Lidovky.cz

Novináře je třeba likvidovat, řekl Zeman Putinovi. Ten by dal přednost redukci

Svět

  11:13aktualizováno  18:42
Peking/Praha - Miloš Zeman se během nedělního setkání s Vladimirem Putinem v jednom ze svých bonmotů zmínil o potřebě likvidovat novináře. Ruský prezident mu odpověděl, že by dal přednost jejich omezení.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) se 14. května v Pekingu sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. foto: ČTK

„A tady jsou další novináři? Novinářů je zbytečně moc, bylo by třeba je likvidovat,“ řekl Zeman Putinovi při cestě na tiskovou konferenci po jednání, na němž se oba státníci mimo jiné domluvili na listopadové státní návštěvě Moskvy.

„Likvidovat není třeba, snížit jejich počet je možné,“ odpověděl po krátké pauze a ve viditelných rozpacích ruský prezident. Celý dialog zřetelně zachytila kamera jednoho z poblíž stojících novinářů.

„Novináři zásadně nikdy bonmoty nechápou, to je známá konstanta. Teď očekávám, zda se ozvou někteří politici B. Sobotkou počínaje, M. Kalouskem konče. Ti se s novináři milují,“ odpověděl pro server Lidovky.cz ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident.

Výroky na okraj jednání zachytil zvláštní dopisovatel listu Komsomolskaja pravda Dmitrij Smirnov, který se na svém twitterovém účtu věnoval zajímavostem ze setkání, jehož se v ruské delegaci zúčastnil také ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Kouření v Rusku

Rusko zakázalo kouření v restauracích a barech v roce 2014, uvažuje se o zákazu prodeje cigaret osobám narozeným po roce 2015. Putin už roku 2010 vyzval coby tehdejší premiér členy vlády, aby přestali kouřit. Lavrov je ale znám jako obránce práv kuřáků.

Zeman ho při vítání s ruskou stranou oslovil v narážce na jeho lásku ke kouření a zákazy vyhlašované v Rusku. „Vy jste, pane ministře, kuřák stejně jako já. I když váš prezident kouření zakazuje,“ řekl Zeman. Putin jen stručně opáčil: „Nedoporučuji.“ Putin je propagátorem zdravého životního stylu.

Herman: Nepřijatelné i jako vtip

Předseda TOP09 Miroslav Kalousek na Zemanova slova zareagoval na svém twitterovém profilu. „Což o to, Putin to nepochybně dělá. Byl to od MZ kompliment, nebo podnět do vlastních řad?“ napsal Kalousek.

Za velice nepodařený označil vtip také šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Mně se hrubě nelíbí, a je mi to jedno s kým, jestli s Putinem, nebo s někým jiným, aby se debatovalo o tom, jestli se mají novináři likvidovat nebo omezit. To je něco, co je velice nepodařené, a to říkám diplomatickým způsobem,“ uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

V podvečer pak ministr zahraničí komentoval celou událost i na Twitteru „Výroky M.Zemana o likvidaci novinářů jsou voda na mlýn těm,kteří chtějí v Evropském parlamentu mluvit o vztahu českých politiků k médiím,“ uvedl Zaorálek.

I podle místopředsedy ODS Martina Kupky byl žert nevhodný. Jeho vyznění podle něj ještě umocnila souvislost s Putinem. „Proto mě mrazí,“ uvedl ve Kupka stejném pořadu.

Nad výroky Miloše Zemana se pozastavil také ministr kultury Daniel Herman. Ten se na svém Twitteru od prezidenta jasně distancoval.

Zeman se svou dlouhodobou averzí k médiím netají, v minulosti o nich mluvil například jako o „žumpě“ či „póvlu“.

Několikrát už také zavtipkoval o tom, že by bylo nejlepší novináře střílet. „Za poslední dva měsíce jsem přijal sedm hlav státu, pak jsem si v novinách přečetl článek s nadpisem K Zemanovi nikdo nejezdí. Tak mám chuť vzít ty náboje, ten samopal a toho novináře zastřelit,“ připomíná server iDnes.cz další bonmot, který prezident pronesl loni v dubnu.

A podobný žert si neodpustil ani v červnu 2015. Tehdy Zeman zavítal na armádní základnu v Náměšti nad Oslavou, kam ho doprovodil hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten z kokpitu vrtulníku na prezidenta zvolal: „Šéfe, já jdu střílet.“ „Na novináře pal!“ odpověděla hlava státu.

Ani Putin nemá s médii přátelské vztahy. Ruští investigativní novináři, kteří rozkrývají dění v okolí prezidenta, často bývají terčem útoků a roste počet těch, kteří za svou práci zaplatili životem. Podle údajů Committee to Protect Journalists (Komise na ochranu novinářů) bylo v Rusku mezi lety 1996-2017 zabito 56 žurnalistů. Kreml ale dlouhodobě jakoukoli spojitost s těmito vraždami odmítá.

V dubnu letošního roku například zemřel Nikolaj Andruščenko, který byl známý tvrdou kritikou prezidenta Vladimira Putina. Přední ruský novinář podlehl zraněním, které mu způsobili neznámí útočníci. Napadli jej a surově zbili, více než měsíc pak byl v bezvědomí v petrohradské nemocnici. Andruščenko psal reportáž o organizovaném zločinu i porušování lidských práv.

Není zapotřebí tlumočit...

Setkání se uskutečnilo během prezidentovy návštěvy Číny. Putin se už na začátku dotázal svého protějšku, zda se bude tlumočit. „Není třeba. My všichni rozumíme jakémukoli ruskému dialektu,“ odpověděl Zeman. Celé jednání tedy probíhalo v ruštině.

„Známe váš názor na rusko-české vztahy,“ řekl Putin českému prezidentovi podle TASS na začátku setkání. „Do značné míry díky vám se naše vztahy v posledních letech, a to bez ohledu na složitosti, přece jen udržují na vysoké úrovni a rozvíjejí se,“ řekl ruský prezident na adresu Zemana.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.