Lidovky.cz

Čína hledá na Západě doktory pro vězněného nobelistu. Bojí se dopadu na summit G20

Svět

  15:53
PEKING - Čína volá po pomoci ze Spojených států i Německa. Chce, aby jí ideologičtí soupeři pomohli vyléčit Liou Sia-poa, disidenta a laureáta Nobelovy ceny za mír. Liou má poslední stádium rakoviny jater a Peking ho propustil z vězení, protože ho chce nyní za každou cenu zachránit. Důvod je podle zdrojů agentury Reuters pozoruhodný: jsou jím údajně obavy, že téma vrhne stín na prezidenta Si Ťin-pchinga, který se koncem týdne zúčastní summitu G-20.

Liu Xiaobo foto: Reuters

Liou byl jednou z vedoucích figur masivních protestů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, které vláda násilně potlačila. Od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za odpor vůči státní moci, informoval web BBC.

O rok dříve totiž sepsal protestní Chartu 08, kterou v první vlně podepsalo přes 350 čínských intelektuálů. Dokument se inspiroval českou Chartou 77. Liou se v něm zasazoval o respektování lidských práv a zavedení voleb.

Obrovské protesty za disidenta v Číně.
Řada západních diplomatů a ochranářů lidských práv o kvalitě péče, které se mu...

Disident se nyní léčí v nemocnici ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny. O přizvání zahraničních lékařů nemocnici dlouhodobě žádala jeho rodina. Řada západních diplomatů také pochybovala o kvalitě péče, které se mu v rodné zemi dostávalo. Požadovali proto, aby se Liou mohl léčit na Západě.

Podle Pekingu však Liou dostával jen tu nejlepší péči a léčili ho významní čínští onkologové. Minulý týden Peking diplomatům z USA a EU vzkázal, že Liou je v příliš vážném stavu na to, aby mohl být převezen do ciziny.

Ve středu, po mezinárodním tlaku, však čínské úřady změnily názor a nyní vyzývají experty ze zahraničí, aby za disidentem přijeli a léčili jej na místě. K rozhodnutí došlo jen dva dny před začátkem hamburgského summitu nejsilnějších světových ekonomik G20, nepříznivou diagnózu přitom znají úřady už od května.

Liou si nikdy nemohl vyzvednout svou Nobelovu cenu, která mu byla udělila v roce 2010, a na ceremonii ho opakovaně „reprezentovala“ prázdná židle. Komise, která v Oslu cenu vybírá, Lioua opakovaně označila za největší symbol lidskoprávního utrpení v Číně.

Liouova manželka je od roku 2010 držena v domácím vězení

  • Liou Siao-po je čínský literární kritik a disident, v roce 2010 získal Nobelovu cenu míru.
  • V 80. letech 20. století zformuloval studie, které akcentovaly vztah mezi tradicí a kritikou a adresoval je svým současníkům. Tak na sebe poprvé upoutal mezinárodní pozornost.
  • Když v roce 1989 začaly demonstrace na Náměstí Nebeského klidu, které se do historie zapsaly jako Pekingský masakr, byl na studijním pobytu v USA. Do Číny se ale vrátil a do protestů se zapojil. Nakonec byl jedním z posledních, kdo na náměstí zůstaly, a pomáhal odvést zbytky protestujících do bezpečí. Po masakru byl poprvé ve vězení.
  • Když ho propustili, začal publikovat články v zahraničí a spoluzaložil Nezávislé centrum čínského PEN klubu.
  • V roce 2008 se stal jedním ze spoluautorů a prvních signatářů Charty 2008. Dva dny po jejím zveřejnění byl zatčen a v roce 2009 odsouzen na 11 let vězení.
  • Jeho manželka Liu Xia, čínská intelektuálka a malířka, je v domácím vězení od roku 2010, kdy manžela navštívila v cele, soudní proces proti ní nikdy veden nebyl. Vzali se, když byl Liou v roce 1996 držen v pracovním táboře.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.