Lidovky.cz

Byl tolik podobný Havlovi. Založil Chartu 08, nyní ho Čína posílá domů zemřít

Svět

  14:35
PEKING - Laureát Nobelovy ceny míru Liou Siao-po přerušil vykonávání jedenáctiletého trestu. Čínský režim vyšel vstříc jeho žádosti podstoupit léčbu mimo vězení, protože je na smrt nemocný. Liouovi byla diagnostikována rakovina jater v konečném stadiu. „Čínský Havel“ odchází z vězení zemřít.

Podobizna Liou Siao-poa. foto: ČTK

S Václavem Havlem přitom jedenašedesátiletého čínského disidenta spojuje nejen to, že vystupovali proti nedemokratickému režimu. Byli věznění, byli ústředními postavami politického disentu a byli silně propojení se světem literatury.

Právě v literatuře se začal Liou vyhraňovat vůči běžným zvyklostem. V roce 1986 vydal esej nazvanou Literatura nového období čelí krizi, ve které kritizoval smířlivost čínských spisovatelů s režimem, který je přitom formou masových kampaní (jako byla Velká kulturní revoluce) silně poznamenal.

Liou Sia, manželka Liou Siao-poa.

V roce 1989 došlo k totálnímu rozchodu s režimem. Liou Siao-po byl jednou z vůdčích osobností během červnových protestů na náměstí Tchien-an men (Brány nebeského klidu). Krátce potom byl poprvé zatčen a vyhozen z Pekingské pedagogické univerzity, kde učil. V roce 1995 byl zatčen znovu za podepsání petice, která měla připomenout zásah na náměstí Brány nebeského klidu. Následně strávil tři roky v pracovním převýchovném táboře, kde potkal svoji současnou ženu Liou Sia. Ta je v současnosti v domácím vězení a trpí depresemi.

Liou Siao-po se v roce 2008 stal spoluautorem Charty 08, dokumentu požadujícího demokratické zřízení, který se inspiroval československou Chartou 77. Pár dní před jejím vydáním byl znovu zatčen a následujícího roku byl odsouzen k jedenáctiletému trestu za „podvracení republiky“.

V roce 2010 byl nominován na Nobelovu cenu míru. Mimo jiné Václavem Havlem, Karlem Schwarzenbergem, Desmondem Tutu a současným dalajlámou.

Čína pustila z vězení básníka a nobelistu Lioua. Má rakovinu

Přestože cenu získal, Čína nepovolila jemu ani jeho blízkým ji osobně převzít. Na ceremoniálu tedy ocenění „převzala“ prázdná židle. Čínská strana udělení nobelovky označila za „zásah do vnitřních záležitostí Číny“ a „ponížení odkazu Nobelovy ceny“. Následně zmrazila na šest let diplomatické vztahy s Norskem, na jehož půdě se ocenění za mír tradičně předává. Rovněž odmítla kritiku za věznění disidentů, jelikož Čína „nemá disidenty, pouze odsouzené zločince“.

Uvězněný disident se nemohl zúčastnit pohřbů svého tchána a tchýně tento rok, napsala agentura Reuters. Během května 2017 byla Liouovi diagnostikována rakovina jater v konečném stadiu a během června mu čínský režim vyhověl v žádosti podstoupit léčbu mimo vězení.

Liou Siao-po
Demonstrace v Hong Kongu za propuštění Liou Siao-poa

Podle disidentova právníka Šang Pao-ťüna bylo Liouovo příbuzným povoleno ho v nemocnici navštívit. Čínské oficiální orgány a zpravodajské servery nové události kolem Lioua téměř bez výjimky ignorovaly.

Liou Siao-po získal řadu cen, včetně české ceny Homo Homini (2009), udělované nadací Člověk v tísni.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.