Lidovky.cz

Chvástal se Islámský stát? Po 10 dnech vyšetřování zůstává motiv útočníka z Vegas záhadou

Svět

  6:00
PRAHA - Vyšetřování nejhoršího střeleckého útoku na území USA již trvá deset dní. Policisté si doteď nejsou jistí, jak přesně útok proběhl, ani zda chtěl útočník Stephen Paddock přežít. Poslední důkazy ukazují na to, že se pokoušel zapálit nádrže s palivem na blízkém letišti za pomoci zápalné munice.

Zbraně v hotelovém pokoji Stephena Paddocka. foto: https://twitter.com/breaking911

Když v neděli 1. října dorazil ozbrojený střelec do hotelu Mandalay Bay, donesl si s sebou do 32. patra téměř dva tucty zbraní. Stephen Paddock měl v pokoji také munici, kamery, vrtáky i počítače, na kterých metodicky plánoval nejsmrtelnější střelecký útok na americké půdě.

Podle posledních informací televize CNN chtěl Paddock způsobit daleko větší škodu a paniku. Jednou ze svých pušek totiž mířil na palivové nádrže na blízkém letišti a používal přitom zápalnou munici.

Tento typ střel byl vytvořen tak, aby se zažehl při dopadu. Umožňuje tak střelci daleko přesnější zaměřování, jelikož vidí místo, kam střela dopadne. Policisté tyto střely nalezli jak v pokoji, odkud střelec pálil, tak i na McCarranově mezinárodním letišti u palivových nádrží, které obsahovaly téměř 70 tisíc hektolitrů leteckého paliva.

Stephen Paddock na fotografii, kterou poskytl médiím jeho bratr Eric.
V pokoji se všude povalovaly zbraně.

Úřady již dříve uvedly, že Paddock během střílení do davu vypálil i dva zásobníky na nádrže, ale zatajily médiím, že byla zřejmě použita právě zápalná munice.

Z tiskového prohlášení letiště však vyplývá, že by ani tento typ munice nemohl zažehnout palivo a způsobit výbuch, jelikož je navržené právě tak, aby se podobným situacím předešlo.

„Navzdory spekulacím je tu téměř nulová pravděpodobnost, že by střelba mohla způsobit oheň, nebo explozi v úložném zařízení,“ stojí v tiskovém prohlášení.

Policie zároveň již vyloučila jakékoliv spekulace o druhém útočníkovi a potvrdila tak slova Paddockova bratra, že Stephen jednal úplně sám, ačkoliv se to některým z vyšetřovatelů z počátku jevilo jako nemožné. 

K nejsmrtelnějšímu střeleckému útoku se hned druhý den přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Vyšetřovatelé však nenarazili na jakoukoliv stopu, že by Paddock vešel i třeba v náhodný kontakt s islamistickými radikály, nebo jejich ideologií. Tvrzení Islámského státu, že byl Paddock jejich bojovníkem, tak považují policisté za nepravdivé.

Rozbitá okna Mandalay Bay, odkud útočník střílel.

Motiv útočníka však zůstává pro vyšetřovatele stále nejasný.

Nové informace o munici, kterou střelec použil, jsou jedním z detailů, o nichž si policisté myslí, že by jim mohly přinést odpovědi na otázky, jak přesně útok probíhal, jestli ho chtěl Paddock přežít a proč vůbec do davu 22 tisíc lidí střílel.  

Paddock si před útokem upravil asi tucet poloautomatických zbraní na „automatické“, což mu umožnilo vypálit daleko větší množství munice.

Policisté zároveň na místě objevili i vybavení na přežití – dýchací přístroj a neprůstřelnou vestu. Tento fakt vede vyšetřovatele k nejistotě, zda za pomoci těchto pomůcek nechtěl útočník přežít a uniknout z hotelu. Paddock je však nakonec nepoužil a na místě spáchal sebevraždu.

Změna časové linie

Vyšetřovatelé také v posledních dnech změnili celou časovou linii toho, jak se útok odehrál. První střely totiž podle policistů nemířily z okna na countryový festival. Šest minut předtím, než začal Paddock pálit z okna hotelového pokoje do davu fanoušků, vystřelil na člena hotelové ochranky, který se objevil na chodbě.

Stephen Paddock podle hlavního vyšetřovatele Josepha Lombarda zaútočil na Jesuse Campose v obavě, že byl odhalen ještě před začátkem masového útoku. Campos prý okamžitě poté, co byl zasažen informoval zbytek ochranky o tom, že byl postřelen, ale nikdo mu na pomoc nepřišel.

Americká média tak spekulují, jestli policisté nemohli zastavit útočníka dřív, pokud by o postřeleném Camposovi věděli dříve.

„Jsem frustrovaný,“ řekl na pondělní tiskové konferenci Lombardo. Policie se totiž o postřelení člena ochranky dozvěděla až v momentě, kdy jeden z policistů při prohledávání hotelu došel do 32. patra. 

Podle mluvčí hotelu Debra DeShongové není jisté, zda celá situace skutečně proběhla tak, jak policie v současné chvíli tvrdí.

„Nemůžeme si být jisti souběhem událostí, tak jak byl prezentován. Věříme, že to, jak je celá záležitost v současnosti prezentovaná, nemusí být přesné,“ uvedla DeShongová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.