL Bělobrádek.

Ministr zahraniční Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá trestání Velké Británie za odchod z Evropské unie. Země podle něj byla dobrým partnerem a doufá, že jím i zůstane. Oficiální začátek brexitu, ohlášený na dnešní odpoledne, neznamená pro unii šťastný den, řekl Zaorálek ve středu během jednání vlády. Jedná se podle něj naopak o neštěstí.

Podle poslaneckých klubů TOP 09 a ODS je třeba vyjednat s Británií co nejlepší podmínky spolupráce po brexitu. Země je podle stran důležitá pro české exportéry.

K zahájenému brexitu se vyjádřilo i Německo. Podle kancléřky Angely Merkelové musí Evropská unie při jednání o brexitu zaujmout spravedlivý a jednotný postup. Berlín se prý vynasnaží minimalizovat dopady brexitu na občany EU v Británii.

Británie a EU sdílejí stejné hodnoty, poznamenala podle agentury Reuters Merkelová. Kancléřka přitom doufá, že se unii a Británii podaří zachovat blízké partnerství. Německo ani EU si podle ní odchod Británie nepřály, ale respektují rozhodnutí tamních obyvatel.

Podle mluvčí německé vlády je Německo na jednání o brexitu dobře připravené. Británie podle ní zůstane i navzdory brexitu důležitým partnerem v Severoatlantické alianci i v Evropě. Podle německého ministerstva zahraničí má zájem na udržení dobré spolupráce Británie i evropská sedmadvacítka.

Postoj Francie k brexitu je zatím rozporuplný. „Myslím, že to bude pro Brity bolestivé,“ řekl francouzský prezident Hollande. Vyslovil také názor, že takzvaný brexit „donutí Evropu posunout se vpřed, pravděpodobně různou rychlostí“. Favorit nadcházejících prezidentských voleb ve Francii Emmanuel Macron ve středu řekl, že jeho prioritou po spuštění procesu odchodu Británie z EU by byla „ochrana Evropské unie a jejích občanů“. Jeho nejsilnější protikandidátka Marine Le Penová již dříve oznámila, že by si přála vystoupení Francie z EU.

Šéf europarlamentu Tajani řekl, že Velká Británie bude až do odchodu muset dál plnit a respektovat všechny závazky plynoucí z jejího členství v EU.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.