Lidovky.cz

Čína bojuje proti krádežím toaletního papíru. Chcete na záchod? Oskenujte nejdřív obličej

Svět

  7:00
PEKING/PRAHA - V čínské metropoli Pekingu už jsou otrávení z krádeží toaletního papíru na veřejných záchodcích. Vymysleli proto systém, jakým tomu předejít. U vstupu na toalety proto úřady nainstalovaly technologii pro rozeznávání obličejů, aby kontrolovaly, kolik papíru osoba použije.
WC - ilustrační foto

WC - ilustrační foto foto: Shutterstock

Nezvyklé opatření, které je součástí šiřší „toaletní revoluce“, je dalším čínským krokem ve snaze plošně zdokonalovat veřejná zařízení. Záchody pro turisty v Číně jsou podle agentury AP světově známé primitivními podmínkami a všudypřítomným zápachem.

‚Zábava korupčníků.‘ Golf s Trumpem by prezidenta Číny doma společensky znemožnil

Revoluce je proto odpovědí na rychle se zvyšující objem turistů nejen ze zahraničí, ale i vnitrostátních. I čínská veřejnost si stěžovala na neodpovídající podmínky a žádala vylepšení zanedbaných zařízení.

„V Číně jsou v současnosti lidé velmi nadšení z turismu. Vstoupili jsme do nové éry veřejné turistiky. Proto se i zvyšují požadavky lidí na úroveň veřejných služeb,“ uvedl pro AP Čan Tung-mej, výzkumný pracovník na Akademii čínského turismu.

V 600 let starém Chrámu nebes v Pekingu se podle nových požadavků ihned zařídili. Veřejné záchodky zásobili jeho údržbáři toaletním papírem. Bylo to totiž podmínkou zisku nejvyššího hodnocení Úřadu pro národní turismus. Báli se ale, že je budou příznivci krást. Proto zavedli obličejové skeny, které po sejmutí jeho podoby návštěvníkovi uvolní pouze šedesáticentimetrový kus papíru každých devět minut.

„Lidé si většinou berou více papíru, protože se bojí, že při další návštěvě na záchodě nenaleznou žádný. Pokud budeme mít neustále dostatek zásob, zvyknou si, že se nemusí ničeho obávat,“ řekl Čan.

Západní záchody místo tureckých

Toaletní revoluce začala už před dvěma lety. Jen v Pekingu to znamenalo příkaz postavit 34 tisíc nových veřejných toalet a renovovat dalších 23 tisíc do konce roku 2017. Součástí toho je instalace klasických mís západního stylu, které mají nahradit tradiční „turecké“ záchodky.

Na obnovu už bylo podle Úřadu pro národní turismus vynaloženo 25 miliard čínských jüanů (téměř 91 miliard korun). Konečným cílem je podle Čana „mít dostatečný počet záchodů, které budou čisté a bez zápachu a zároveň volně k použití pro všechny.

V největším pekingském zábavním parku „Šťastné údolí“ je pro 4 miliony návštěvníků ročně připraveno pouze 18 míst se záchody. Každý má na starosti jeden nebo dva údržbáři a v nejvíce vytížených dnech je musí čistit každých deset minut.

„Lidé sem chodí, aby se bavili, ale záchody jsou tu nechutné. Jak se mohou cítit komfortně?“ ptal se i zástupce generálního manažera Li Siang-jang. Podle něj je to to nejmenší nabídnout návštěvníkům čisté a upravené prostředí, aby si užili jak procházku parkem, tak návštěvu našich toalet.

Šanghajské úřady šly v listopadu ještě dále. Otevřely tam první genderově neutrální veřejné toalety. „Ženy musí stát delší fronty než muži. Je fér, aby ženy i muži stáli v jedné řadě společně,“ řekl AP obyvatel Šanghaje Ču Ťing-i.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.