Lidovky.cz

Londýn se stal ‚hlavním městem‘ útoků kyselinou na mladé muže. Oblíbily si ji gangy

Svět

  13:04aktualizováno  15:52
LONDÝN/PRAHA - Počet útoků kyselinou v Londýně se v posledních letech dramaticky zvýšil, podle CNN se dá s nadsázkou říci, že se stal hlavním městem kyselinových útoků na mladé muže. K jejich rozšíření dochází v době, kdy Velká Británie znesnadňuje získání klasických zbraní. Podle úřadu pro policii a kriminalitu, který spadá pod kancelář londýnského starosty, jsou útočníky i oběťmi většinou mladí muži.

Kyselina (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kvůli výraznému nárůstu útoků kyselinou se v Británii v posledních měsících stále silněji ozývají hlasy požadující omezení dostupnosti volně prodejných žíravin. To ale není tak jednoduché.

„Většina produktů je dostupná naprosto běžně. Příkladem jsou čistící prostředky, které obsahují různé typy kyseliny sírové nebo stopy čpavku,“ vysvětluje komisař městské části Hackney Simon Laurence.

„Útočníky i oběťmi jsou většinou mladí muži,“ dodává Laurence. Oproti tomu například v jižní Asii provádí častěji útoky muži proti ženám jako formu nadvlády nebo kontroly.

Při šarvátce rozstříkli chemikálii na kolemjdoucí. Londýnská policie zatkla 15letého hocha

Kyselina se podle policie navíc stala vyhledávanou zbraní londýnských gangů. Podle CNN policisté poukázali na skutečnost, že gangsteři dávají kyselině přednost například před noži, protože tekutina je mnohem hůře rozpoznatelná.

Jizvy po útocích nožem navíc členové gangů často nosí s hrdostí, deformace tkáně po útoku kyselinou pro ně proto představuje daleko horší ránu.

„Vědí, že kyselina jim může velmi uškodit a být velmi ničivá a v mnoha ohledech se snaží poznamenat své oběti tak, aby bylo jasné, že jde o akt dominance nebo znamení kontroly,“ vysvětluje Simon Harding, kriminolog z Middlesexské univerzity v Londýně. „(Kyselině, pozn. red.) říkají ‚mučení v láhvi‘ a chtějí mít schopnost vyřadit svého protivníka ze hry,“ zdůvodňuje kriminolog, proč je mezi gangy o kyselinu tak velký zájem.

Nicméně i útoky konvenčními zbraněmi jsou podle londýnského úřadu, který se zabývá kriminalitou, stále na vzestupu, stejně jako násilné činy mládeže obecně. 

Statistiky kyselinových útoků však mluví za vše. Zatímco v roce 2014 bylo podle CNN v Londýně nahlášeno 166 útoků kyselinou, v roce 2015 jich bylo již 261, a loni se počet těchto útoků vyšplhal na 454. Více než polovina z nich se v každém roce se odehrála ve východní, obecně chudší části Londýna.

I letos se zprávy o podobných útocích objevovaly a objevují pravidelně. 

Z útoků kyselinou v Londýně byl obviněn 16letý chlapec. Čeká ho soud pro mladistvé

Útok za pomoci chemikálie se odehrál například minulou sobotu v nákupním středisku ve Stratfordu na východě Londýna. Při šarvátce dvou mužů se po okolí rozlila „škodlivá látka“ a zranila několik kolemjdoucích. Krátce po činu policie zadržela jako podezřelé dva mladíky ve věku 15 a 16 let.

 „Polévání kyselinou je způsob útoku, který jsme tu neviděli po dlouhou dobu,“ říká Laurence. 

Metropoli pak vyděsil především červencový incident, kdy dva mladiství zaútočili kyselinou na řidiče dodávky. Za jednu noc pak stihli ze skútru zaútočit kyselinou na pěti různých místech po celém městě, tvrdí žalobce. Chlapci obvinění popírají. V srpnu zase skončil s vážnými popáleninami muž, který si v Newhamu odmítl koupit marihuanu od drogového dealera.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.