Lidovky.cz

Katalánští separatisté vyzvali ke generální stávce. Má se uskutečnit v úterý

Svět

  8:05aktualizováno  23:23
BARCELONA - Pořádkové síly španělské policie na mnoha místech Katalánska silou bránily voličům ve vstupu do volebních místností, v nichž chtěla v neděli regionální vláda uspořádat referendum o nezávislosti autonomního regionu. Po osmé hodině večer se podle plánu začaly volební místnosti uzavírat.

Španělské ministerstvo vnitra oznámilo, že policie v několika případech zabavila volební urny. foto: Reuters

V reakci na referendum prohlásil španělský premiér Mariano Rajoy, že v neděli k žádnému referendu nedošlo. Řekl také, že policie zakročila pevně a s klidem a že bylo zajištěno právo a referendum zmařeno. Katalánci byli nelegálním hlasováním podvedeni, dodal. Premiér také svolal schůzi všech politických stran. 

Katalánští separatisté vyzvali ke generální stávce

Katalánští separatisté spolu s odbory vyzvali regionální vládu, aby kvůli policejnímu násilí při nedělním referendu vyhlásila na úterý 3. října generální stávku. Katalánská zdravotnická služba mezitím ohlásila již více než 840 osob, které po zásazích policie požádaly o lékařské ošetření.

Separatisté také regionální kabinet žádají, aby vyhlásil nezávislost na Španělsku. Tento krok slíbila katalánská vláda učinit 48 hodin poté, co by se potvrdilo, že myšlenka nezávislosti získala v referendu podporu.

Katalánský premiér Carles Puigdemont prohlásil, že Evropská unie nemůže přehlížet „porušení lidských práv během hlasování“. Dodal, že Katalánci při hlasování „získali právo mít nezávislý stát“.

V Katalánsku se po 20:00 SELČ podle plánu začaly uzavírat volební místnosti, ve kterých se od rána konalo referendum o nezávislosti autonomní oblasti. To bez ohledu na odpor Madridu vyhlásila regionální vláda. Lidé stojící ve frontách ale budou moci odevzdat svůj hlas i po stanovené hodině. Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull vyjádřil přesvědčení, že navzdory velkému zájmu se hlasování již příliš protahovat nebude.

Expert: Katalánsko nezávislé nebude. Pro není ani Madrid, ani většina Katalánců

Zraněných z potyček se španělskou policií, která se snažila referendu zabránit, je už podle katalánských úřadů 844. Zranění několika osob jsou vážná, informoval již dříve mluvčí katalánské vlády Jordi Turull. Španělské policejní síly uváděly na své straně 11 lehce zraněných.

Sčítání hlasů má začít bezprostředně po uzavření volebních místností. Turull věří, že jich budou sečteny „miliony“. Mluvčí přitom nebyl schopen odhadnout, kdy budou k dispozici výsledky.

Nedělní referendum se konalo v 96 procentech volebních středisek, oznámil podle agentury AP mluvčí katalánského kabinetu Jordi Turull. Španělské ministerstvo vnitra připustilo, že se podařilo uzavřít pouze 79 z více než 2300 volebních středisek. Z toho téměř polovina je v Barceloně, která se stala dějištěm tvrdých zásahů policie proti občanům, kteří chtěli volit.

Policie zatkla tři lidi, včetně jedné nezletilé osoby

Ministerstvo uvedlo, že policie ve snaze zabránit referendu zatkla tři lidi, včetně jedné nezletilé osoby, a to za neuposlechnutí příkazu odejít a za napadení úřední osoby. 

Madrid v sobotu prohlašoval, že se mu podařilo zablokovat více než polovinu katalánských volebních středisek. Referendum o nezávislosti považuje španělské vedení za nezákonné.

„Neoprávněné, nepřiměřené a bezohledné násilí španělského státu dnes nezastavilo touhu Katalánců hlasovat... ale pomohlo nám zbavit se všech pochybností, které jsme mohli mít,“ prohlásil katalánský premiér Carles Puigdemont  před novináři. 

„Španělský stát dnes ztratil mnohem více než kdy dříve, zatímco Katalánsko vyhrálo,“ řekl Puigdemont, kterého na ulici nadšeně pozdravovaly davy jeho příznivců. Počínání policie podle katalánského premiéra poskytlo světu „úděsný obraz Španělska“.

01.října 2017 v 13:32, příspěvek archivován: 01.října 2017 v 13:44

VIDEO: Spanish police in Catalonia today. @EU_Commission @SkyNews @BBCNews @cnni @AJEnglish @euronews @trtworld @NBCNews #CatalanReferendum #1oct https://t.co/OWEf2A4iW8

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Spanish police in Catalonia today. @EU_Commission @SkyNews @BBCNews @cnni @AJEnglish @euronews @trtworld @NBCNews #CatalanReferendum #1oct https://t.co/OWEf2A4iW8

Vicepremiérka: Policie zasáhla profesionálně

Španělská vicepremiérka Soraya Saénzová de Santamaría prohlásila, že policie zasáhla v Katalánsku proti nedělnímu referendu profesionálně, pevně a přiměřeně. Podle vicepremiérky cílem nebyli samotní voliči, ale materiál určený k zajištění hlasování. Saénzová také obvinila katalánskou regionální vládu z nezodpovědného chování. „Žádné referendum nebo něco, co by se mu podobalo, se nekonalo,“ řekla.

El Periódico: Gumová munice je v Katalánsku zakázaná

Podle mluvčího katalánské vlády Jordiho Turulla použila španělská policie proti lidem nejméně v jednom případě u jedné volební stanice v Barceloně gumové projektily.

Deník El Periódico napsal, že používání gumové munice v Katalánsku je přitom zakázané od 30. dubna 2014. Parlament tehdy zákaz schválil v reakci na případ Ester Quintanové, která byla při stávce v prosinci 2012 zraněna právě gumovým projektilem a přišla o oko. O zákazu informoval v roce 2014 například i britský Guardian.

Střety u volebních místností

Policisté se s voliči střetli u mnoha místností, v nichž se má hlasovat. Policie na stoupence katalánského referenda v Barceloně střílela gumové projektily. Svědci hlásí první zraněné a média informují o zatčených. 

Lidé se před hlasitými výstřely běželi schovat, informovala z katalánské metropole zpravodajská televize Sky News. Několik osob bylo podle agentury AP po potyčkách u jedné barcelonské volební místnosti zadrženo.

Střet s policií.
Španělská policie se rve s lidmi vyhozenými z volebních místností.

Z internetového televizního přenosu listu El País bylo patrné, že referendum doprovázely také protesty v barcelonských ulicích, kde byly davy lidí a policisté s helmami, plastovými štíty, obušky a zbraněmi umožňujícími použití slzných granátů.

Podle dostupných informací je právě Barcelona hlavním místem potyček mezi policií a katalánskými voliči. Na Twitteru se mimo jiné objevila fotografie starší zakrvácené ženy, která údajně chtěla hlasovat v jedné barcelonských škol. Na jiných snímcích jsou vidět rozbité skleněné dveře, kterými policisté pronikli do jedné z volebních místností.

‚Svět vidí, jak stát sahá k násilí‘

Příslušníci národní gardy zranili jednu osobu také v obci Sant Juliá de Ramis, kde policie znemožnila hlasování mimo jiné katalánskému premiérovi Carlesu Puigdemontovi. Ten nakonec podle katalánské televize TV3 svůj hlas odevzdal v nedaleké vesnici Cornellá del Terri.

„Svět vidí, jak stát sahá k násilí,“ prohlásil mluvčí katalánské vlády Jordi Turull. Hlasování se podle něj koná v 73 procentech k tomu určených míst. „Žádáme o klid a trpělivost, útoky a blokování informací pokračují,“ řekl Turull.

Španělským bezpečnostním složkám se mezitím částečně podařilo vyřadit z provozu systémy sčítání hlasů a odpojit mnohá hlasovací místa od internetu. Dobrovolní členové několika volebních komisí podle novinářů potvrdili, že nemají přístup k údajům o voličích, protože byl zablokován příslušný web a v některých volebních místnostech internet nefunguje vůbec.

Podle agentury AP španělská policie u jedné z barcelonských škol násilím zabránila stovkám lidí vstoupit do volební místnosti.

Zájem o účast v referendu je na některých místech značný. Například ve městě Terrassa stály podle fotografií zveřejněných na twitteru před jednou místní školou dlouhé fronty voličů.

Španělská vláda tvrdí, že jen neochotně vyslala policisty a příslušníky civilní gardy s příkazem zastavit referendum. Jejich prvotním úkolem prý je zabavovat volební materiály, nikoli cílit na lidi, ujistil zástupce centrální vlády v Katalánsku Enric Millo. „Byli jsme přinuceni k něčemu, co jsme nechtěli,“ řekl a hlasování označil za frašku.

Mluvčí katalánské vlády Turull žádal Millovo okamžité odstoupení kvůli násilí proti občanům ze strany státu.

Katalánská policie se násilí neúčastnila

Zatímco španělská policie zasahovala v Katalánsku obušky a gumovými projektily proti davům, místní regionální policejní síly se naopak k voličům chovaly o poznání přívětivěji, informovala agentura Reuters.

V katalánském okrese Osona severně od Barcelony, které je baštou hnutí za nezávislost, se katalánská policie jen chabě pokusila o to, aby přiměla lidi odejít od volebních místností, přestože měla k dispozici potřebný soudní příkaz.

Ve městech Sant Pere a Vic lidé od časného rána disciplinovaně čekali v dlouhých frontách, aby mohli hlasovat ve školách. Panovala přitom nervozita kvůli internetovému šíření fotografií zkrvavených lidí, kteří se stali obětí zásahu policie v Barceloně a Gironě.

Příslušníci katalánské regionální policie Mossos d’Esquadra se v obou osonských městech pokusili dostat do volebních místností, ještě než referendum oficiálně začalo, ale davy u vchodů jim zastoupily cestu. Za potlesku lidí se nakonec katalánští policisté rozhodli ustoupit.

„Nepoužijeme síly, abychom vstoupili, ale po celý den zůstaneme venku pro případ, že by se nám to přece jen podařilo,“ řekl policista v Sant Pere, který si nepřál být jmenován.

Naopak nesmlouvavě se chovali příslušníci takzvané civilní gardy, kterou odpůrci madridské centrální vlády označili za „hrdlořezy“ premiéra Manuela Rajoye.

Zabavené urny a policejní dodávky v ulicích

Španělské ministerstvo vnitra oznámilo, že policie v několika případech zabavila volební urny. Centrální vláda poslala do oblasti policejní posily, aby hlasování zmařily. Podle Reuters v neděli časně ráno z barcelonského přístavu vyrazila do ulic katalánské metropole zhruba stovka policejních dodávkových automobilů. 

Deník El País na svém webu ukázal záběry z několika škol, které měly posloužit jako hlasovací místa a před kterými těžkooděnci vybavení plastikovými štíty vytvořili kordon, aby znemožnili přístup voličům. 

Napjatá je situace mimo jiné v obci Sant Julia de Ramis, kde policie násilím vnikla do školní tělocvičny, ve které měl hlasovat katalánský premiér Carles Puigdemont.

Jinde ale první voliči už své hlasovací lístky odevzdali. Některé z 2315 škol určených ke konání referenda obsadily celé rodiny a také dobrovolníci, aby policii zabránili v naplnění soudního rozhodnutí.

Před některými školami se i přes deštivé počasí domáhaly práva hlasovat stovky lidí.

01.října 2017 v 11:19, příspěvek archivován: 01.října 2017 v 11:54

VIDEO: Scenes of chaos have erupted in #Catalonia as police attempt to stop people from voting in the referendum (Credit: @MStothard) https://t.co/V1LoRROiTk

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Scenes of chaos have erupted in #Catalonia as police attempt to stop people from voting in the referendum (Credit: @MStothard) https://t.co/V1LoRROiTk

Hlasovat budete moci, ujišťuje katalánská vláda

V Barceloně policie ráno do terénu vyslala krátce před otevřením volebních místností pořádkové oddíly. „Tady jsou první urny a hlasovací lístky zabavené policií v Barceloně. Policisté pokračují ve svém nasazení v Katalánsku,“ komentovalo španělské ministerstvo vnitra kolem 09:00 SELČ fotografii, kterou zveřejnilo na svém twitterovém účtu.

Katalánská vláda zároveň v neděli ujistila občany, že v referendu o nezávislosti mohou hlasovat v jakékoli volební místnosti, pokud ty jejich budou zavřené. Tedy i pokud tu jejich policisté uzavřou. Policie měla od centrální španělské vlády příkaz do nedělního rána místnosti určené k hlasování, vesměs školy, zablokovat.

Katalánská vláda v neděli ráno ubezpečila, že bude schopna referendum zorganizovat v demokratických podmínkách, navzdory Madridu. „Dokážeme uspořádat referendum o sebeurčení se zárukami, jak jsme se zavázali,“ prohlásil mluvčí katalánské regionální vlády Jordi Turull.

Jordi Turull podle agentury AP později řekl, že nedělní hlasování v referendu se koná v 96 procentech volebních středisek.

01.října 2017 v 09:35, příspěvek archivován: 01.října 2017 v 11:28

VIDEO: This is the Spanish police now @JunckerEU @TimmermansEU https://t.co/dB2wyq0HEH

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

This is the Spanish police now @JunckerEU @TimmermansEU https://t.co/dB2wyq0HEH

Mluvčí rovněž ujistil, že vláda disponuje seznamem voličů, což umožní každému hlasovat v jakékoli volební místnosti. Regionální vláda navíc oznámila, že platné budou i hlasovací lístky, které si lidé vytiskli doma po stažení z internetu.

‚Nevíme, co se bude dít.‘

V sobotu policisté zablokovali přes polovinu z více než 2300 škol, jejichž třídy měly v neděli sloužit jako volební místnosti. Několik desítek škol naopak obsadili občanští aktivisté usilující o uspořádání referenda. Hlasování má začít v 09:00 SELČ a skončit ve 20:00 SELČ, jeho organizátoři však vyzvali Katalánce, aby se před volebními místnostmi začali shromažďovat už od 07:30 SELČ.

„Vstala jsem brzy, protože má země mě potřebuje,“ citoval Reuters pětašedesátiletou důchodkyni, která již v pět ráno stála se zhruba stovkou dalších lidí před jednou z barcelonských škol. „Nevíme, co se bude dít, ale musíme tu být,“ dodala.

Expert: Katalánsko nezávislé nebude. Pro není ani Madrid, ani většina Katalánců

Místní televizní stanice TV3 v neděli odvysílala reportáž, v níž ukázala volební urny a hlasovací lístky, které jsou připraveny ve volebních místnostech na předměstí Barcelony. Španělský list La Vanguardia informoval o prvních hlasovacích v urnách i v dalších několika centrech Katalánska.

Podle průzkumů podporuje nezávislost pouze kolem 40 procent Katalánců. Pro uskutečnění referenda je nicméně většina obyvatel regionu, ve kterém žije zhruba 7,5 milionu lidí, píše Reuters.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.