Lidovky.cz

V Egyptě zaútočil střelec na autobus s koptskými křesťany: 28 mrtvých a 22 zraněných

Svět

  12:09aktualizováno  21:52
MINYA - Po útoku střelce na koptské křesťany v egyptském městě Minya zůstalo 28 mrtvých a 22 zraněných. Zatím neznámí střelci zaútočili na autobus s věřícími v provincii Mínja jižně od Káhiry. Zpravodajský web BBC uvedl, že autobus vezl kopty do kostela.

Egyptské bezpečnostní jednotky (ilustrační snímek). foto: Reuters

Guvernér provincie původně hovořil o 23 mrtvých a 25 zraněných. Mínja je domovem početné křesťanské menšiny, která tvoří asi deset procent z 94 milionů obyvatel Egypta, a je tak největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě.

Skupina koptů cestovala do kláštera ve dvou autobusech a malém nákladním autě. Maskovaní útočníci podle svědků vozidla zastavili a poté začali střílet.

Trump vyzval arabský svět k jednotě proti terorismu, kritizoval íránský režim

Atentát již odsoudilo Německo. „Tento druh terorismu proti lidem s jinou vírou je strašlivý, hrozný, je to jednoduše jen tragédie,“ řekl podle agentury DPA mluvčí ministerstva zahraničí. V Egyptě platí tříměsíční výjimečný stav poté, co na začátku dubna zabili sebevražední atentátníci ve dvou kostelech - v Tantě a v Alexandrii - 45 lidí. K tomuto masakru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Radikálové tehdy varovali před dalšími útoky.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí svolal schůzi bezpečnostních expertů a egyptská vláda uvedla, že útočníkům se nepodaří zemi rozdělit. Imám káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib požádal Egypťany, aby se „sjednotili v boji proti brutálnímu terorismu“. Za „odporný zločin“ útok označilo také například palestinské radikální hnutí Hamas, které vládne v Pásmu Gazy.

Sísí později informoval, že jeho země zaútočila na základny, kde byli útočníci vycvičeni, ale neuvedl další podrobnosti. Agentura AP napsala s odkazem na vládní zdroje, že egyptská stíhací letadla zaútočila na vojenské základny ve východní Libyi. „Apeluji na prezidenta Trumpa: vkládám ve vás svou důvěru, věřím, že dostojíte svému slovu a že z boje proti terorismu učiníte svůj hlavní úkol,“ uvedl egyptský prezident v televizním vystoupení jen několik hodin po útoku. Americký prezident Donald Trump útok v Egyptě komentoval prohlášením, že „krev křesťanů už nesmí být dále prolévána“.

Koptští křesťané, proti kterým byl páteční útok namířen, tvoří asi deset procent z 94 milionů obyvatel Egypta, a jsou tak největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě.

Jsou většinou potomky původních obyvatel země, kteří zde žili ještě před příchodem Arabů a tím i islámu v sedmém století. Soužití ale v posledních letech provází napětí, které se zvýšilo během vlády islamistů po svržení dlouholetého vládce Husního Mubaraka. Islámští radikálové je viní z podpory sesazení někdejšího islamistického prezidenta z nyní zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2013.

Výběr útoků na koptské křesťany v Egyptě

7. ledna 2010 - Devět osob zabili a deset dalších zranili tři ozbrojenci, kteří začali z projíždějícího automobilu střílet na věřící odcházející z kostela po půlnoční mši konané na oslavu koptských ortodoxních křesťanských Vánoc. Útok se odehrál v jihoegyptském městě Nag Hammádí v provincii Kená, asi 40 kilometrů od Luxoru.

1. ledna 2011 - Výbuch bomby umístěné ve vozidle zaparkovaném před koptským kostelem v egyptské Alexandrii si vyžádal 23 lidských životů. Zranění utrpělo téměř sto lidí. Bezprostředně po výbuchu vypukly v ulicích města střety mezi křesťany a muslimy. Egypt později obvinil z atentátu před koptským kostelem v Alexandrii islamistickou palestinskou organizaci Armáda islámu, která ovšem odpovědnost odmítla.

9. října 2011 - Nejméně 28 lidí zahynulo a na 150 bylo zraněno při násilnostech v ulicích Káhiry. Nepokoje vypukly poté, co skupina Egypťanů začala házet kamením na koptské křesťany. Ti ve městě protestovali proti nedávnému vypálení kostela a proti vládnoucí armádě, která podle nich podobné incidenty nepostihuje dost tvrdě.

6. dubna 2013 - Pět lidí přišlo o život a osm dalších utrpělo zranění při střetech mezi muslimy a křesťany nedaleko Káhiry. Incident ve městě Chusús začal, když skupina křesťanských dětí lezla na zeď místní muslimské školy. Členové obou náboženských obcí na sebe poté začali střílet.

15. února 2015 - Radikálové z Islámského státu zveřejnili na internetu video, na němž je podle jejich tvrzení zachyceno stětí skupiny mužů označených za egyptské křesťany nedávno unesené v Libyi. Islamisté zavraždili 21 Egypťanů, příslušníků křesťanské koptské církve. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v reakci na vraždění nechal bombardovat pozice radikálů v Libyi.

11. prosince 2016 - Nejméně 25 mrtvých, většinou žen, si vyžádal bombový útok, který byl spáchán uvnitř koptského kostela v Káhiře. Dalších pět desítek lidí výbuch zranil. K atentátu se přihlásila radikální skupina Islámský stát (IS). Egypt přípravu útoků původně připsal zakázanému Muslimskému bratrstvu.

9. dubna 2017 - Dva útoky na křesťanské kostely v Tantě na severu Egypta a v Alexandrii, kde v tu dobu sloužil mši sám patriarcha koptské církve Tavadros II., si vyžádaly nejméně 45 mrtvých. Přihlásil se k nim Islámský stát (IS).

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.