Lidovky.cz

Venezuela na pokraji občanské války? Skupina vojáků se vzbouřila proti vládě

Svět

  14:56aktualizováno  21:47
VALENCIA - Venezuelská vláda v neděli potlačila rebelii v kasárnách na severu země, kde skupina vojáků a civilistů pod vedením bývalého kapitána vyhlásila rebelii proti vládě prezidenta Nicoláse Madura. Zemřel při tom nejméně jeden člověk, podle opozičního deníku El Nacional jsou oběti nejméně dvě. Ke kasárnám na předměstí třetího největšího města země Valencie vyšly protestovat desítky lidí, které vláda rozehnala.

Část venezuelských vojáků se vzbouřila proti vládě foto: Twitter FA AnticomunistaLidovky.cz

Skupina vojáků ve venezuelském městě Valencia v neděli vyhlásila rebelii proti vládě. Uvedla, že nejde o převrat, ale o snahu obnovit ústavní pořádek v zemi. Informoval o tom deník El Nacional, podle něhož byl od rána na okraji třetího největšího města země Valencie zaznamenán zvýšený pohyb vojáků.

Na sociálních sítích se objevilo video, ve kterém muži ve vojenských uniformách, kteří se zřejmě hlásí k 41. brigádě tamního vojska, vyhlašují rebelii proti režimu.

„Vyhlašujeme legitimní rebelii a stojíme při statečném lidu Venezuely, neuznáváme vražednou tyranii Nicoláse Madura,“ uvedl kapitán Juan Caguaripano v prohlášení na videu zveřejněném na sociálních sítích. Se skupinou asi dvaceti ozbrojených vojáků za zády dodal, že cílem jejich vzpoury je obnovení ústavního pořádku, aby byla země zachráněna před totální destrukcí.

Španělský list El País napsal, že na kapitána Caguaripana je od roku 2014 vydán zatykač kvůli účasti na plánu svrhnout prezidenta Madura. Za tento plán, zvaný Modrý převrat, byli už odsouzeni tři generálové venezuelského letectva.

’Ať žije svoboda a zemře tyranie!’

Kapitán v prohlášení vyzval všechny vojáky a policisty země, aby se k jeho jednotce připojili. Uvedl rovněž, že jeho jednotka podporuje parlament. Ten vzešel z voleb v prosinci 2015 a má v něm většinu opozice, práci poslanců ale od té doby blokuje nejvyšší soud nakloněný prezidentovi.

„Potřebujeme čestné politiky, kteří odstraní zkorumpované vedení, jež zradilo lid. Požadujeme okamžité ustavení přechodné vlády a svobodné volby,“ uvedl rovněž kapitán. Proslov zakončil slovy „Ať žije svoboda a zemře tyranie!“

Při potlačení vzpory zemřel nejméně jeden člověk, podle opozičního deníku El Nacional jsou oběti nejméně dvě. Ke kasárnám na předměstí třetího největšího města země Valencie vyšly protestovat desítky lidí, které vláda rozehnala.

Potlačená vzpoura?

Podle Diosdada Cabelly, místopředsedy venezuelské vládní Socialistické strany, je však „neobvyklá situace“ pod kontrolou a dodal, že ve městě bylo zatčeno sedm vojáků. Cabella akci označil za „teroristický útok“. Posléze uvedl, že vzpoura „teroristů“ v Naguanagua byla potlačena. Naguanagua tvoří s Valencií městskou aglomeraci. Podle svědkyně se přes noc ve Valencii střílelo.

Podle venezuelských úřadů byly z kasáren ukradeny zbraně. Deník El Nacional informoval, že na silnicích do Caracasu policie zastavuje a kontroluje auta a že v metropoli jsou také kontrolovány vojenské posádky.

Podle analýzy serveru The Guardian je Venezuela možná na pokraji občanské války. Režim již tak oslabovaný častými projevy násilí se dostává pod větší tlak se snahami vlády oslabit tamní demokratické instituce.

Nepokoje po odvolání generální prokurátorky

Vzpoura jednotky ve Valencii, která leží na severu země ve státě Carabobo, přichází den poté, co nové Ústavodárné shromáždění odvolalo generální prokurátorku Luisu Ortegovou.

PETRÁČEK: Proč se Venezuela propadá z bohatství do chaosu

Vojsko obsadilo její dům, Ortegová však odmítla post opustit. Ortegová dlouhodobě kritizuje venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Ústavodárné shromáždění začalo v zemi fungovat v pátek. Podle kritiků výrazně posílit Madurovu pozici a odstavit roli parlamentu na vedlejší kolej.

Ústavodárné shromážděn zasedlo poprvé v pátek a výrazně se přiklání k prezidentovi Madurovi. Proti vzniku nového orgánu protestovaly mimo jiné Spojené státy, Kanada, Španělsko, Argentina a Brazílie.

Ve Venezuele už od dubna trvají téměř každodenní protesty proti vládě, kterou opozice viní z ekonomické a politické krize. Demonstrace, proti nimž tvrdě zasahuje policie, si vyžádaly už přes 120 obětí.

Venezuelský režim tvrdí, že armáda stojí na jeho straně. Podle opozice ale roste počet vojáků, včetně důstojníků, kterým se nelíbí užití síly proti demonstrantům a autoritářský způsob vlády prezidenta Madura. Od dubna byly pozatýkány nejméně dvě desítky armádních důstojníků, které vláda viní z „rebelie a zrady“.

Opoziční vůdce López je zpět v domácím vězení

Venezuelské úřady zároveň vrátily do domácího vězení opozičního vůdce Leopolda Lópeze, jak uvedla v neděli jeho manželka na Twitteru. Tajná služba disidenta odvedla z jeho domu do vojenské věznice v úterý.

López byl zadržen poté, co vyzýval k demonstracím proti autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi v souvislosti s široce kritizovanou volbou Ústavodárného shromáždění. Tím porušil podmínky domácího vězení, tvrdil nejvyšší soud nakloněný socialistické hlavě státu.

Zadržení Lópeze vyvolalo mezinárodní nesouhlas. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Maduro je osobně odpovědný za zdraví a bezpečnost disidenta, kterému někteří přezdívají „latinskoamerický Mandela“.

Lópeze předloni odsoudili ke 13 letům vězení za údajné podněcování k násilí a protivládní spiknutí kvůli demonstracím z roku 2014. Trest si odpykával ve vojenské věznici, z níž byl ze zdravotních důvodů 8. července propuštěn do domácího vězení.

Ke vzpouře proti vládě vyzval také letos v červnu voják Oscar Pérez, který se s policejním vrtulníkem pokusil zaútočit na budovu nejvyššího soudu a ministerstva vnitra. Podařilo se mu utéct. Na internetu zveřejnil video, na němž obklopen několika ozbrojenými muži v uniformách přečetl výzvu lidem, aby se začali „osvobozovat od zkorumpované vlády“ a bojovali za demokracii.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.