Lidovky.cz

Americká města po incidentu v Charlottesvillu odstraňují jižanské symboly z veřejného prostoru

Svět

  20:12
WASHINGTON - Rasové násilí v americkém Charlottesvillu, jehož bezprostřední příčinou byl spor kolem konfederačních symbolů, vyvolalo v USA spěšnou likvidaci památek odkazujících na éru jižanského rasismu a otrokářství. Vyplývá to z úterních informací amerického tisku. Konfederační vlajka a sochy konfederačních vojevůdců, kteří v občanské válce 1861-1865 bojovali za autonomii vůči centrální vládě, z jihu USA hromadně mizí.

Konfederační vlajka u hrobu padlého vojína. foto: Reuters

První vlnu likvidace konfederačního odkazu přinesl před dvěma lety krvavý incident v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde střelec zabil devět černochů. Teď se podle listu The Miami Herald situace opakuje. Ve floridském Gainesvillu v úterý četa dělníků odstranila sochu konfederačního vojáka, naložila ji na náklaďák a potichu odvezla. Starostka města Lauren Poeová prohlásila, že lidé by „neměli oslavovat události z dějin, které jsou svědectvím o americkém prvotním hříchu“.

Všechny jižanské symboly se v úterý rozhodla z města odstranit starostka Baltimoru Catherine Pughová. Sochy, které měly být původně převezeny na místní hřbitov, nařídila městská rada zničit. Stejný osud postihne i jižanský památník v texaském San Antoniu. V severokarolinském Durhamu v úterý padla socha konfederačního vojáka na mítinku svolaném na protest proti rasistům, uvedla agentura AP. Lidé prý jásali.

Americké politiky a místní zastupitele podle médií vyděsil víkendový incident v Charlottesvillu, kde bělošský rasista autem zabil ženu a dalších dvacet osob zranil. Několik radnic vydalo prohlášení oznamující záměr s konfederačními symboly skoncovat. V USA podle úředních zpráv takových symbolů přežívá 1500. Nejde jen o sochy a prapory, ale i vyhlášené místní svátky nebo názvy obcí, škol a parků.

Památníky konfederačním vojákům lze nalézt ve 24 amerických státech, uvedl server Politico. Nejde přitom jen o státy na jihu USA, na severu země je jich 24 a dalších 21 ve státech, které za války Severu proti Jihu neexistovaly.

Ve floridském Jacksonvillu nařídila v úterý šéfka městské rady Anna Broscheová inventuru jižanských pomníků, která má být předehrou jejich likvidace. Starosta Lexingtonu Jim Gray oznámil odstranění soch konfederačních generálů Johna Breckinridge a Johna Hunta Morgana, které stojí před budovou soudu. Před občanskou válkou to bylo místo pro dražby otroků. Další plány na likvidaci soch a památníků podle amerického tisku hlásí Memphis, Nashville a další města.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.