Lidovky.cz

‚Oddaný‘ policista zastřelený v Paříži střežil loni klub Bataclan

Svět

  16:16
PAŘÍŽ - Policista zastřelený ve čtvrtek na pařížské třídě Champs-Élysées v Paříži byl sedmatřicetiletý Xavier Jugelé. Podle dnešních informací francouzských médií loni v listopadu tento policista dohlížel na znovuotevření hudebního klubu Bataclan, uzavřeného po krvavém teroristickém útoku z roku 2015. Pachatelem útoku byl Karim Cheurfi, který byl během činu zabit. U sebe měl ručně psaný vzkaz obhajující teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

Xavier Jugele, policista zastřelený ve čtvrtek na Champs Élysées. foto: ČTK

„Jsem rád, že tu jsem,“ řekl loni v listopadu policista Jugelé časopisu People. „Jsem rád, že se Bataclan znovu otevírá. Je to symbolické. Jsme tu dnes v noci jako svědci. Jsme tu, abychom bránili naše občanské hodnoty. Tento koncert se koná, aby oslavil život, aby řekl ́ne ́ teroristům,“ dodal tehdy.

Střelec Cheurfi, který na Jugelého vystřelil, byl narozený v roce 1977 nedaleko Paříže. Dřívější informace francouzských médií na páteční tiskové konferenci potvrdil pařížský prokurátor François Molins. Podle Molinse se vyšetřovatelé nadále snaží zjistit, zda měl Cheurfi komplice. Policie zatím zadržela tři osoby z útočníkova okolí, které vyslýchá.

Střelec na Champs-Élysées zabil policistu, další dva zranil. K útoku se přihlásil IS

Ve voze, kterým Cheurfi přijel na místo činu, našli policisté další papíry, na kterých byly adresy několika policejních služeben, uvedl dále Molins. V zavazadlovém prostoru automobilu našli další zbraně včetně jedné střelné, kuchyňského nože a zahradnických nůžek. V kufru byl také korán. Na policisty, kteří střežili tureckou turistickou kancelář, střílel Cheurfi kalašnikovem.

Francouzským úřadům byl útočník dlouhodobě znám jako recidivista. Podle Molinse strávil dlouhou dobu ve vězení, nikdy ale nevykazoval známky radikalizace. Od posledního propuštění z nápravného zařízení v roce 2015 byl pod dohledem úřadů. V lednu letošního roku na sebe upoutal pozornost kvůli snaze pořídit si střelnou zbraň, v únoru byl zadržen, pro nedostatek důkazů ho policie ale opět propustila, uvedl prokurátor. Na počátku letošního roku vycestoval Cheurfi do Alžírska, navzdory povinnosti hlásit se pravidelně na policii.

Obětí teroristického útoku se podle Molinse stal 37letý policista, kterého francouzská média už dříve identifikovala jako Xaviera Jugelého. Prokurátor jeho totožnost nepotvrdil. Zastřelený muž seděl na místě řidiče v policejním voze. Útočník po jeho zabití vůz obešel a začal střílet na další strážce zákona. Vážné zranění utrpěl 34letý policista, který je už ale mimo ohrožení života. Další 31letý policista utrpěl lehké zranění, stejně jako jedna kolemjdoucí. Cheurfiho následně policisté zastřelili.

Champs-Élysées po útoku.
Policisté uzavřeli místo činu, kde střelec zabil policistu. Jeden z podezřelých...

Jugelé spolu s řadou dalších kolegů loni 12. listopadu dohlížel na bezpečnost při znovuotevření klubu Bataclan, v němž 13. listopadu předchozího roku teroristé během koncertu skupiny Eagles of Death Metal zabili 90 lidí. Koordinované atentáty si tehdy ve francouzské metropoli vyžádaly celkem 130 obětí. Bataclan se loni otevřel koncertem britského zpěváka Stinga.

Kolegové na Jugelého dnes vzpomínali jako na „zkušeného“ a „oddaného“ policistu. Angažoval se také ve sdružení Flag!, které bojuje za práva policistů z komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Jugelé mimo jiné loni a předloni pomáhal dvakrát také v Řecku při zvládání migrační krize.

Turisté procházejí kolem místa útoku v Paříži, ani o tom nevědí

Kolem místa čtvrtečního útoku na pařížské třídě Champs-Élysées proudí od dopoledne opět houfy zahraničích turistů a jen málokdo z nich tuší, že se tam střílelo a že tam zahynul člověk. Někteří si přece jen všimnou černé stuhy kolem stromu a položených květin, které tam umístili kolem poledne kolegové policisty, který při incidentu zahynul. Další kytice tam postupně kladou pařížští obyvatelé.

Na místě je také hojně domácích i zahraničních reportérů, televizních štábů a fotografů, kterých se pak ti nejzvědavější ptají, o co jde. A následně ujišťují novinářku televize BFM TV, že svůj pobyt v Paříži rozhodně nezkrátí.

Téma dopadu útoku na turistický ruch se ve francouzských médiích nepropírá tolik jako vliv na volby prezidenta, jejichž první kolo se uskuteční v neděli. Přesto ale vzbuzuje obavy, protože výběr cíle - nejznámější a údajně nejkrásnější třídy světa - považují za hodně symbolický. Kromě snahy zastrašit turisty pohybující se v blízkosti Vítězného oblouku a butiků šlo také o útok na instituce. Nedaleko stojí Elysejský palác, kde sídlí prezident země, a ministerstvo vnitra.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.