Lidovky.cz

Kim Čong-un dostal plány útoku na americký Guam. Vyčká ale, co udělají Američané

Svět

  8:23
SOUL - Severokorejský vůdce Kim Čong-un dostal plány útoku na americké zámořské území, tichomořský ostrov Guam, ale rozhodne se až podle toho, jak se zachovají USA. Oznámila to v úterý severokorejská agentura KCNA. Podle ní je Severní Korea připravena zahájit palbu na Guam, ale počká, až co udělají Američané.

Severokorejský vůdce obdržel plán útoku na americkou základnu Guam. foto: ČTK

Podle KCNA si Kim plány prohlédl a hovořil o nich s vojenskými veliteli. Agentura AP napsala, že Kim ocenil armádu za přípravu „přesného a detailního plánu“ a řekl také, že bude sledovat „šílené a hloupé počínání Amerikánů“.

Válka USA se Severní Koreou není na spadnutí. Scénáře ale existují

To, že chce vyčkat na to, jak se zachovají Spojené státy, je podle agentur znamením, že provokativní rétorika obou stran z minulých dní ochládá.

Podle analytiků citovaných stanicí BBC může Kimovo váhání znamenat také to, že KLDR není k útku plně připravena a hraje o čas.

Agentura AP ale připomenula, že o tom, zda je nyní na řadě diplomacie, se rozhodne příští týden, kdy se mají konat naplánované manévry armád Jižní Koreje a USA.

Náčrt údajného útoku na americkou základnu Guam se objevil i v místní televizi.

Pro Pchjongjang je to vždy důvod ke znepokojení, KLDR manévry označuje za nácvik invaze na své území. Kim už řekl, že KLDR provede další raketové testy, pokud budou USA provádět „krajně nebezpečné akce na Korejském poloostrově a v jeho blízkosti“.

Jihokorejský prezident Mun Če-in v úterý vyzval KLDR, aby skončila s provokacemi a začala jednat o svém programu jaderných zbraní. V úterním televizním projevu Mun řekl, že se Soul a Washington shodují, že by krize kolem severokorejských jaderných zbraní měla být řešena mírovou cestou.

Ujistil rovněž, že USA neprovedou žádnou vojenskou akci na Korejském poloostrově bez svolení Soulu. Chce-li KDLR vytvořit podmínky pro zahájení diplomatických jednání, musí podle Muna ukončit jaderné a raketové testy. „Naše vláda udělá vše pro to, aby předešla další válce na Korejském poloostrově,“ sdělil prezident.

Nervy na pochodu

V úterý, týden po prvních hrozbách KLDR, se právě na ostrově Guam mohli někteří jeho obyvatelé pěkně vyděsit. Dvě rádiové stanice začaly na ostrově omylem vysílat varování o všeobecném ohrožení. Informoval o tom server theguardian.com.

Podle amerického úřadu pro vnitřní bezpečnost se jednalo o lidské pochybení a zdůraznil, že skutečné vysílání by dále upřesnilo povahu hrozby.

Vysílání s hlášením o všeobecném ohrožení jsou velmi nezvyklá a využívají se k varování obyvatelstva před bezprostřední hrozbou. Vysílání trvalo patnáct minut.

Ostrov Guam je domovem pro 162 000 lidí a je známý především tím, že hostí dvě americké vojenské základny.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.