Lidovky.cz

Taková vedra nebyla od roku 2003. Evropou se šíří vlna horkého vzduchu Lucifer

Svět

  18:36aktualizováno  23:44
ŘÍM / PAŘÍŽ / BUKUREŠŤ / BĚLEHRAD / VARŠAVA - Vlna horkého vzduchu pojmenovaná Lucifer v pátek vyhnala teploty v několika zemích jižní a střední Evropy nad 40 stupňů Celsia. Varování před vedrem platí v 11 státech, včetně Slovenska, uvedla meteorologická služba Meteoalarm. Nejpostiženější je Itálie, Maďarsko a balkánské státy.

Sucho (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Horko si vyžádalo již několik lidských životů. V Rumunsku zemřeli dva lidé a v Polsku jeden, další osoby musely být hospitalizovány, uvedla agentura Reuters. Horko a sucho jsou také příčinou lesních požárů a neúrody.

Varování před vedry platí rovněž pro Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Makedonii, Švýcarsko, Chorvatsko a Slovinsko. Britský list The Guardian napsal, že jde o nejintenzivnější vlnu horka od roku 2003. Teploty kolem 40 stupňů Celsia očekávají meteorologové i příští týden, trvat mají minimálně do pondělí.

V Albánii bojuje 300 hasičů a vojáků se 75 lesními požáry. Země již požádala o pomoc Evropskou unii. Lesní požáry podle serveru BBC News sužují také Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Makedonii a Chorvatsko. Vedro zaměstnává hasiče i v Itálii. Živel trápí také francouzskou Korsiku, s ohněm se tam nyní potýká asi 200 požárníků. Vzhledem k tomu, že oheň opětovně propuká už několik týdnů, nevyloučily místní úřady ani to, že porost někdo zapaluje úmyslně.

Poblíž Říma v pátek meteorologové naměřili 43 stupňů Celsia a na Sicílii 42 stupňů. Varování před vedrem platí pro 26 italských měst, kromě metropole se týká například Benátek. V obou městech už dříve úřady kvůli nejhoršímu suchu za posledních 60 let nechaly vypnout přívody vody do fontán.

Italští vinaři začali sklízet hrozny o několik týdnů dříve než obvykle a očekávají o deset až 15 procent nižší produkci vína oproti minulému roku, uvedla agentura ANSA. Příčinou je také suchá zima.

Proslulá galerie Uffizi ve Florencii v pátek musela být dočasně uzavřena kvůli poruše klimatizace. Umělecká díla ale ohrožena nejsou, řekl agentuře ANSA ředitel instituce Eike Schmidt. Uzavírka podle něj potrvá do soboty.

Zoologická zahrada v Budapešti musela obřími bloky ledu chladit dva lední medvědy, kterým hrozilo přehřátí. Aby se osvěžili i zevnitř, servírovali jim ošetřovatelé ledově vychlazené vodní melouny.

Úřady v Bosně oznámily, že kvůli vedru a suchu očekávají jen poloviční úrodu. Sousední Srbsko je na tom podle Reuters obdobně, úroda kukuřice a sóji bude nižší až o třetinu. V Chorvatsku, kde je v plném proudu turistická sezona, je rekordní poptávka po energiích.

„Za dvě hodiny mé dnešní směny jsem viděl čtyři lidi omdlít na ulici. Stěžovali si na vyčerpání z vedra,“ řekl Reuters dopravní policista z Bělehradu.

Vysoké teploty až 43 stupňů Celsia mají podle meteorologů zasáhnout o nadcházejícím víkendu i Španělsko, včetně turisty hojně navštěvovaných míst, jako je Costa del Sol a Mallorka. Španělský meteorologický úřad Aemet vydal varování i pro Sevillu, Málagu a Granadu.

Současné teploty na starém kontinentu jsou o deset až 15 stupňů nad normálem. Odborníci očekávají další úmrtí spojená s vedrem. V roce 2003 si horka vyžádala v Evropě životy asi 20 000 osob, převážně starých a jinak zranitelných lidí. Nejvíce obětí, 15 000, měla vedra ve Francii.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.