Lidovky.cz

Dary od šejků, nezakrytá hlava první dámy, klanění se. Trump kritizoval Obamu, sám to ale dělal také

Svět

  13:41
RIJÁD/PRAHA - Americký prezident Donald Trump se v pondělí přesunul do Izraele, vášně na sociálních sítích i v zahraničních médiích ale nadále vyvolává jeho víkendová návštěva v Saúdské Arábii. Všímají si, že postavil kampaň na kritice servility Baracka Obamy a Hillary Clintonové v podobných situacích, přitom sám ve třech případech jeho kroky napodobil.

Trump v Rijádu: Trump je v Saúdské Arábii, chce vyzvat k boji proti radikálům foto: ČTK

Když Trump v sobotu přistál na rijádském letišti, jeho stoupenci a pracovníci konzervativních webů neváhali připomenout, že oproti svému předchůdci Obamovi se saúdskému králi Salmánovi nepoklonil. Obamova úklona při stisku ruky ihned po výstupu z letadla v roce 2009 vyvolala vlnu pohoršení.

Ze Saúdské Arábie do Izraele. Trump se pokusí oživit mírová jednání

Republikáni dokonce situace využili k reklamní kampani. Trump situaci používal jako příklad Obamovy slabosti. „Žadoní a prosí a klaní se,“ psal na svém twitterovém účtu. I proto se jeho straníkům ulevilo, když nový prezident nesdílel osud svého předchůdce.

06.listopadu 2012 v 23:16, příspěvek archivován: 22.května 2017 v 12:15

Do we still want a President who bows to the Saudis and lets OPEC rip us off? Make America strong, vote for @MittRomney.

02.prosince 2011 v 23:28, příspěvek archivován: 22.května 2017 v 12:14

When it comes to China, @BarackObama practices "pretty please" diplomacy. He begs and pleads and bows---and it... (cont) http://t.co/Iyjm0IGl

Jenže netrvalo dlouho a ani jeho servilní gesto neuteklo pozornosti všudypřítomných kamer a fotoaparátů v hlavním městě Saúdské Arábie. Když prezident USA přebíral řád krále Abd al-Azíze, zakladatele arabského království, pokrčil koleny a nenápadně se poklonil podobně jako Obama i jako další prezident před nimi George W. Bush, který dokonce saúdského krále políbil na tvář.

Trump je v Saúdské Arábii, chce vyzvat k boji proti radikálům

Bílý dům nekomentoval, jestli Trump změnil svůj názor na klanění se. V médiích však sklízí podobnou kritiku jako jeho předchůdci. Zdá se, že ale nespokojen není, užil si, stejně jako šéfové ekonomiky a diplomacie Wilbur Ross a Rex Tillerson, slavnostní šavlový tanec.

‚Nepřátel máme dost‘

Kritiky se od Trumpa Obama dočkal i kvůli tomu, že si jeho žena Michelle při návštěvě Saúdské Arábie před dvěma lety nezakryla svou hlavu šátkem. „Mnoho lidí říká, že je skvělé, že paní Obamová odmítla šátek. Oni ale byli uraženi. Nepřátel máme dost,“ napsal v lednu 2015 na svém Twitteru Trump.

29.ledna 2015 v 18:40, příspěvek archivován: 22.května 2017 v 12:16

Many people are saying it was wonderful that Mrs. Obama refused to wear a scarf in Saudi Arabia, but they were insulted.We have enuf enemies

Podle některých přitom Trumpova delegace Obamovo skóre ještě překonala. Šátkem si hlavu nepokryla ani jeho žena Melanie, ani dcera Ivanka. Přesně tak, jak diplomatický bonton povoluje. Zahraniční diplomatky, političky, nebo vysoce postavené ženy svoje vlasy v Saúdské Arábii zakrývat nemusí.

Americký prezident Donald Trump na návštěvě Saúdské Arábie.
První dáma Melania Trumpová navštívila školu v Rijádu.

„Je naprosto vkusné a vhodné, aby se důležité ženy vyvarovaly pokrývek hlavy,“ vysvětlil expert na blízkovýchodní politiku Christopher Davidson pro americkou stanici NBC News. Připomněl několik dalších důležitých žen, které postupovaly stejně, od německé kancléřky Angely Merkelové po britskou premiérku Theresu Mayovou.

Podle britského listu The Guardian se v minulosti takto zachovaly i další ženy z USA, Hillary Clintonová, Barbara i Laura Bushovy. Zdá se tedy, že prezident Trump ještě jako miliardář neznal přesně diplomatický kód.

‚Dělají z žen otrokyně a zabíjí gaye‘

S velkou pompou bylo o víkendu ohlášeno, že Saúdská Arábie se Spojenými arabskými emiráty daruje asi 100 milionů dolarů (zhruba 2,37 miliardy korun) na Fond pro ženské podnikatelky při Světové bance. Ten založila Ivanka Trumpová.

Její otec přitom v prezidentské kampani kritizoval nadaci manžela své protivnice Hillary Clintonové, že přijímala dary právě od arabských šejků. „Saúdská Arábie a další země dávají velké peníze Clintonově nadaci. Dělají přitom z žen otrokyně a zabíjí gaye. Hillary musí vrátit všechny peníze od těchto zemí,“ objevilo se na Trumpově Facebooku v červnu minulého roku. Dary z arabských zemí pak připomněl také v jedné z klíčových předvolebních televizních debat v říjnu.

Názory na vhodnost takového daru pro nadaci Trumpové a jeho porovnání s Clintonovou nadací se různí. „Virtuálně je to identické,“ stěžoval si na Twitteru reportér CNN Jim Sciutto.

21.května 2017 v 14:59, příspěvek archivován: 22.května 2017 v 12:19

This is virtually identical to what Trump and others in GOP criticized Clinton Foundation for. https://t.co/AcwddFeuYW

„Dle mého názoru dar zahraniční vlády fondu přidruženému k tak velké mezinárodní organizaci, jakou je Světová banka, a s dobrým účelem jsou obecně akceptovatelné,“ napsal naopak serveru NPR bývalý velvyslanec v Česku a kritik Trumpovy administrativy Norman Eisen. Záleží podle něj na dodržení transparentnosti takových transakcí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.