Lidovky.cz

CNN: Za bojkotem Kataru jsou ruští hackeři. Chtějí rozkol mezi USA a spojenci

Svět

  11:55
WASHINGTON/MOSKVA - Američtí vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že katarskou státní tiskovou agenturu nabourali ruští hackeři. Podle speciálního týmu vyslaného Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) do Kataru Rusové na stránky agentury vložili falešnou zprávu. Vedla k tomu, že některé arabské státy přerušily styky s Katarem kvůli obvinění, že jeho vláda podporuje teroristy.

Trump v Rijádu: Katarský emír Tamím ibn Hamad Al Sání a americký prezident Donald Trump na setkání v Saúdské Arábii. foto: Reuters

Podle informací zveřejněných americkou stanicí CNN katarská vláda zjistila narušení poprvé před dvěma týdny. Na pomoc si proto přivolala specialisty z USA, které mají právě v Kataru jednu ze svých největších vojenských základen na Blízkém východě. Pracovníci FBI pak přišli na ruské stopy incidentu.

Arabské země přerušily styky s Katarem. Podporuje podle nich terorismus

Cílem Rusů je podle vládního zdroje CNN způsobit rozkol mezi Američany a jejich spojenci v regionu. Americká stanice nespecifikovala, jestli je za katarským incidentem zločinecká síť z Ruska, nebo nějak souvisí s ruskými bezpečnostními silami. „V té zemi se neděje nic bez schválení vlády,“ komentoval však zdroj ruské prostředí.

Americké bezpečnostní služby nechtěly situaci komentovat. Katarská ambasáda ve Washingtonu však vyšetřování potvrdila s tím, že jeho výsledky budou brzy veřejné.

Jádrem problému je zpráva katarské agentury z konce května, v níž se vládce země šejk Tamím ibn Hamad Al Sání měl vyjádřit pochvalně na adresu Íránu a pochybovat o tom, jestli se americký prezident Donald Trump udrží ve své funkci.

Americký prezident Donald Trump na návštěvě Saúdské Arábie.
První dáma Melania Trumpová navštívila školu v Rijádu.

Také údajně vyjádřil pochopení pro palestinské radikální hnutí Hamas a libanonské radikální hnutí Hizballáh a řekl, že Írán je „islámská velmoc, kterou nelze ignorovat a ke které není rozumné se chovat nepřátelsky“. Podle katarské vlády je však tato zpráva vykonstruovaná. Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání CNN řekl, že FBI hackerský útok a publikaci falešných zpráv potvrdil.

„Katar je jedním z hlavních státních podporovatelů extremismu a teroristických organizací v regionu...chceme, aby změnil kurz a přestal vytvářet tuto destruktivní politiku v Perském zálivu i širším regionu,“ řekl ve středu ministr zahraničí SAE.

Kreml tato obvinění ve středu odmítl s tím, že pro ně nejsou žádné důkazy. „Už nás unavuje reagovat na taková obvinění bez důkazů. Tato obvinění ve skutečnosti diskreditují ty, kdo je vznášejí,“ prohlásil podle agentury AFP poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro kybernetickou bezpečnost.

V pondělí Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a některé další státy přerušily s Katarem diplomatické vztahy. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické a sektářské skupiny, jako je Islámský stát, Al-Káida a Muslimské bratrstvo, a šíří prostřednictvím médií jejich ideologii. Katar podle nich rovněž financuje radikální skupiny napojené na šíitský Írán, který je regionálním rivalem sunnitské Saúdské Arábie. Zmíněné země rovněž sdělily, že přerušují pozemní, letecké i námořní spojení s Katarem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.