Lidovky.cz

V Manchesteru útočil dvaadvacetiletý Salman Abedi, potvrdila britská policie

Svět

  17:46aktualizováno  18:28
MANCHESTER - Pachatelem pondělního teroristického útoku v Manchesteru byl 22letý Salman Abedi. Oficiálně o tom informovala britská policie, která nyní zjišťuje, zda jednal sám. Sdělil to v přímém televizním přenosu šéf manchesterské policie. Rodina útočníka pocházela z Libye, do Británie emigrovala kvůli režimu diktátora Muammara Kaddáfího. V Manchesteru žila deset let.

Na ulicích Manchesteru hlídkovali den po teroristickém útoku ozbrojení policisté. foto: Reuters

Informaci jako první oznámila americká zpravodajská televize CBS News s odvoláním na svoje zdroje. Stejnou informaci následně přinesla agentura AP s odvoláním na americké úřední zdroje. Již dříve informoval na Twitteru zpravodaj BBC, že útočník byl Brit nebo původem z Británie. Upozornil ale, že úřady to ještě oficiálně nepotvrdily.

Nejmladší obětí manchesterského útoku je osmiletá holčička. Zraněných je nejméně 12 dětí

Abedi se údajně narodil v Manchesteru, ale jeho rodina má původ v Libyi. Informoval o tom deník The Daily Telegraph. Jeho rodiče měli utéci do Londýna před diktátorským režimem Muammara Kaddáfího a následně se přestěhovat do Manchesteru, kde se narodil Abedi. Podle agentury AP úřední záznamy ukazují, že Abedi byl přihlášen k pobytu v manchesterském domě, ve kterém provedlo v úterý policejní komando zásah. V části Fallowfield, kde v úterý pyrotechnici provedli řízenou explozi, rodina žila deset let. Podle nepotvrzených informací měla rodina nedávno Libyi navštívit.

Lidé nosí květiny a zapalují svíčky.
Lidé svou účast vyjadřují transparenty.

Podle BBC měl Abedi nejméně tři sourozence: staršího bratra, který se narodil v Londýně, a mladšího bratra a sestru, kteří se narodili v Manchesteru.

,Miluji Manchester’

Podle CBS byl pachatel znám britským úřadům už před atentátem, při kterém v noci na úterý v Manchesteru zahynulo 22 osob a desítky dalších byly zraněny.

K výbuchu v Manchesteru se přihlásil Islámský stát. Mrtvých je zatím 22

Tisíce lidí se večer shromáždily na náměstí svatého Alberta v Manchesteru k pietní akci za oběti. Lidé přišli s květinami a někteří přinesli hesla se srdcem hlásající: „Miluji MCR (Manchester)“. Účastníci akce věnovali obětem minutu ticha, stejně jako se to dělo při mnoha jiných příležitostech, například na filmovém festivalu v Cannes. Paříž a Řím na znamení solidarity s Manchesterem zhasnou o půlnoci světla ozařující jejich nejznámější památky; ve tmě se ocitne například Eiffelova věž nebo Koloseum.

23.května 2017 v 20:14, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 21:40

#Manchester you are amazing! #ManchesterBombing #ManchesterAttack https://t.co/7C99mGbFv4

Vedle projevů smutku a soustrasti se na sociálních sítích objevily i příspěvky příznivců teroristické organizace Islámský stát (IS) vyjadřující radost nad činem. IS se k útoku přihlásil, toto hnutí se ovšem hlásí k většině teroristických aktivit v západních zemích.

Britská premiéra Theresa Mayová v úterý v Manchesteru navštívila velení místní policie a dětskou nemocnici, kde jsou některé zraněné oběti atentátu. Britská královna Alžběta II. držela minutu ticha za oběti útoku; v souvislosti s masakrem kromě panovnice kondolovali mimo jiné i její vnuci, princové Williama a Harry.

K útoku se přihlásil Islámský stát

Teroristický útok v multifunkční hale v severoanglickém Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande, si vyžádal dvaadvacet mrtvých včetně dětí. Zatím není jasné, zda útočník jednal sám, nebo mu s přípravou pomáhali další lidé, k akci se nicméně přihlásilo radikální hnutí Islámský stát. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi. Incident odsoudilo mnoho světových státníků i umělců. Britské politické strany kvůli útoku přerušily kampaň před předčasnými parlamentními volbami.

Policie je všude, říká Čech, který naštěstí lístky na koncert v Manchesteru prodal

Mayová po dopoledním zasedání vládního výboru COBRA, který se zabývá mimořádnými situacemi, přislíbila důkladné prošetření útoku a potrestání všech případných viníků.

Výbuch nastal ve veřejném prostoru haly mimo koncertní sál v pondělí po 22:30 místního času (23:30 SELČ) krátce poté, co vystoupení skončilo. „Byli jsme na cestě ven a když jsme stáli přímo u dveří, došlo k silné explozi,“ řekla agentuře Reuters jedna z účastnic koncertu. „Byl chaos. Všichni běželi a křičeli a snažili se dostat pryč,“ dodala. Podle britských médií bylo na koncertu kolem 20 000 lidí.

Jde o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, který varuje před „vážnou“ hrozbou teroristického útoku. Úřady se zatím nerozhodly vyhlásit pátý, tedy nejvyšší stupeň nebezpečí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.