Lidovky.cz

‚Milovat matičku Rus až do hrobu.‘ Rusové vymýšlí text přísahy přijetí občanství

Svět

  8:14
MOSKVA - Vřelou odezvu u ruské veřejnosti vyvolal návrh prezidenta Vladimira Putina provázet udělení ruského občanství také složením přísahy. Během krátké doby do ruského parlamentu dorazila skoro stovka návrhů, jak by slib věrnosti Rusku měl vypadat.

Vladimir Putin odpovídá na dotaz při každoroční televizní debatě. foto: ČTK

V současnosti se cizinec zavazuje krátkým prohlášením, že v případě udělení občanství bude věrný Rusku a bude svědomitě plnit své občanské povinnosti v souladu s ústavou. Z řad veřejnosti ale vzešly i návrhy, aby slíbil „stvořit ze sebe Člověka“, „budovat nové na půdě starého“, „sloužit nejlepší velmoci na světě“, „trpělivě snášet všechny trampoty, útrapy a strádání“ či „milovat matičku Rus až do hrobu“, a to vše „ve jménu dobra a štěstí lidu právního státu“.

‚Už nemá co nabídnout.‘ Ruští komentátoři vidí za Putinovou debatou bezradnost

„Budeme vybírat, až vybereme tři, čtyři, možná dvě varianty, a nakonec předložíme Státní dumě (dolní komoře parlamentu) k posouzení návrh jediný,“ mírnil nadšení předseda právního výboru Pavel Krašeninnikov.

Návrhy přísahy posuzuje pracovní skupina, jejímž členem je například filmový režisér Nikita Michalkov, rektorka Puškinovy univerzity Margarita Rusecká, ombudsmanka Taťjana Moskalkovová a šéf prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov.

Své návrhy předložili i poslanci. Například vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij požadoval, aby cizinci při udělení ruského občanství pociťovali „nepopsatelné nadšení“. Nijak nadšené odezvy se však nedočkal.

V návrzích veršované přísahy se podle serveru Newsru.com velice často objevuje verš „sloužit ano, poslouchat ne“, který zpopularizovala i poslankyně, donedávna krymská prokurátorka Natalja Poklonská tím, že citát mylně připsala vojevůdci Alexandru Suvorovovi.

Ve skutečnosti jde o slova hlavního hrdiny ze hry Alexandra Gribojedova Hoře z rozumu, velmi sžíravě popisují poměry v carském Rusku. „Těžko na cvičišti, lehko ve sněmovně“, poznamenal jeden z kritiků Poklonské v narážce na Suvorovovo heslo „Těžko na cvičišti - lehko na bojišti“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.