Lidovky.cz

Mengele měl dvakrát namále, ukazují svazky. Mosadu unikl v Brazílii i Argentině

Svět

  10:38
TEL AVIV - Měl přezdívku „anděl smrti“ a na svědomí má životy tisíců lidí. Ať už tím, že je poslal na smrt do plynových komor, anebo tím, že na nich vykonával pseudovědecké pokusy. Řeč je o nacistickém lékaři Josefu Mengelem. Izraelská tajná služba zveřejní svazek dokumentů zachycujících neúspěšné pokusy dopadnout nacistického lékaře z Osvětimi Josefa Mengeleho.

Josef Mengele foto: Reprofoto

Desítky let po skončení druhé světové války patřil k nejhledanějším válečným zločincům na světě, přesto se ho ale nepodařilo zatknout a přivést k zodpovědnosti.

Místo pro nacistické dělníky. Na Rujáně se prodávají byty v Hitlerově obřím komplexu

A to ani izraelské tajné službě Mosad, jež dokázala v Argentině vystopovat, v roce 1960 zatknout a následně unést do Izraele dalšího z významných nacistů – organizátora holokaustu Adolfa Eichmanna.

I Mengele pobýval po svém útěku z Evropy nějakou dobu v Argentině. Agenti Mosadu ho dokonce sledovali současně s Eichmannem, ale nakonec se soustředili na zatčení Eichmanna, jenž byl nakonec v Izraeli odsouzen k trestu smrti.

Zbytek života až do své smrti v roce 1979 strávil Mengele v Brazílii. Pohřben byl pod falešným jménem v Sao Paulu. Proč se ho nepodařilo zadržet v následujících letech, odhaluje materiál, který plánuje uveřejnit izraelský list Jediot Achronot.

Josef Mengele.

Původní spis k Mengelemu čítá několik tisíc stran, obsahuje záznamy telefonátů, finančních transakcí, tajně pořízené fotky, zápisy o vloupání či poznámky od informantů.

Asi nejblíže bylo dopadení Mengeleho, jenž figuruje v materiálech Mosadu pod krycím jménem „Meltzer“, v červenci 1962. Tehdy objevila speciální jednotka na farmě jižně od brazilského Sao Paula muže podobného lékaři z Osvětimi. Vedení komanda odeslalo do Izraele naléhavý telegram s žádostí o instrukce k dalšímu postupu. Povolení zasáhnout ovšem z centrály nepřišlo.

Pak se ovšem změnily priority izraelských vlád, a tím i Mosadu. Teprve po letech se izraelští politici k tématu vrátili. Na důvěrném zasedání svého kabinetu v roce 1977 rozhodl tehdejší premiér Menachem Begin, že Mosad dostane znovu pověření hledat nacistické zločince.

„Pokud nemohou být postaveni před spravedlnost, zabijte je,“ praví se v premiérově instrukci. K prioritám patřil i Mengele.

V důsledku toho vznikl náročný plán, jenž měl pomoci získat novou stopu k místu Mengeleho pobytu v Brazílii. Cestou měly být odposlechy telefonu jeho syna Rolfa žijícího v roce 1983 v Západním Berlíně. Izraelci předpokládali, že osvětimský lékař a jeho syn, kteří měli narozeniny ve stejný den, si určitě zavolají a jim se následně podaří odhalit místo, kde se válečný zločinec nachází.

Telefonát se ovšem nikdy neuskutečnil, neboť Josef Mengele byl v té době čtyři roky po smrti.

Přesvědčený nacista

Život, který vedl Mengele v Argentině a následně v Brazílii, je dodnes obestřen tajemstvím.

O to detailněji je ovšem zdokumentována jeho činnost v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi. Jako lékař prováděl na vězních, již nebyli určeni k okamžité likvidaci, zrůdné lékařské pokusy. K tomuto účelu si vybíral především děti, dvojčata a lidi drobného vzrůstu.

Jeho pokusy byly součástí plánů na dekódování genetických informací a vytvoření předpokladů pro „šlechtění árijských lidí“, kteří by byli v souladu s nacistickými rasovými kritérii.

K obětem jeho pokusů patřili Židé, ale také Romové či Sintiové a další lidé, kteří nebyli z pohledu rasových teorií „plnohodnotnými lidmi“.

Mnohé nasvědčuje tomu, že Mengele zůstal přesvědčeným nacistou až do konce života, stejně tak nepochyboval ani o správnosti svých pokusů.

Dokládají to i dopisy, jež se podařilo zajistit před třinácti lety v Brazílii v souvislosti se snahou identifikovat jeho ostatky.

Mengele v nich například obhajoval nacistické teorie o nadřazenosti některých ras a nabádal ke zničení Izraele.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.